Fotorealistlik maal

Kursusel osalejad saavad teadmisi ja kogemusi tööst fotorealistlikus maalilaadis. Tutvustatakse fotorealismi tekkelugu, maali teostamiseks vajalikke töövahendeid, tehnilisi käike ja stiilivõtteid.

Kursus arendab ja laiendab käelisi oskusi, õpetades detailsuseni kopeerima ees olevat kujutist. Kunstiajaloost ja nüüdisaegsest kunstist toodud näidete abil antakse juhiseid motiivi valikul, leidmaks tööle isikupärast ideed. Kursusel osalemiseks on soovitatav eelnev kunstitegemise kogemus.

Kursusele on oodatud kõik, kes soovivad õppida fotorealistlikus stiilis kujutamist ja arendada oma maalitehnilisi oskusi.

Eeldused osalejale

Keskharidus ja eesti keele oskus

Õppemetoodika

Kursuse alguses tutvustatakse ajaloost ja nüüdisaegsest kunstist tuntud fotorealistlikke töid ja fotorealismi tekkelugu. Muus osas on kursus praktilist laadi. Õppejõu juhiste järgi maalib iga kursusel osaleja enda individuaalse fotorealistliku maali. Õppejõud kirjeldab ja näitab, kuidas kasutada õlivärve ja milliste võtetega saavutada fotorealismile iseloomulikku maalikeelt.

Töö lõpptulemus sõltub peale õppejõu nõuannete ka valitud motiivi ideest ja keerukusest, tööpanusest, võimest märgata ja edasi anda erinevaid vorme, tonaalsusi ja detaile ning individuaalsetest käelistest oskustest. Kursus lõpeb oma tööst rääkimise ja selle eksponeerimisega.

Kava

 • 1. päev. Sissejuhatus teemasse. Töövahendite tutvustus. Näited fotorealistlikest maalidest
 • 2. päev. Motiivi valik. Joonistuste kandmine lõuendile. Maalimisega alustamine. Koloriidi küsimused. Tehniliste võtete tutvustus: pintsli valik ja pintslitöö, värvide kandmine lõuendile. Stiilivõtted. Nõuanded maalimiseks vastavalt valitud motiivile
 • 3.–6. päev. Maalimise protsess. Arutelu ja nõuanded. Üldistav maalikäsitlus. Detailide maalimine. Kõigi töid individuaalselt puudutavate tehniliste ja stiililiste küsimuste lahendamine
 • 7. päev. Viimased nõuanded enne tööde esitlust. Tööde lõpetamine ja viimistlus
 • 8. päev. Tööde eksponeerimine näituseformaadis. Tagasiside

Kursuse läbinu

 • omab teadmisi fotorealistlikus stiilis maali ettevalmistavast tööst ja teostamisest
 • tunneb maalimiseks vajalikke vahendeid ja materjale ning oskab neid kasutada
 • on saanud praktilisi kogemusi värvide segamises, saavutamaks vajalikke tonaalsusi
 • oskab rakendada fotorealistliku maali teostamiseks vajalikke tehnilisi ja stiilivõtteid

Hindamine

Kursus lõpeb arvestusega, mille eelduseks on osalemine kontakttundides vähemalt 75% ulatuses. Arvestuse sisuks on maalide esitlus näituseformaadis Eesti Kunstiakadeemias. Arvestuse läbinule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Vajalikud materjalid 

 • Valik fotosid mälupulgal, mille hulgast valime ühe motiivi. Kasutame vaid enda tehtud fotosid
 • Lõuend raamil. Kursuse jooksul valmib üks maal. Soovituslikult on maali pikim külg 50–80 cm. Lõuendi formaat ja valitud foto formaat peavad olema üksteisega vastavuses
 • Õlivärvid (soovituslikud). Erisoovi korral võib kasutada akrüülvärve
 • Lõhnatu tärpentin ja linaõli
 • Erineva laiusega pintslid (lai, keskmine ja väike). Hästi sobivad lapikud seakarvapintslid, aga ka sünteetilised pintslid
 • Alus värvi segamiseks. Hästi sobivad ühekordsed plasttaldrikud
 • Kaks suletava kaanega klaaspurki, pliiats ja kustutuskumm, lapp, salvrätikud, põll
 • A4-väljaprint fotost, mida soovite maalida (vaja kaasa võtta alates teisest tunnist)

NB! Kõik vajaliku ostab osaleja ise

Juhendaja

Saskia Järve omandas 2009. aastal Eesti Kunstiakadeemias magistrikraadi maalikunsti erialal. Sellest ajast alates õpetab ta EKAs ja kunstikoolis DAK Stuudio. Enamasti figuratiivse maalijana käsitleb ta igapäevaelu sündmusi, keskendudes seejuures inimloomuse keerukusele ja psühholoogiale. Tema loomingus segunevad isikliku elu kaadrid popkultuuri kujundite ja rahvasuus levivate lugudega, mõjudes ühtaegu tuttavlike ja võõrastavatena.


Aeg: 9. september kuni 11. november 2024 esmaspäeviti kell 18–21 (v.a 21. ja 28. oktoober)
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia, ruum A206
Maht: 32 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 20 akadeemilist tundi iseseisvat tööd (2 EAP)
Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus
Õppegrupp: 9 kuni 10 osalejat
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 2. septembrini või kuni kohti jätkub

Hind: 410 eurot

Registreerudes enne 26. augustit, on võimalik tasuda osamaksetena: registreerudes 200 eurot, seejärel 31. augustiks 210 eurot.

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud