Raamatu “Vastutustundlik ese” esitlus ja vestlusring

Asukoht:
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum (Lai 17)

Algus k.p.:
13.10.2022

Algusaeg:
18:00

Lõpp k.p.:
13.10.2022

„Vastutustundlik ese. Disainiideoloogia ajalugu tuleviku tarbeks“ on disaineri Marjanne van Helverti teose „The Responsible Object: A History of Design Ideology for the Future“ eestindus, mille on tõlkinud Keiu Krikmann, kujundanud Ott Kagovere ning välja andnud Eesti Kunstiakadeemia Kirjastus. Kogumik vaatleb sotsiaalselt vastutustundliku disaini ajaloo eri peatükke ja tutvustab kunstnike ja disainerite ideid. Vestlusringis osalevad Ott Kagovere, Keiu Krikmann ja Hannes Praks ning seda viib läbi Sandra Nuut.

 

Mida võiksid tuleviku arheoloogid meie tsivilisatsiooni varemeid välja kaevates meie ajast mõelda? Nad leiaksid lugematuid äravisatud asjade prügilaid: plastikust ja metallist asju, kõrvaleheidetud, kuid endiselt miilavaid elektroonikajuppe, sünteetilisi tekstiile ja palju muud, mis lähiajal kindlasti ei lagune. Nad leiaksid pidurdamatu tootmise ja igikestvate esemete ajastu jäänused. Praegune majandussüsteem rajaneb asjade tootmisel ja tarbimisel, kuid tulevikku ja selle murekohti vaadates oleme hakanud tasapisi nende rolli siiski ümber hindama. Disainivaldkonnas on jätkusuutlikkusest ja sotsiaalsest vastutusest saanud hästi kõlavad märksõnad, mille najal arendatakse välja uusi tooteid, materjale ja tehnoloogiaid, mis peaksid tuleviku uutele radadele suunama. Selle kõige taga on aga juba pikalt podisenud ideed, mis on saanud disainiajaloo lahutamatuks osaks ning on sajandite jooksul ka mitmeid kordi juba esile kerkinud. Lähtudes lääne disainitraditsioonist, koondab käesolev raamat valikut sotsiaalselt vastutustundliku disaini ajaloost alates William Morrisest kuni Victor Papaneki ning VKhUTEMASist FabLab’ideni.

Vestlus toimub muuseumi kolmandal korrusel näitusel „Sissejuhatus Eesti disaini“. Sündmuse ajal on võimalik raamatut soetada erihinnaga 15 eurot.Ott Kagovere on Tallinnas tegutsev graafiline disainer ja Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakonna juhataja.

Keiu Krikmann on Tallinnas tegutsev kirjutaja, kuraator, tõlkija ja toimetaja. Praegu on ta Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse välja antava ajakirja A Shade Colder Magazine tegevtoimetaja. Aastast 2015 kuulub ta Tallinna rakenduskunsti triennaali tuumikmeeskonda. Varem on ta olnud projektiruumi Konstanet koordinaator ja töötanud galeristina Eesti kunstiakadeemias.

Hannes Praks on mahemesinik, haridusedendaja ja disainer. Ta on ehituslike savitehnoloogiatega tegeleva disainistuudio kuidas.works üks asutajatest.

Sündmuse visuaal: Ott Kagovere
Lisainfo: www.etdm.ee

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Neeme Lopp
Viimati muudetud