Ehituskunst 2016

Ehituskunst 2016

TOIMETAJAD: Aet Ader ja Kadri Klementi

KUJUNDAJAD: Mikk Heinsoo, Kaarel Nõmmik ja Kerli Virk

Arhitektuuriajakiri EHITUSKUNST #58 kannab alapealkirja “Võimu kriteerium on selle mõju arhitektuurile” ning võtab vaatluse alla arhitektuuri võimalused rääkida kaasa ühiskondlikel teemadel.

Arhitekt Kaja Pae uurib paternalismi ilminguid avalikus ruumis ning ürgvana küsimust vabadusest ja vastutusest. Aina täienevate reeglite taustal kangastub standardiseeritud ruumielamus ja -kasutus. Rahvusvaheliselt tegutsev arhitekt Roland Reemaa vaatleb väliruumi ja siseruumi piire ning nende hajumist. Tähelepanu keskmes on justkui avalikud interjöörid – tihti eraomanduses olevad kuid suhteliselt vaba ligipääsuga ruumid, mis on kujundatud kõnetama meie sisemisi, isiklikke soove ja unelmaid. Tallinnas elav urbanist Maroš Krivý arvustab Patrik Schumacheri parametritsismi, targa linna kontseptsioonide ja suurandmete meelevaldset kasutamist ja nende seost konsensuspoliitikaga. Hollandi arhitekt ja moderaator Bart Cosijnmõtiskleb demokraatiale iseloomulike ruumide üle ja küsib, kas me ei vaja ehk midagi hoopis teistsugust. Briti arhitektuurikriitik Owen Hatherley avab arhitektuuri ja ühiskonna suhteid läbi elamuehituse – kus peitub head elu tagav tasakaalupunkt ülalt-alla planeeritud masselamute, kodanikealgatusena loodud elamuühistute ja isetekkeliste slummide vahel? Noor arhitekt Maria Freimann innustab siduma kaitseotstarbelisi ruumilisi lahendusi hea avaliku ruumi loomisega. Arhitekt Mario Carpo kommenteerib oma laiahaardelises intervjuus pea kõike arhitektuuriharidusest ajalookirjutuseni. EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna magistrikomisjoni liikmed Andres Ojari, Toomas Tammis ja Siiri Vallner mõtisklevad magistritöö tegemise protsessi ja tulemuste üle.

Ajakirja saab soetada Apollo raamatupoodidest, Lugemikust või Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonnast (Pikk tn 20).

Ehituskunsti väljaandmist toetab Kultuurkapital.

 

Jaga sõpradega:

Postitas Anu Piirisild
Viimati muudetud