Kunstiväljal töötamine

Kursuse eesmärk on arendada ja süvendada osalejate oskusi ja teadmisi kunstivaldkonnas töötamisel. Kajastatud teemad loovad võimaluse iseseisvalt professionaalsemalt jätkata.

Kursusel osalejad saavad teadmisi sellest, kuidas kunstiväljal tegutsedes on võimalik paremini hakkama saada. Kohtumistel antakse osalejale elementaarne teave selle kohta, kuidas töist igapäeva kujundada, rahaliselt paremini toime tulla, kus teoseid müüa ja kuidas taotlusi koostada. Keskendutakse sellele, kuidas lisaks loomisele enda teoseid ja näitusi väljapoole kommunikeerida ning hiljem toimunut süsteemselt talletada ja hoiustada.

Osalema on oodatud kunstitegemise ja näitustel osalemise või kunstisündmuste korraldamise kogemusega inimesed.

Eeldused osalejale

Keskharidus, eesti keele oskus, eelnev kunsti tegemise ja kunstiprojekti elluviimise kogemus, arvutikasutamise oskus ja valmidus kaasa rääkida

Õppemetoodika

Kursus koosneb loengutest ja aruteludest, kus ka osalejad peavad sõna võtma. Grupilt oodatakse ühist kogemuste ja tagasiside jagamist ning kodutööde tegemist. Mitmel korral osaleb tunnis ka väliskõneleja, et spetsiifilisemat teemat tutvustada. Juhendajale on oluline horisontaalne õppeprotsess, kus rühmas saadakse võrdsetel alustel vahetult suhelda.

Kava

 • 1. päev. Tutvustus. Grupi huvide, oskuste, ootuste ja tulevikueesmärkide kaardistamine. Autoripositsiooni, portfoolio, biograafia, kunstniku CV ja etiketi koostamine.
 • 2. päev. Süsteemne igapäev. Tagala korrashoid (teoste, tehnika, reaalsete ja virtuaalsete dokumentide haldamine; stuudio inventuur, pressiarhiivi koostamine). Ettevõtlus, (vabakutselise) töö ja tasustamise vormid, lepingutüübid, ravikindlustus, töötuna arvelolek. Näitusekohtade ja residentuurivõimaluste tutvustus. Projektide finantseerimine (algus).
 • 3. päev. Projektide finantseerimine. Ülevaade Eesti kunsti rahastus- ja stipendiumivõimalustest. Toetajate ja sponsorite kaasamine. Taotluste ja aruannete koostamine.
 • 4. päev. Kuraator, galerii, muuseum ja kunstnik. Rollid, ootused, läbirääkimised. Külaliskõneleja, galerist ja kuraator Lilian Hiob tutvustab kahe akadeemilise tunni jooksul erinevaid näituseasutuste tüüpe ja kommertsgalerii igapäeva. Galerii ja kunstnike vaheline koostöö, kunstimessidel osalemine. Külaliskõneleja, Kumu Kunstimuuseumi näituste koordinaator Magdaleena Maasik räägib kahe akadeemilise tunni jooksul muuseumi vastutusest ja igapäevast. Teoste valimine, ostmine ja jõudmine kogusse.
 • 5. päev. Teose müük. Ülevaade kunsti müügi võimalustest ja platvormidest Eestis. Hinna kujundamine, edition, sertifikaadi ja müügikviitungi koostamine, ostja valimine, tööde laenamine muuseumidelt ja ostjatelt, installeerimisjuhendi ja hinnakirja koostamine. Kunst veebis. Kodulehekülg, sotsiaal- ja tavameedia kui loomingu peegeldus või pikendus. Erinevate koduleheplatvormide tutvustus.  
 • 6. päev. Protsendikunst. Suhtlemine tellijaga, tingimuste läbirääkimine, võidutööde analüüsimine, kogemuste jagamine. Külaliskõneleja, Riigi Kinnisvara ASi ruumilahenduste projektijuht Sixten Heidmets räägib kahe akadeemilise tunni jooksul protsendikunstist. Külaliskõneleja, kunstnik Maret Sarapu räägib kahe akadeemilise tunni jooksul protsendikunsti kogemusest ja võidutööde teostamisest. NB! Loeng toimub kell 14–17 väljaspool EKAt, RKASi hoones Tartu maantee 85, Tallinn.
 • 7. päev. Näitusekujundamise aluspõhimõtted, näitusemööbel, -valgustus jm. Külaliskõnelejateks on kunstnik ja näitusekujundaja Anna Škodenko, kes räägib kahe akadeemilise tunni jooksul näituste kujundamisest, ning kunstnik ja Valge Kuubi näitustejuht Aksel Haagensen, kes räägib näituste produktsioonist, näitusekujunduste teostamisest ja näituste tehnilisest poolest.
 • 8. päev. Teose järelelu. Dokumentatsioon ja reproduktsioon. Iseseisvad töövõtted. Fotode edasine kasutamine. Kommunikatsioon ja turundus. Mida, millal ja kuidas teha, et näitus oleks nähtav. Meediaväljaannete ülevaade. Kommunikatsiooniplaani, pressiteate ja -listi koostamine. Näitusearvustaja kaasamine.

Kursuse läbinu

 • omab ülevaadet kunsti rahastamise võimalustest Eestis
 • oskab koostada erinevaid kunsti müügiga seotud dokumente
 • saab juurde teadmisi makettide ja planšettide visandamise kohta
 • oskab enda loomingut väljapoole kommunikeerida ning tehtud projekte talletada
 • õpib eristama erinevaid institutsioone ning teab, mis on nende roll kunstiväljal

Hindamine

Kursus lõpeb arvestusega, mille saamiseks peab osalema vähemalt kuuel kohtumisel. Arvestuse saanule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Juhendaja

Kaisa Maasik on Tallinnas tegutsev kunstnik ja kuraator. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti eriala (MA, 2021) ja fotograafia osakonna (BA, 2017) ning täiendanud end Helsingi Kunstiakadeemia kuraatoriõppes (2019). Ta on kuulunud Umbrella Grupi koosseisu (2016–2017) ning tegutsenud projektiruumi Vent Space (2018–2019) ja Tallinna Fotokuu biennaali (2017 ja 2019) korraldustiimides. 2020. aastal pälvis Maasik Wiiralti stipendiumi. 2023. aastal töötas ta Eesti Fotokunstnike Ühenduse projektijuhina ning 2024. aastast Eesti Kunstiakadeemia galeristina.

Lisaks on erinevatel kohtumistel külalisjuhendajad.


Aeg: 23. september kuni 18. november 2024 esmaspäeviti kell 18–21 (v.a 21. oktoober)
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia õpperuum A303
Maht: 32 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 20 akadeemilist tundi iseseisvat tööd (2 EAP)
Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus
Õppegrupp: 10 kuni 12 osalejat
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 16. septembini või kuni kohti jätkub

Hind: 360 eurot

Registreerudes enne 9. septembrit, on võimalik tasuda osamaksetena: registreerudes 160 eurot, seejärel 14. septembriks 200 eurot.

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud