TRÜKISOE: ajakiri SISU—LINE #5 Tegelik sai valmis!

Ajakirja kujundab Stuudio Stuudio.

Värske ruumiuurimusliku ajakirja SISU—LINE viies number põhineb 2019. aasta sisearhitektuuri sümpoosionil SISU_“Tegelik /Actual”. Sümpoosionil käsitletud teemasid täiendavad viimase õppeaasta EKA sisearhitektuuri bakalaureuse- ja magistriõppe tudengite Elis Rumma ja Mariann Drelli inspireerivate projektide visuaalesseed, mis käsitlevad unearhitektuuri ja soolise ruumi temaatikat ning arhitekt Sille Pihlaku essee tõmbab paralleeli meie sisearhitektuuri grand old man-i Aulo Padari ja Rembrandti vahele, ühisnimetajaks valguse kasutamine kolmemõõtmelises ruumis ja tasapindsel maalil.

Sel korral me ajakirja esitlemiseks kokku ei kogune, ent ajakirja värske numbri saavad tudengid soetada EKA raamatukogust ja ülejäänud huvilised näiteks Eesti Arhitektuurimuuseumi raamatupoest – või lugeda seda digikujul (pdf & Issuu)

Sümpoosion SISU_“Tegelik /Actual”, mille kuraatoritetiimi kuulusid EKA õppejõud ja tudengid Hannes Praks, Jüri Kermik, Andrea Tamm, Linda Zupping ning Maria Helena Luiga, seadis tähelepanu keskmesse kehalise kohalolu aspekti ruumiloomes. Põhjala tehases toimunud uurimisretke käigus keskenduti taktiilsele ja sensoorsele ruumikogemusele ning vaadeldi materjalidisaini kui ruumiloome alguspunkti – rida sümpoosioni esinejaid jagab nüüd äsja ilmunud ajakirjas oma mõtteid “tegelikkuse” aspektist ruumis ja loomes.

Oma nägemust mõõtmatust ruumikogemusest urbanistlikus ja inimkehalises skaalas ning sellest, kuidas erinevad mõõtmismeetodid loovad erinevat ruumitaju, avavad 2019. aasta Noore Arhitekti preemia laureaadid ja EKA sisearhitektuuri osakonna magistristuudio juhendajad Laura Linsi ja Roland Reemaa. Arhitekt ja Belgradi ülikooli arhitektuuriteaduskonna õppejõud Pavle Stamenović arutleb ruumiloomest kui piiride loomise ja lõhkumise kogemuspõhisest protsessist SISU raames toimunud töötoa näitel.

Arhitekt ja Lausanne’i polütehnikumi õppejõud Daniel Zamarbide mõtiskleb käsitöö aspekti üle ruumiloomes ja disainis – möödunud sümpoosioni kui mineviku ja 2020. aasta pandeemia kui oleviku valguses. Kunstnik ja kunstiteadlane Jyrki Siukonen kirjutab vaimsest ja kehalisest kunsti tegemisest. 

Taktiilse ja sensoorse ruumikogemuse väärtusest kirjutab disainer ja tajukogemuse disaini labori SED.Lab asutaja Masayo Ave. Juhendamisest Gerrit Rietveldi Akadeemia arhitektuuriosakonnas ning materjalide arhiivi loomisest kirjutab disainer Marie-Ilse Bourlanges. Stuudio Aine nime all tegutsevad disainer Kärt Ojavee ja sisearhitekt Annika Kaldoja viivad paberil läbi EKA-s loodud eksperimentaalmaterjalide ekskursiooni. Filosoof ja EKA õppejõud Eik Hermann protesteerib filosoofia puhtvaimseks tegevuseks liigitamise vastu, otsides kätega mõistete loomise võimalusi. 

SISU–LINE on ruumivaldkonna praktikuid ja teoreetikuid ühendav väljaanne, et luua ruumiga tegelevate erialade vahelisi praktikapõhiseid ja uurimuslikke seoseid. Ajakirja teadusartiklid on eelretsenseeritud, publikatsioon kuulub Eesti Teadusinfo klassifikaatorite süsteemi (1.2).

Suur tänu kaasautoritele ja toetajatele, tänu kelle entusiasmile SISU_LINE viies number lugejateni jõuab: Eesti Sisearhitektide Liit, Eesti Kultuurkapital ning Hals Interiors, Vivarec, Floorin, Lincona ja Interstudio.

Väljaandjad: Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond ja Eesti Sisearhitektide Liit

Peatoimetaja Tüüne-Kristin Vaikla, toimetaja Eva Näripea

Koostaja: Andrea Tamm

Kolleegium: Markus Berger, Jüri Kermik, Martin Melioranski, Edina Dufala-Pärn, Triin Ojari, Reio Raudsepp, Kees Spanjers, Liina Unt

Graafiline disain: Stuudio Stuudio

 

Lisateave: 

Alina Nurmist

alina.nurmist@artun.ee

 

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud