Kompositsiooni- ja värvusõpetus

NB! KURSUS ON TÄITUNUD!

Kursuse 1. osas omandatakse oskusi, mis aitavad osalejal väljendada oma sisemaailma ning leida oma individuaalsus ja eripära. Kompositsioonitaju on võime teose erinevaid osi omavahel siduda ja tasakaalustada – see on protsess, mida me pilti joonistades või ruumilist objekti luues sageli enesele ei teadvusta. Iga kunstniku töös on olulisel kohal oskus oma teose kompositsiooni analüüsida.

Kursuse 2. osa eesmärk on anda teadmisi värvide kasutamisest ja tähendusest maalikunstis, arendada üliõpilase värvimeelt ja värvitaju ning anda juhiseid, kuidas orienteeruda värvi- ja maalikunsti probleemides.


Eeldused osalejale
Keskharidus, eesti keele oskus

Kava

1.osa. Kompositsiooniõpetus (20 tundi)

Kompositsioon on üks põhilistest distsipliinidest, mis formeerib meie loomingulist maailmanägemust, arendab kujutavat mõtlemist ja individuaalset võimekust. 

1. päev. Sissejuhatus kompositsiooni, neli kompositsiooniharjutust.

2. päev. Staatiline ja dünaamiline kompositsioon. Sümmeetria, asümmeetria, rütm.

3. päev. Punkt, joon, pind.

4. päev. Teema ja süžee. Abstraheerimine. Motiivi otsimine.

5. päev. Valgus ja vari. Kolmemõõtmelisus.

(Kava jätkub 2. osa kirjelduses)

2.osa. Värvusõpetus ja maalikunst (28 tundi)

Värvusõpetus ja maalikunst kätkevad värvi kasutamist maalikunstis, värvi mõju uurimist, värvide tähendust maaliteose loomisel, kontraste ja harmooniat, värvianalüüsi, varju ja valgust ning värvi rolli kompositsiooni loomisel.

6. päev. Sissejuhatus värvusõpetusse, värviring, värvikontrastid. Loominguline ülesanne „Natüürmort vastandvärvide kontrastiga“ 1/2.

7. päev. Värvikarakteristikud. Loominguline ülesanne „Natüürmort vastandvärvide kontrastiga“ 2/2.

8. päev. Koloriit. Loominguline ülesanne „Natüürmort G. Morandi koloriidis“.

9. päev. Värvi perspektiiv. Hele-tume kontrast Paul Klee loomingu näitel. Loominguline ülesanne „Dekoratiivne natüürmort“ 1/2.

10. päev. Värvi perspektiiv. Hele-tume kontrast Paul Klee loomingu näitel. Loominguline ülesanne „Dekoratiivne natüürmort“ 2/2.

11. päev. Kontrastid inimese näo kujutamisel.

12. päev. Kursuse kokkuvõtte, lõputöö teostamine.

Kursuse läbinu

  • tunneb kompositsiooni aluseid
  • rakendab loomis- ja kujutlusvõimet, et komponeerida ja tasakaalustada kergemaid objekte
  • oskab oma ideid edastada joonistuste kaudu
  • teab kompositsiooni algtõdesid ja oskab neid oma töös kasutada
  • oskab valida värve maaliteose loomisel
  • tunneb paremini värvide tähendust, harmooniat ja koosmõju
  • mõistab ja teadvustab maalimise protsessi

Vajalikud materjalid
Osaleja võtab ise kaasa kompositsioonitundideks: joonistusplokk (A4 ja A3), joonistuspaber (A2 10 tk), harilikud pliiatsid, värvilised pliiatsid, joonistussüsi, kuivpastellid, kustukumm söe ja pastellkriitide kustutamiseks, söe- ja pastelli fiksatiiv, maalriteip, liimipulk, käärid, värviline A4-kartong (kokku 3 tk: must ja kaks erinevat halli).

Osaleja võtab ise kaasa värvusõpetuse tundideks: akrüülvärvid (kindlasti põhivärvid sinine, kollane, punane + must ja valge, soovi korral ka muud toonid; akrüülvärvi toonide nimetused: titaanvalge, sidrunkollane, magenta- või karmiinpunane, ultramariinsinine või fc-sinine, must), erineva paksusega pintslid (kõige paremini sobivad sünteetilised lapikpintslid, 2–3 tk), veetops, palett, lapid pintslite puhastamiseks, harilik pliiats, akvarellpaber (A4- ja A3-plokk), puuvillane lõuend (alusraamil või kartongil, kokku 5 tk, keskmine formaat 50 x 60 cm)

Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille saamiseks tuleb osaleda kontakttundides vähemalt 75% ulatuses. Arvestuse sisuks on tehtud tööde esitlus ja arutelu. Arvestuse saanule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Juhendaja
Maria Lapteva Sidljarevitš on omandanud 2014. aastal Eesti Kunstiakadeemia maali eriala magistrikraadi. Aastast 2008 esineb ta aktiivselt nii isik- kui ka arvukatel grupinäitustel. Maria Lapteva Sidljarevitš on Eesti Kunstnike Liidu liige ning on aastatel 2015–2018 olnud Eesti Maalikunstnike Liidu juhatuse esinaine.


Aeg: 30. jaanuar kuni 30. aprill 2024 teisipäeviti kell 18–21 (v.a 27. veebruar ja 23. aprill)
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia õpperuum A206
Maht: 48 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 30 akadeemilist tundi iseseisvat tööd (3 EAP)
Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 23. jaanuarini või kuni kohti jätkub

Hind: 460 eurot
Registreerudes enne 16. jaanuari, on võimalik tasuda osamaksetena: registreerudes 200 eurot, seejärel 21. jaanuariks 260 eurot.

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud