Linnaruum kui avalik elutuba

Installatsioon „Torupööre“ Balti jaamas, 2021  (Diana Drobot, Siim Tanel Tõnisson, Päär Keedus, Ra Martin Puhkan, Kertu Johanna Jõeste, Mari Poom, Berta Kisand, Emma Pipi Penelope Visnap)

Samamoodi, nagu meil kõigil on õigus hubasele kodule, on meil õigus kvaliteetsele avalikule ruumile, kus viibime vähemalt 60% oma päevast. Avalik võib olla nii siseruum (nt kool, töökoht, raamatukogu jms) kui ka väliruum (teekond kodust kooli, park, väljak, tänav jms).

Milline võiks olla avalik elutuba? 

Kursusel fantaseerime, milline võiks välja näha linnaruum, mis on meiega kontaktis – ruum, mis on paindlik muutustele ning on samaaegselt hubane ja turvaline, kuid kõditab uudishimu ja hasarti. 

Unistuste täideviimiseks loome oma visioone Balti jaama ja EKA ümbrusest lähitulevikus, mil igal osalejal on võimalus olla (linna)ruumi looja ja kujundaja. Ehitame ka!

Kui sisustaksid kodus elutoa asemel avalikku ruumi, kuidas seda teeksid? 

Linnaruum võtab meid oma helide, tempo ja tiheduse embusesse. Vahetevahel on see embus aga nii lämmatavalt tugev, et poeme linnamelu, halva ilma või hoopis igavuse eest varju kaubanduskeskustesse. Milline aga võiks olla alternatiivne ruum, kus veeta aega ilma, et oleksid ümbritsetud survest midagi soetada?

Kursusel otsime vastuseid küsimustele Tallinna kesklinna läheduses asuva EKA ja Balti jaama lähiümbruse näitel. Muuhulgas teeme järgmist:

 • Vaatleme linnaosa erinevates skaalades – linnulennult kuni väikevormini
 • Vaatame, milline mõju on isegi väiksematel muudatustel suuremas linnaskaalas
 • Kaardistame, milliseid aistinguid kõnealune ruum aktiveerib
 • Kas lisaks istumisele ja ostmisele saab seal midagi veel teha
 • Millised on tingimused liikumiseks jala, autoga, kergliikuriga?
 • Otsime tühimikke linnaruumis, mida saame täita arhitektuursete väikevormidega. Millised võiksid need väikevormid olla ning milline peaks olema nende ülesanne? Kas need avavad või hoopis peidavad midagi? 

Kursus on noortele vanuses 16–26, kes huvituvad arhitektuuri ja linnaplaneerimise, siseahitektuuri ja urbanistika õppimisest ülikoolis.


Kursuse läbinu: 

 • oskab paremini, empaatilisemalt märgata keskkonda enda ümber – on parema ruumitajuga
 • oskab soovida paremat linnaruumi, lubab endal unistada paremast linnaruumist ning omandab teoreetilisi ja praktilisi oskusi linnaruumi parandamiseks taktikaliste sekkumiste abil
 • omandab oma ideede visualiseerimiseks vajalikke tehnilisi oskusi, oskab vormistada planšette ja väljendada oma ideid ruumiliselt maketeerimise abil (võimalusel väikevormi ehitus EKA töökojas)
 • tajub paremini erinevaid skaalasid – linnulennult inimskaalani
 • saab aimu arhitekti, linnaplaneerija ning sisearhitekti igapäevatööst ja mõttelaadist

Juhendajad

Diana Drobot (EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine, MA lõpetamisel)
Siim Tanel Tõnisson (EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine, MA
Päär Keedus (EKA sisearhitektuur, MA lõpetamisel)


Aeg: 12.–16. august 2024 kl 11–16
Koht: Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna linnaruum EKA ümbruses
Maht: 34 akadeemilist tundi kontaktõpet, 18 tundi iseseisvat tööd, kokku 2 EAP-d
Õppekava rühm: arhitektuur ja linnaplaneerimine
Osalejate arv: kuni 20 õppurit
Hind: 290€

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud