EKA avatud akadeemia intervjuu: Malle Jürgenson ruumi mõtestamisest ja kujundamisest

Malle Jürgenson õppis EKAs sisearhitektiks ning asutas 1997. aastal koos oma kahe kolleegiga Laika, Belka & Strelka disainibüroo. Enam kui 22 aasta jooksul kogutud erialaseid teadmisi ja kogemusi jagab ta nüüd omakorda edasi EKA avatud akadeemia kursuse “Ruumitarg(em)aks” juhendajana.

Saame tuttavaks ja teeme väikese sissepõike Malle mõtteradadele, avastamaks ruumi nende ümber.


Milline element köidab sind ruumikujunduses enim?
Elu oma kõikvõimalikes aspektides. Mulle väga meeldib planeerida ja ette kujutada — mis toimuma hakkab, kuidas, kellega ja miks? Püüan ruume kavandades ja sisustades seda kõike veidigi ette aimata. Ruum saab hea, kui see suudab teiseneda, muutuda, kohaneda ja võimaldab elul avalduda nii tegevustes kui aistingutes. Kui olen suutnud vahelgi hea ja toimiva ruumi loomise juures olla, siis see innustabki edasi tegutsema.

Kui saaksid valida piiramatus aegruumis arhitekti, kellega koostööd teha, siis kes oleks sinu valik?
Ilmselt keegi kusagilt paralleelmaailmast. Väga põnev oleks rännata koos keskaegse ehitusmeistriga mööda ilma ringi ning kavandada, leiutada ja ehitada. Veel võiks selles valikus olla keegi jaapanlane ja seda just veidi teistsuguse ruumi- ja ajakäsitluse pärast. Selles on midagi, mis mind alati järele mõtlema ja unistama paneb.

Millised on ideaalse ruumi põhiomadused?
Minu jaoks on oluline mingi aimatav lõpetamatus — keskkond, kus elule ja kujutlusvõimele on piisavalt ruumi ja õhku jäetud. Ruum, mille materjalid ei peta, kus see, mida näen on sama, mida oma teiste meeltega tajun. Ruum, kus valgus on imetabaselt paigas ja nüansirikas.

Kust ammutad inspiratsiooni?
Mind inspireerib elu ühes inimeste, nende suhete ja suhtumistega. Loodus, lood ja unistused. Samuti kunst, kirjandus, muusika, tants, filmid ja vaikus.

Milliste materjalidega eelistad töötada?
Eelkõige “inimmaterjaliga”, samuti mõtete, tähenduste ja ettekujutustega. Iga kujundustöö algab küsimustega kellele ja miks, algab kuulamisest ning jätkub ja areneb koostöös ja -mõtlemises.  Kui aga rääkida erinevate materjalide füüsikalistest või keemilistest omadustest, siis valikuid tehes pean silmas kavandatud tervikut, nõutud omadusi, eritingimusi ja võimalusi, samuti emotsionaalseid vajadusi ja tähendusi. Eelistan materjale, mis kaua kestavad ja kenasti vananevad.

Autor: Malle Jürgenson


Kui sul on võimalus kasvatada ruumi horisontaalselt või vertikaalselt, siis millist suunda eelistad?
Mulle sobivad mõlemad suunad. Mõnikord võiks ruum kaduda silmapiiri taha, teinekord kõrgusesse, vahel hoopiski sügavusse.

Millised kolm ruumi või keskkonda Eestis kuuluvad sinu lemmikute hulka?
Nii Eestis kui ka üle kogu maailma on selleks kohad, kus mets ja meri kokku saavad ning servad, kaldapealsed ja kaid. Teiseks, Potisepa talu Raplamaal. Seal, armsa tädi aias asub minu väike paradiis. Raamatukogud, vaikuse ja lõhna pärast. Mu ema on eluaegne raamatukoguhoidja. Suure osa oma varasest lapsepõlvest veetsin ma tema selja taga, riiulite vahel raamatuid näppides ja kummalisi pealkirju lugedes. Teen seda vahel praegugi, kui raamatukokku lähen. Kaovad nii aeg kui ruum.

Mida prioritiseerid projektiga töötamisel enim?
Head ja usaldavat koostööd tellija ning kõigi asjaosalistega.

Millised raamatud leiab sinu öökapilt?
Korraliku hunniku kõiksugu käsilolevaid tekste – esseed, mõtisklused, ajalugu, luule, populaarteadus, ilu- ja ulmekirjandus. Vanad ja uued tekstid.

Mis on parim karjäärialane nõuanne, mis sulle on antud?
Küsi väsimatult – miks ja milleks? Nutta võib ka ja untsu võib ka minna. Ja… nalja peab ka saama.

“Ruumitarg(em)aks” kursuse eesmärk on ärgitada ruumi teadlikumalt kasutama ja mõistma, mõtlema ruumiliste otsuste, seoste ja tagajärgede üle. Ühtlasi kasvama ruumitundlikumaks ja -nõudlikumaks loojaks ja kasutajaks. Loengute-vestluste ja lihtsate harjutuste abil räägime inimeste ruumilisest käitumisest ja vajadustest, ruumi füüsilistest ja sotsiaalsetest omadustest ning kujundamise vahenditest ja võimalustest.

Lisainfo ja kursusele registreerumine siin.



Jaga sõpradega:

Postitas Avatud Akadeemia
Viimati muudetud