Tootedisaineri ankeet: Ingrid Tärk

Ingrid Tärk.

Uus kuu, uus ankeet, uus nägu – seekord täitis tootedisaineri ankeedi 2. kursuse digitootedisaini tudeng Ingrid Tärk. Ingrid on sidunud omavahel oma reisikire ja disainialased teadmised olles aktiivne MTÜ’s Partner Up Estonia. Lisaks on ta üks keskkooli astme tööstus- ja digitootedisaini töötubade juhendajatest. Aprilli huumorinurgana võib esile tuua, et kui Ingridil oleks eriline oskus, siis oleks see vast luksumine. Nimelt seisab ta töölaua juures kursuse stuudioalal EKAs Ingridi luksumise loend, mis näitlikustab arvukate ülestähendustega ta võimeid.

 

Nimi: Ingrid Tärk
Positsioon: projektikoordinaator (ja Hunt Kriimsilm) Partner Up Estonia’s
Seos EKAga: 2. kursuse digitootedisaini tudeng

1. Millised projektid sul hetkel käsil on?

Kuna 2. aasta on hetkel pea, et lõpusirgele jõudmas, on kooliprojekte vähemaks jäänud. Küll aga ehitame hetkel oma veebiportfooliot. Olles kohe-kohe ka kolme Portugali ülikooli vahetusüliõpilaseks kandideerimas, on professionaalne portfoolio igati tervitatud. 

Kooli kõrvalt tegelen aktiivselt ka oma MTÜs Partner Up Estonia, mille alt noori välismaale läbi Erasmus+ programmi noortevahetustele ja koolitustele saadame. Samuti on meil endal juunis noortevahetus Eestis tulemas, seega hetkel läheb päris palju tööd ka sinna.

2. Mis on disainis tähis, mis ebatähtis?

Tähtis on luua toode, mis on päriselt vajalik ja kellegi probleemi lahendab või leevendab. Eesmärgiga lihtsalt disainida, on tagajärjeks järjekordne ebafunktsionaalne toode, mis sisuliselt (digi)prügimäele kuulub ja meil ei ole nende prügimägede jaoks ammu enam ruumi.

Lisaks pean tähtsaks oskust meeskonnas töötada ning kriitikat vastu võtta. Ebatähtis sealjuures on su oma ego, mida peab oskama vajadusel alla neelata. Seda kõike tunnen ma ka oma noortevahetusi disainides. Ma võin kokku panna omast arust absoluutselt imelise ja töötava programmi, aga kui mitu inimest ikka ütlevad, et see ei toimi, siis tuleb olla paindlik ja nende vajadustele vastavalt parasjagu tegevus ümber kohandada sealjuures seda mitte isiklikult võttes.

3. Milline on su lemmik etapp toote loomise juures ning milline see välja näeb?

Hea küsimus. Lemmik osa on vast see, kui ma olen pikka aega nõutult istunud, pea mõtetest tühi ja lõpuks käib sellinne “ahhaa” klikk peast läbi ning ma mingi hea toimiva lahenduse või idee peale tulen ja sellest ekstaasi satun. Põnevus, milline see lõpp-produkt lõpuks olema hakkab.

4. Milline on olnud su lemmik projekt EKA’s õppides? Millise avastuse selle puhul enda jaoks tegid?

Tooksin välja vast koostöös Eesti Loodusmuuseumiga tehtud mänguprojekti esimese aasta kevadsemestril. Ma ei orienteeru mängude maailmas just väga hästi, sealjuures võtsin kinnisideeks teha veel mäng virtuaalreaalsuses, olles ise VRiga sisuliselt üldse mitte kokku puutunud. See projekt oli alguses hirmutav. Samal ajal kui teised juba erinevates programmides koodikirjutamist õppisid nuputasin mina alles, kuidas ma oma prototüübi tehtud saan. Lõpuks leidsin lapsesõbraliku 3D-keskkonna loomise platvormi CoSpaces, kus oma prototüübi väga lihtsasti valmis sain. Mulle meeldib seda ka tootedisaini töötubades välja tuua – alguses keerulisena tunduval lahendusel võib olla väga lihtne viis, kuidas selleni jõuda. Oma idee väljendamiseks ei pea üleöö mingit uut oskust selgeks õppima. Piisab tihtipeale paberist ja pliiatsist.

5. Millisena näed disaineri rolli ühiskonnas 10 aasta pärast?

Ma tahaks loota, et 10 aasta pärast on disaineri roll ühiskonnas natuke rohkem juurdunud. Ettevõtted palkavad endale disainereid olles päriselt teadlikud, mida disainerid üldse teevad. Praegu on see veel tihtipeale häguses staatuses ja paljud peavad veel disainereid pisut ebavajalikuks. Kohati on “saame ilma hakkama” suhtumine just nende teadmatuse pärast, milline disaineri tööprotsess välja näeb.

6. Disainerina suhtun austusega…

…inimestesse, kes on valmis meiega koostööd tegema. Vastama meie kõige lihtsamatele ja rumalamatele küsimustele ning oma aega panustama. Päeva lõpuks teeme me tooteid ju neile, mitte endale ning nende pühendatud aeg meile on igati oluline.

 

Pakkus mõtteainet?
Ingrid Tärkiga võid ühendust võtte meili teel: ingrid.tark@artun.ee.

moisaportaal1
TAHVELKOIK2
vrMÄNG2
VRMÄNG
Valik Ingrid Tärki töödest.
Jaga sõpradega:

Postitas Merilin Kuklas
Viimati muudetud