Abstraktne maal

Maalikursusel käsitletakse kahte suurt žanri, maastikumaali ja abstraktset maali, ning ühendatakse need omavahel kahel moel – äratuntaval ja tundmatul viisil. 

Kursusele on oodatud need, kel on huvi maalikunsti ja enesearengu vastu selles vallas. Eelnev kunstikogemus ei ole vajalik. Kursuse jooksul töötatakse välja õpilase enda lähenemine ja käekiri tervikliku teose loomiseks.

Eeldused osalejale
Keskharidus ja eesti keele oskus

Õppemeetod
Kursuse jooksul valmib kaks kattevärvidega (akrüülvärvidega) maalitud teost. Lähtepunktiks on foto maastikust. Kas tegu on loodusmaastiku, linnamaastiku, kodukoha või kauge eksootilise mägismaaga, on õppuri enda valida. Üks originaalsete maalide duost on tugevalt lihtsustatud, kuid maastik, mis on meile lähtepunktiks, on siiski veel tinglikult äratuntav ehk tuttav. Teine maal on samm edasi esimest maalist ehk lihtsustusaste ja vormid on täiesti abstraktsed ning algne lähtepunkt ei ole enam äratuntav.

Osalejad saavad oskused ja teadmised

  • edasiseks iseseisvaks maalitööks
  • kujundi ümberkandmisest lõuendile
  • erinevate maalitehnikate võimalustest
  • kompositsiooni ülesehitusest ja komponeerimisest
  • stiliseerimisest ja abstraheerimisest
  • värvide ja kontrasti printsiipidest

Kava

1. päev. Sissejuhatav loeng. Kursuse ülevaade, räägitakse vajaminevatest materjalidest, väike loeng abstraktsionismi tekkest ja tänapäevastest näidetest. Lõuendi raamide teostus: lõuendi kinnitamine, võimalusel kruntimine. Kodutöö: kavandi teostus.

2. päev. Fotode ülevaatamine. Väike loeng maastikumaali näidetest. Katsetused ja eksperimendid värvi ning tehniliste võimalustega, et saada ülevaade valikuvariantidest ja leida meetod, millega oma tööle läheneda. Lõuendi raamide teostus ja lõpetamine. Kodutöö: kavandi teostus.

3. päev. Kavandite ülevaatamine, vajadusel ümbertegemine. Lõuendi raamide teostus: kruntimine. Võimalusel kavandite lõuendile ümberkandmine.

4.-5. päev. Maal 1 teostus.

6. päev. Maal 1 lõpetamine. Kodutöö: kavand maalile 2.

7. päev. Maal 1 vahehindamine. Maal 2 lõuendile kandmine.

8.-9. päev. Maal 2 teostus.

10. päev. Maal 2 lõpetamine.

11. päev. Lõppülevaatus, tagasiside, arutelu.

Vajalikud materjalid
Osaleja võtab ise kaasa: 2 puidust alusraami lõuendile (0,90 x 1,20 m), puuvillane krunditud lõuend laiusega 1,50 m. Akrüülid (minimaalselt põhivärvid + must ja valge), gesso, pintslid, palettnuga, palett, pintsliloputustops, pintslilapp, visandivihik, grafiitpliiatsid, kustukumm, paberteip.

Kursuse läbinu

  • oskab iseseisvalt üles ehitada läbitöötatud, tasakaalustatud värvilahendusega ja koosseisvat, huvitavat kompositsiooni
  • loob uusi originaalseid ja põnevaid kunstiteoseid ning lahendusi, lähtudes ette antud visuaalsest kujutisest
  • suudab oma tööd analüüsida, teab ja tunneb oma nõrkusi ning oskab ära kasutada oma tugevusi maalipinnal
  • tunneb interpretatsiooni ja abstraktse maali sünniprotsessi

Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille saamiseks tuleb osaleda kontakttundides vähemalt 75% ulatuses. Arvestuse sisuks on valminud teoste esitlus, arutelu ja tagasiside tehtud tööle ja arengule. Võimalusel korraldatakse kursuse lõpus näitus. Arvestuse läbinule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Juhendaja
Johanna Mudist on Tallinnas elav ja töötav visuaalkunstnik, kes on omandanud bakalaureusekraadi Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas 2014 ja magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemias 2017. Õppeaastal 2018/19 andis ta külalisõppejõuna Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas valikainet maali erialal, järgneval semestril juhendas samas maali algkursust. Ta on täiendanud end erialaselt Erasmuse programmi abil Soomes ja Poolas ning osalenud arvukatel grupi- ja isikunäitustel Eestis ja välismaal.


Aeg: 8. jaanuarist kuni 11. märtsini esmaspäeviti ja 13. märtsil 2023 kell 18–21
Koht: Põhja pst 7, Eesti Kunstiakadeemia ruum A206
Maht: 44 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 8 tundi iseseisvat tööd (2 EAP)
Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 1. jaanuarini või kuni kohti jätkub

Hind: 460 eurot
Tasuda on võimalik osamaksetena: registreerudes 200 eurot, seejärel 7. jaanuariks 260 eurot.

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud