SOPID 2017

16. septembril 2017 avasid Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriosakonna teise kursuse tudengid Harju tänava haljasalal eksperimentaalse varjualuse, mis jäi linnakodanikele ja külalistele testimiseks kuni 5. novembrini.

Koos terve kursusega varjualuse planeerimine ja valmis ehitamine on EKA arhitektuuritudengite esimese kursuse suurprojekt olnud juba üle kümne aasta. Kui varem ehitati varjualused valmis Eesti põhjarannikul asuval Pedaspeal, siis juba kolmandat aastat järjest pannakse varjualune lühikeseks perioodiks välja Tallinna vanalinna, et inimesed saaksid seda katsetada ning tudengitel oleks võimalus näha, kuidas valitud disain, materjal ja ehituskvaliteet suuremale kasutajatehulgale vastu peab. Seejärel transporditakse varjualune Pedaspeale, kuhu on aastate jooksul tekkinud arvestatav varjualuste park, asendamatu õppevahend nägemaks, kui kaua erinevalt konstrueeritud ja töödeldud puidust rajatised meie kliimas vastu peavad.

Tänavuse varjualuse SOPID idee autori Lill Volmeri sõnul käitub Harju tänaval avatud ja novembris Peadspeale transporditud varjualune sujuva ja kohati läbipaistva seinana, mille kumerustest moodustuvatesse soppidesse saab inimene peituda: “Varjualune “Sopid” kasvas välja ideest luua struktuur, mis oleks ühtaegu jäik kui ka sujuv. Kumerustest moodustuvad sopid annavad inimesele tuge, varju ning kaitset. See-eest kui parajasti tuge vaja ei ole, võib varjualuse seinas olevast august ka pea välja pista ja möödujaid vaadata. Varjualuse voogav ümar kuju meenutab tardunud orgaanilist vormi, millest johtuvalt on ka kasutajal vaba voli varjualuse sees ja peal ringi liikuda, aukudest läbi pugeda või kauemaks peatuda.”

Varjualune SOPID on ehitatud kuusepuidust klotsidest, varjualune on 4,6 m pikk, 2 m lai ja 2,5 m kõrge.

2017. aasta varjualuse avamine oli TAB 2017: Tallinna arhitektuuribiennaali avanädala satelliitprogrammi osa.

Juhendajad: Andres Alver, Jaan Tiidemann
Idee: Lill Volmer
Projekti autorid: Lill Volmer, Saskia Epp Lõhmus, Eneli Kleemann, Marie Anette Veesaar ja Eliisabet Sarv
Ehitajad: terve arhitektuuriosakonna II kursus
Täname: Eesti Kultuurkapital

 

Artiklid ja teated:

http://sirp.ee/s1-artiklid/arhitektuur/sopid-ja-maailmatunnetus/
http://kultuur.info/syndmus/eksperimentaalne-varjualune-sopid/ http://www.ehitusuudised.ee/uudised/2017/09/15/tudengid-ehitasid-tallinlastele-varjualuse https://kultuur.postimees.ee/4255839/galerii-tudengid-ehitasid-tallinlastele-varjualuse

 

IMG_4671
IMG_4700
IMG_4736
IMG_4740
IMG_4761
IMG_4787
IMG_4793
IMG_4797
IMG_4806
IMG_4808
IMG_4813
IMG_4826
IMG_4833
Jaga sõpradega:

Postitas Pille Epner
Viimati muudetud