DiMa näitus Disainiööl

Foto: Reet Aus
Asukoht:
Balti manufaktuur, Manufaktuuri Tänav 5, Tallinn

Algus k.p.:
19.09.2022

Lõpp k.p.:
25.09.2022

19.-25.09.2022
Avamine 19.09 kell 18:00

Balti manufaktuur, Manufaktuuri Tänav 5, Tallinn 

Eesti Kunstiakadeemia Jätkusuutliku disaini ja materjalide labori DiMa näitus

DiMa tegeleb ringdisaini ning uute jätkusuutlike materjalide arendamisega. Ringdisaini roll on toodetele ja teenustele uuenduslike lahenduste loomine, rõhutades loodusvarade mõistlikku tarbimist, jäätmete vähendamist ja uute innovaatiliste ärimudelite loomist. Jätkusuutlikud materjalid on siinkohal võtmetähtsusega, mistõttu on oluline vaadelda materjaliloomet ringmajanduse kontekstis. Tekstiili- ja moetööstuse ülejäägid on suuruselt teine keskkonda reostav tootmisharu, millega peame tegelema lokaalselt: koguma, sorteerima, korduskasutama, parandama, taaskasutama ja ümbertöötlema.  

Näitusele tulevad tooted ja materjalid, mis on valminud erinevate ringdisaini meetodite läbi: kohalik väärtustav taaskasutus; tööstuslik väärtustav taaskasutus, mehaaniline ümbertöötlus ja taasloov tekstiilidisain.

Esitlusele tulevad DiMa teadurite ja EKA magistrantide looming

materjali- ja tootearendused, mis on valminud projekti “Eestis tekkivate tekstiilijäätmete ringlussevõtu ja tootearenduste lahenduste väljatöötamine” raames. Mehaanilise ümbertöötluse teel ning mitmete ülikoolide koostööl on Eestis kogutud vanadest rõivastest arendatud lõnga ja kudumeid ning komposiitmaterjale, mis omakorda disainitud uuteks toodeteks. Projekti rahastajaks on Keskkonnainvesteeringute Keskus ja koostööpartnerid TalTech, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia,  SEI Tallinn ning Uuskasutuskeskus.

Väärtustava taaskasutuse meetodil valminud kollektsioonid, kus materjalina on kasutatud suurtööstuse jääke ja tarbijajärgseid tekstiilijäätmeid, arvestades materjali eripära ja selle parimaid omadusi ning luues uusi tooteid väiksema ressursikuluga. 

Taasloov tesktiilidisain. Teemaviite #visiblemending populaarsus sotsiaalmeedias tõestab, et rõivaste parandamisest on saanud trend. Kuid kas tegu on mööduva vooluga või saab parandamine kui teguviis päästa maailma? Pidurdamaks katastroofilist kliimamuutust saab igaüks panustada muutes enda käitumist. Rõivaste kulumine loob võimaluse kandja ja eseme vaheliseks suhtluseks. Uute kihtide lisamine kasvatab ajas esemete väärtust. Parandamine sarnaneb seeläbi looduse võimega ennast taasluua – kasvatades uusi kihte ja ja parandades inimese tegevuse tulemusena tekkinud kahjustusi. 

EKA DiMa ringdisaini uurimissuunda juhib vanemteadur Reet Aus, PhD ning jätkusuutlike ja biopõhiste materjalide suunda teadur Kärt Ojavee, PhD. 

http://dima.artun.ee

https://www.facebook.com/sustainabledesignandmateriallabhttps://www.artun.ee 

 

Näitust toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ja kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond 

 

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud

Jätkusuutliku disaini labor Näitused