Ühendaja / Haakija / Linkija: 12 purret

EKA sisearhitektuuri osakonna bakalaureuse õppekava I kursus kavandas ja ehitas 2016. aasta sügissemestril valmis 12 vineerist ühendajat. Mis on “ühendaja”, mis saab luua purde, või ehitada silla? Ühendaja on objekt, mis loob füüsilise dialoogi kahe seni ühendamata objekti vahel: olgu tulemuseks siis purre Pikast Jalast Toompea rohealale, trepp Linnahalli vaateplatvormilt katusele või hoopis Rotermanni kvartali ühendamine merega, Kohtuotsa vaateplatvormi Nigulistega või rõduta korteri õuega.


Kursuse ülesandeks oli identifitseerida probleem ja luua selle lahendus digitaalsete tootmisvõimalustega. Kursuse käigus lahendati konstruktiivseid (nt. läbivajumine) ja plaatmaterjalile omaseid (suunatus) probleeme. Vaheülevaatusel presenteerisid tudengid käsitsi toodetud või laseriga 1:10/1:20 jne skaalas ehitatud makette. Kursuse teises pooles lahendati 1:1 skaalas tootmise võimalikkust, modelleerides purde arvuti programmis (Rhinoceros 5) ning tootes sellest freesifailid, mis kursust toetanud Vineerimaailma poolt elementidena välja lõigati. Maksimaalne materjalikogus ühe tudengi kohta oli 16 mm vineerplaat mõõtudega 1×3 meetrit, mis seadis piirid elementide kõige optimaalsemale paigutamisele, samuti terviklahenduse loomisele. Eraldi tähtsus oli aspektil, et üliõpilased ei kasutanud metallist ühendusi elementide kinnitamiseks, pigem oli eesmärgiks leida konstruktortehnikast tulenevaid võimalusi ja tappimisviise. Kõiki töid esitleti linnaruumis.

Ettevõtmine sündis koostöös Vineerimaailma ekspertidega, kes olid kursuse konsultandi rollis ning osalesid vaheülevaatusel, et hinnata nii kontseptsioone ja konstruktsioone, samuti materjalist tulenevaid ohte. 

Juhendajad: Sille Pihlak, Aulo Padar

Üliõpilased: sisearhitektuuri osakonna I kursus

Fotod: Tõnu Tunnel

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud