Teadusveebis “Rode altar lähivaates” saab vaadata maali sisse

Niguliste muuseumis ja Eesti Kunstimuuseumi kodulehel on võimalik tutvuda haridusliku ja atraktiivse teadusveebiga “Rode altar lähivaates”, mis avab kahe Hermen Rode töökoja tippteose, Lübecki ja Tallinna kappaltari uksed nii otseses kui ülekantud tähenduses. Projekt on eksponeeritud ka Lübeckis St. Annen-Museum’is Hansa kunsti ja kultuuri suurnäitusel „Lübeck 1500. Metropolis of Art in the Baltic Region“ ning on seal pälvinud suurt ekspertide ja avalikkuse huvi.

Hiliskeskajal oli Lübeck kõige olulisem Läänemere regiooni kunstikeskus. Hermen Rode oli üks tuntumaid Lübecki meistreid, kelle kõige olulisemateks töödeks on Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel (1478–1481) ja Lübecki maalijate ja klaasijate tsunfti altariretaabel (1480.–90. aastad). Lübeckis St. Annen-Museum’is toimuval näitusel on eraldi loodud Rode-ruum, kus innovaatiliste IT-lahenduste abil saavad kokku füüsiline Lübecki ja virtuaalne Tallinna kappaltar. Niguliste muuseumi multimeedia ekspositsiooni “Rode altar lähivaates” külastajal on võimalik puuteekraanil avada kappaltarite tiibu, suurendada detaile ning lugeda nende kohta ikonograafilist infot. Samuti on võimalik vaadata kummagi teose infrapuna ülesvõtteid ning jälgida paralleelselt kunstniku omakäelist alusjoonistust ning maalikihti. Kõrgresolutsioonilised fotod avavad kunstiteoste neid peendetaile, mida muuseumiruumis olev füüsiline teos ei võimalda.

Rode projekti Eesti-esitlus haakus suurepäraselt 10.–11.detsembril Niguliste muuseumis Kultuuriministeeriumi organiseeritud rahvusvahelise konverentsiga „Digitaalse kultuuripärandi taaskasutamine ja kaasaegsed kasutusviisid – väljakutsed ja võimalused digimaailmas“, mis korraldati Europeana Space projekti raames.

„Rode altar lähivaates“ pälvis Eesti teaduse populariseerimise riikliku auhinna 2015 kategoorias „Tegevused/tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“ II preemia teaduse populariseerimise, humanitaar- ja reaalteaduste lõimimise ning pärandi laiema tutvustamise eest.

Teadusveebi netiversioon:

Jaga sõpradega:

Postitas Solveig Jahnke
Viimati muudetud