Vabade kunstide ja kuraatorõppe magistrantide koostööprojektide esitlused

Kruiis – ajutine aegruum.

3.–5. maini 2018 esitletakse Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide ja kuraatorõppe magistrantide koostööna valminud kuraatorprojekte. Publikul on võimalik osa saada audiosensoorsest rännakust, vaadata videolinastust ja osaleda performatiivse õhtusöögi järgsel toimuval arutelul.


KRUIIS – ajutine aegruum

03.05. 20:00-22:00 Kanuti Gildi SAALi projektiruum – Püha Vaimu SAAL

Kutse kõik ühes audiosensoorsele rännakule 03.05 ajavahemikul 20:00-22:00 Kanuti Gildi SAALi projektiruumi. Teekond sisaldab – tervitust, ruumitõlkeid, pimestavaid helisid, argipäevaks redutseeritud sisekaemust ja kontekstist väljarebitud fotojäädvustusi. Temporaalne otsetee Pühavaimu tänavalt Pikale tänavale. Kruiis kui tõttamata liikumine, millegi avastamise ootuses, kui muretult ja kiirustamata ristlemine. Mugavustsoonist muutusesse!

Selle kruiisi ajutise aegruumi on Annika Üpruse kutsel loonud Anu Jalas, Helen Västrik, Mari Männa, Heidi Paju üheskoos.

Tänud: Kanuti Gildi SAAL, Henry Kasch, Henri Hütt, Rahumäe Jäätmejaam.

​Videoprojekti „Nurga taha kaduv koer tegutseb nurgataguses edasi” linastus​ 5. mail kell 18:00 Kanuti Gildi Püha Vaimu SAALis

Esimese eluaasta jooksul hakkab laps mõistma, et objektid, mis väljuvad meie vahetust kogemusest, ei kao maailmast, vaid kestavad edasi kusagil mujal. Objektidel on meist eraldiseisev eksistents ka siis, kui me neid vahetult ei taju, kui me neid ei näe, ei kompa, ei haista, ei kuule. Jean Piaget, 20. sajandi Šveitsi aregupsühholoog andis sellele nähtusele nime Permanence de l’objet, objekti püsivus. Piaget leidis, et objekti kui mõtestatud terviku adumise võime on oluline etapp ruumi- ja enesetaju, kujutlusvõime ja keele kujunemisel. Selle tulemusel avarduvad tajupiirid, tekib arusaam maailmast väljaspool meie isiklikku, vahetut kogemuslikku horisonti. Objektid mitte ainult ei ela oma elu meist sõltumatult, nad ka pidevalt vormivad meid ja meie olemust nii oma materiaalses kui ideelises eksistentsis.

Sellelt mõtteliselt hüppelault tõukuvad 6 kunstniku videoteosed, mis uurivad objektide ning füüsilise maailma läbipõimitust meie kogemise, käitumise, mõtlemise ja loominguga. Heleliis Hõim, Silvia Sosaar, Maris Karjatse, Kadi Reintamm, Carl-Robert Kagge ja Tamar Paal kõnetavad obsessioone, harjumusi, paineid, soove, ning kiindumusi, mis objektid ja objektsus meis tekitavad. Kuraator: Saskia Lillepuu.

​Performatiivne õhtusöök
5. mail 2018 kell 18-20, J. Vilmsi 16, Tallinn

Osalevad kunstnikud: Aap Kaur Suvi, Anu Jalas, Anu Lehis, Ave Vellesalu, Helen Västrik, Johan Pajupuu, Marta Vaarik, Silvia Sosaa. Kuraator: Kati Ots

Eksperimentaalsel õhtusöögil esitavad kaheksa kunstnikku spetsiaalselt selleks sündmuseks loodud performance’eid. Külalisteks on kutsutud kümmekond väga erinevat inimest, sh poliitik, ajakirjanik, poemüüja, piff, joogaõpetaja, vegan, vehm (võibolla see loetelu on üleliigne, kohmakas?). Performance’ite loomisel lähtusid kunstnikud etteantud formaadist, s.o kodune õhtusöök võõraste ja väga erinevat tüüpi inimestega. (Tegemist on eksperimendiga, mille eesmärk on dialoogi loomise ja arutelu tekkimise võimalikkuse uurimine, luues võõraste inimestega intiimne olukord. / Tegemist on eksperimendiga, mille eesmärk on uurida dialoogi võimalikkust kunstnike ja erinevate võõraste inimeste vahel läbi intiimse situatsiooni loomise/konstrueerimise.) Lähtuvalt koduse õhtusöögi formaadist on tegu kinnise sündmusega, kuid tungiva soovi korral on võimalik osaleda järelarutelul. Dokumentatsiooni koostame eesmärgiga sündmust avalikult laiemale publikule esitleda. Lisaks on meil plaan formaati edasi arendada ja luua sündmustesari (millest on võimalik osa võtta rohkematel inimestel).

Jaga sõpradega:

Postitas Fidelia Regina Randmäe
Viimati muudetud