Tutvustame töökodasid – foto- ja videostuudio!

Juhataja Madis Kurssiga ajas juttu Kristiina Krabi-Klanberg.

Mida me Sinust teada võiksime? Personaliuudised räägivad Sinu kohta, et oled agar liikuja ning asusid EKAsse tööle veebruaris 2021 ehk Sul täitub kohe kaks aastat EKAs. Samuti, et oled läbi ja lõhki EKAlane – lõpetasid 2019. aastal magistrantuuri kaasaegse kunsti erialal ning enne seda bakalaureuse fotograafia alal. 

Alates kevadest 2022 töötan EKAs täiskohaga, lisaks tegutsen ka aktiivselt vabakutselise fotograafina – pildistan palju erinevatele muuseumitele. Loominguga tahaks rohkem tegeleda. Ei ole veel leidnud viisi täiskohaga töö, loengute andmise ja vabakutselise elu vahelt tegeleda loominguga. Leian, et ideede tekkimine vajab neutraalsemat pinda, puhkemomenti ja neid on üha vähemaks jäänud. 

Üritan kui vähegi võimalik töö kõrvalt leida aega, et loengut anda. Minu jaoks on õppimine, kuidas õpetada väga põnev. Osalen praegu Anneli Porri “Abiks õppejõule” kursusel ja see avab ülikoolis õpetamise telgitaguseid. Olen kokku pannud stuudiofoto õppeaine, kuid muutuv tehnika (sh tarkvara) tähendab, et seda tuleb igal aastal uuendada. Õpetamine aitab silmas pidada ka vajalikke uuendusi stuudiotehnikapargis. Kokku on see meeletu töö. Iga loengu ettevalmistus on rohkem kui tööpäev, mida tuleb tihti teha vabast ajast. Aga tudengite juhendamine inspireerib mind, annab nii palju energiat tagasi, et teha oma asja paremini. Muudes ametites kohtab seda väga harva. Minu väljakutse on leida aeg, et juhendada tudengeid. 

Kes siin stuudios kõige rohkem käivad?

EKA foto- ja videostuudio on eelkõige korralise õppetöö keskkond, siin õpitakse pildistama ja filmima kontrollitud valgustusega. Seega käib siin harva keegi muu kui tudengid. Enamuse ruumi vabast ajast täidavad ära samuti fotoosakonna tudengid loengutes antud ülesannete täitmiseks. Tehnika, samuti mida ja kuidas pildistada käsitletakse loengutes. Nt fotograafia õppekaval on õppeained stuudiofoto esemetega, vaikelu ja portreefoto. 

Sügiseti toimub vabaaine suudiofoto esemetega. Animatsioonile, arhitektuurile ka disainile on eraldi stuudio kiirkursused, mis on stuudios kevadeti. Samuti tehakse workshoppe, nt äsja oli moefoto workshop Herkki Erich Merila ja Marion Laevaga, sel nädalal on animatsiooni workshop. Avatud akadeemial on õppetöö õhtuti nii sügisel kui kevadel. Õnneks leiame stuudios aega ka teist aastat toimuvale tantsu ja koreograafia loengule, mida annab Karolin Poska.

Mis on siinses stuudios kõige üllatavam asi/üliõpilastöö, mis on valminud?

Hetkel pähe tuleb kolm asja, mis tõesti üllatasid. 

Stuudio tuleviku võimaluste aspektist on olnud väga põnev Reimo Võsa-Tangsoo Fotogrammeetria workshop, kus eset pildistatakse 360 kraadi, nende fotode alusel saab eset virtuaalselt modelleerida. Meelde jäi selle kursuse raames Johannes Luige pildistatud telliskivi. Arvutis mudelit vaadeldes on see kivi väga realistlik – saab minna nii lähedale, et näeb väikseid pinnadeformatsioone ja materjali poorsust. Kui mõelda selle peale, et nii suur osa meie elust on arvutiekraani taga, siis pildistamine võiks võimaldada lähedasemat kontakti virtuaalmaailmaga. Näiteks saaks tudengite töid kolmemõõtmeliselt sisse pildistada. Seni seda EKAs veel ei õpetata.

Teine on ehtekunsti kalender 2022. See jääb mulle meelde mitmes mõttes, aga minu jaoks oli kõnekas, et osakond tegi midagi nii suure projektina. Näen harva sellist asja, et terve osakond võtab stuudios pildistamise ette. Samas on selle aja leidmine ja kõige organiseerimine üsna keeruline. Fotoosakonnal on traditsiooniks korraldada uue aasta pidu, kus tudengid saavad vaba momendi suhelda vilistlaste ja õppejõududega. Kombeks on, et I kursus mõtleb teema, selle aasta teema oli kontoripidu. Stuudio mängib fotoosakonna pidudel rolli, kuid see on siiski ainus erand aastas. 

Veidi hilisem üllatus sellest sügisest oli Ungari Erasmus/külalistudengi Bernard Haupti abstraktsed kompositsioonid stuudio atribuutikaga. Ta liitus fotograafiaõppega ning ühtlasi võttis minu juhendatud vabaainet Töötamine esemetega. Võtmesõnaks oli, et ta suutis teha stuudio enda tehnika teemaks võttes objektide abstraktse metaanalüüsi. Teemale oli loominguliselt lähenetud ja kogu loengus õpitu oli proovile pandud.

 

Mida siin teha saab ja kuidas stuudiot kasutada?

Meil saab teha klassikalist portree- ja tootefotograafiat, greenscreen videot, luua helisilda uusmeediaga, ambisoonilist (ehk mitme kanali) heli õppida ning fotogrammeetriat. Stuudios on modellile oma ruum koos dušiga, mis tähendab, et saab korraldada ka keerulisemat inimkeha pildistamist (nt üle kere maalingud vmt). 

Reeglina, kuna siin on spetsiifiline tehnika, peab stuudio kasutaja olema läbinud eelneva koolituse. Mobiiliga siin pildistada ei ole mõtet, sest stuudiovalgud mobiilile ei sobi ning kontrollitud tulemust on keeruline saada (telefonis jooksvalt toimuva ületöötluse tõttu), seega peab kasutajal olema teadmine aparaadist ja valgusest. Üldiselt kaetakse loengutes, kuidas tehnikat kasutada, kuid on ka tudengeid (nt erasmus või mõni muu õppekava) kes pöörduvad konkreetse palvega, siis olen tavaliselt leidnud aja juhendamiseks. Stuudio kodulehel on uuele inimesele mõeldud ka videojuhendid ja kodukord, kuidas stuudios toimetada. 

EKA Fotostuudio kasutamisel on prioriteetide hierarhia: 1) fotograafia tudengite õppetöö, 2) fotograafia tudengite loometegevus, 3) akadeemiaülesed õppekava sisesed ained, 4) üliõpilased üle akadeemia, kes tahavad oma töid pildistada.

Fotostuudio töö tuumik on kontrollitud valgus. Meil on olemas võimsad välgud ja püsivalgused, sh video filmimiseks (ilma ventilatsiooni mürata), samuti RGB paneelid, millega on võimalik lavastada stseen täpsete värvitoonidega. Kasutame olemasolevast maksimumini.

Kui tudengid leiavad, et stuudiot võiks tehnika võtmes uute võimalustega täiendada, siis olen palunud, et nad annaks teada. Nt on tudengitel olnud huvi erinevate peegelduvate materjalide vastu ja on tellitud spetsiaalselt Mylar kile, et saavutada peegelpinna efekt põrandale. Rõhutaks siinkohal, et sama kehtib ka olukorras, kui midagi katki läheb või leitakse katki olevat – selleks, et kõik sujuvalt toimiks on oluline, et iga broneeringu alguses vea tuvastades mulle teada antakse.

Minu vabakutselise kogemus on ajendanud tekitama ka EKAsse mobiilse stuudio, et vilistlane võiks akadeemiavälist elu alustades saada hea pagasi, kuidas kasinates-halbades tingimustes alustada – nt trepikojas, laoruumis või koridoris valgust sättida. Ning õpetada, kuidas DIY stuudiot luua, mida seal silmas pidada. EKA hoones on siiski seni ruumipuudus ning meil on nüüd võimekus, et stuudiot tekitada ka mõnes loengusaalis või muus töökojas. 

Stuudioaegu on väga keeruline leida semestri lõpus, aga stuudio on organiseeritud nii, et neljapäeviti on ülekooliline päev, mis on vaba broneerimiseks kõigile EKA tudengitele (kes on läbinud stuudio kasutuse sissejuhatuse). Neljapäeviti saab broneerida aegu, et teha näiteks lõputööst fotosid portofooliosse. See päev on vajalik, et tudengid üle maja saaks tulla ja teha esinduslikud pildid oma töödest. Aga – semestri lõpus on kõigile keeruline aega leida. Sellega tuleks arvestada, et mõnikord võib aja saada alles paar nädalat hiljem. 

Kõige enam üllatutakse, et stuudios pole fotoaparaate, neid saab ülemajalisest laenutusest (D101). 

Stuudio tulevik

Igal aastal uuendame tehnikaparki väiksemal või suuremal määral. Eelmisel kevadel sai tellitud eriti võimsad LED püsivalgused ning nüüd algaval kevadsemestril on oodata uut iMac’i, et näeks kohe pildistatut, selle teravust jm parameetreid suurelt ekraanilt. See ei pruugi tunduda suure muutusena, kuid arvestades fotostuudio eelarvet on selline kulutus siiski läbirääkimiste küsimus ja pigem erand.

Suuremas pildis planeerime paremat ruumi integratsiooni ventilatsioonisüsteemi ja valgustisiinide vahel, et valgustust saaks kõrgemale paigutada. Üldiselt on meil stuudio valgusel väga hea süsteem, sest põrandal ei ole juhtmeid, kuid see tähendab, et valgustuse liigutamine kõrgusesse on piiratud ning välistab teatud võtted, mida siiski tahaks loengutes näidata. Tahame, et stuudio oleks turvaline ning tehnika peaks vastu. Mida rohkem inimesi on stuudios, siis kõige suurem oht on juhe põrandal, selle otsa takerdudes võib kahju olla ligi kolme kuu eelarve. Ümberehituse mõte on, et kõiki valgustussiine saaks tõsta kõrgemale, et võimaldada valgustada võtet ülevalt mitme valgusega, aga hetkel takistab seda ventilatsioonisüsteem.

Kui tehnika arenguid vaadata, siis foto integratsioon virtuaalse maailmaga, esemete ja kehade suhestamine selle tehisruumiga, on kindlasti üks olulisi aspekte tulevikus, leian et seda ideed kandvaks sillaks võiks hetkel ollagi fotogrammeetria. 

Aitäh Madis ja jõudu tööle!

23.01.2023

Jaga sõpradega:

Postitas Maarin Ektermann
Viimati muudetud