EKA 100

JUUBELIAASTA EESTI KUNSTIAKADEEMIAS – 100 AASTAT HARIDUST KUNSTI, DISAINI, ARHITEKTUURI VALLAS

Alates 2014. aasta septembrist tähistab Eesti Kunstiakadeemia kogu õppeaasta vältel suurt juubelit. Tallinna vanima kõrgkoolina saab EKA 30. oktoobril 100-aastaseks.

Eesti Kunstiakadeemia on Eesti ainus arhitektuuri-, disaini-, kunsti- ja kunstikultuurialast kõrgharidust andev avalik-õiguslik ülikool, mis on katkematult tegutsenud 1914. aastast.

Saja aasta vältel on siia alati kuulunud noored ja nooruslikud, uutest ideedest nakatunud inimesed. Seetõttu räägime sajandivanuse ülikooli puhul tänapäeval ikkagi kaasaegsest akadeemiast – loovinimestest, kes tegelevad traditsiooniliste tehnikate ja väljundite kõrval pidevalt ka nüüdisaegsete aktuaalsete teemade ja küsimustega nii kunstis, arhitektuuris kui ka disainis.

EKA 100 kavas on mitu spetsiaalset sündmust, kuid kõige olulisemaks jääb ikkagi see, millega siin igapäevaselt aktiivselt tegeletakse – kunst ja selle õpetamine. See tähendab, et EKA-s viljeletav kunst ja kultuur on laiemalt ühiskonda rikastav. Et aga ühiskond sellest kõigest veelgi lihtsamalt osa võiks saada, siis oleme märgilisemad sündmused ja näitused koondanud kompaktselt kalendriks, mida jälgides saavad inimesed hõlpsalt meie tegemistel silma peal hoida, osaleda ja nautida.

Juubel algas 2014/2015. õppeaasta avaaktusega 29. augustil, kus väärika tähtpäeva vaimust kantuna presenteeriti ka Avatud Akadeemia ja Omniva koostöös valminud EKA 100 postmarki. Parima kujundusega margi väljaselgitamiseks kuulutati 2014. aasta veebruaris välja konkurss, mille raames tuli osalejail lisaks postmargile disainida ka ümbrik ja esimese päeva tempel.

Lisaks viidi läbi konkurss, et selgitada välja parimad EKA-t sümboliseerivad
ideelahendused meenete tootmiseks. Värvilised sokid praktiliseks kasutuseks, volditavad pegasused sisukaks ning inspireerivaks puhkusehetkeks, teleidoskoop vaatenurga värskendamiseks ning 3D sketchbook ideede salvestamiseks saavad olema väikesed ent mõnusad EKA sümboolsed kingitused.

https://www.artun.ee/loppes-eka-100-sunniaastapaeva-meenete-konkurss/

Paralleelselt tähistab oma soliidset iga ka EKA tekstiilidisaini osakond, info
toimuvast avaldatakse jooksvalt veebilehel www.tekstiil100.ee.

EKA 100 raames toimunud üritusi:

25.09.2014 toimus Eesti disaini tutvustav laiahaardeline festival Disainiöö, kus oli esindatud ka EKA. Reedel, 26.09 sai iga huviline teatris NO99 kuulata disaini rahvaülikooli loenguid, kus kolm meie huvitavat õppejõudu andsid avaliku loengu. Kinost Helios võis leida EKA näituse “Elu ruum”.
Lähem info www.disainioo.ee

26.09.2014 olime Disainiauhindade gaalal, kus andsime üle Disainihariduse auhinna.
www.eestidisainiauhinnad.ee/gala

31.10.2014 avatakse Adamson-Ericu muuseumi näitus “100 aastat kunstiharidust Tallinnas. Emeriitprofessorite looming”, kus osaleb oma loominguga 19 EKA emeriitprofessorit. Koostatakse ka näitusekataloog. Väljapanekut saab külastada 2015. aasta märtsi lõpuni.

3.11.2014 on aga põhjust otsida kapist välja uhke kleit või soliidne ülikond ja pühkida peokingadelt tolm, sest siis toimub Eesti Kunstimuuseumis KUMU juubeliaasta pidulik aktus. Muuhulgas nimetatakse audoktorid, jagatakse autasusid ja tänukirju. Samal õhtul toimub ka näituse “100 aastat kunstiharidust Tallinnas” avamine ning raamatuesitlus. Sellest saab meeleolukas ning tähistamisi täis päev!

8.11.2014 stardib EKA uus galerii vanalinnas kell 18.00 ning juubelinädala lõpetab üks suuremat sorti kräu, mis toimub samal õhtul NO99s.
www.artun.ee/ekagalerii

27.11.2014 toimub konverents “Kunsttööstuskoolist Kunstiakadeemiaks. 100 aastat kunstiharidust Tallinnas”. Konverents täiendab samanimelist näitust Kumu suures saalis ja artiklikogumikku.

Samuti peetakse 2015. aasta kevad-suvel maha üks suurem ja vallatum kräu, mille jooksul rüübatakse spetsiaalselt juubeliaastaks valitud napsu. Näituste, erinevate sündmuste ja pidude tasakaalustamiseks korraldatakse
visioonikonverents, mis toimub TASE näituse raames.

Kogu teave ja nimekiri EKA 100 üritustest ilmub ja täieneb pidevalt EKA koduleheküljel ning Facebooki fännilehel.

www.artun.ee/eka100

www.facebook.com/EestiKunstiakadeemia

 

Postitas GaleriiHaldusosakond ja töökojadIT osakond

Viimati muudetud