Portselanehte valmistamine

KURSUS ON TÄITUNUD!

Kursusele on oodatud inimesed, keda huvitab portselan materjalina. Kursus annab ülevaate portselaniga töötamise võimalustest. Tutvutakse portselanehte loomise protsessiga algusest lõpuni ehk isikupärase ehte kavandamisest kandmiseni.

Kursuse käigus saavad osalejad hulganisti teadmisi portselanehte valmistamise kohta ning omandavad samm-sammult oskused, et unikaalseid ideid omal käel ellu viia. Kursus on ajaliselt kompaktne ning selle jooksul kaetakse kõik olulisemad punktid eduka tulemuse tagamiseks. Juhendaja abil on võimalik teostada ka keerukamaid ja ekstravagantsemaid kavandeid ning ammutada inspiratsiooni oma unikaalsuse väljendamiseks.

Eeldused osalejale 

Keskharidus, eesti keele oskus ning teadmisjanu ja soov luua oma kätega midagi ainuomast. Kursusel osalemine ei eelda varasemat keraamika-, ehte- või disainikogemust.


Kava 

1. päev. Sissejuhatus. Unikaalehe ja väikeseeria vs. massitoodang – miks, mida ja kuidas? Eesmärkide püstitamine, ehte kavandamine, variatsioonidega mängimine ja tehnilise teostuse läbiarutamine. Juhendaja presentatsioon. 

2. päev. Inspiratsiooniallikate esitlemine. Savist mudeli valmistamine ja selle korrigeerimine toimiva kipsvormi võtmise jaoks. 

3. päev. Kipsvormide tegemine: kahepoolse valuvormi valmistamise nüansid, mudeli ettevalmistamine kipsivaluks. Teise päeva lõpuks saavad mõlemad vormipooled valatud ning jäetakse kuivatuskappi kuivama. 

4. päev. Töö portselaniga. Portselani valumassi segamine ja timmimine vastavalt kipsvormi erisustele. Pigmendid ja värvilised massid. Esimene valamine ja vajadusel kipsvormi korrigeerimine. Valmivad esimesed portselanist jäljendid ja ehtedetailid. 

5. päev. Valamine jätkub elementide paljundamiseks. Ehtekavandite läbivaatamine värske pilgu ja uute kogemuste tasandilt. Lahenduste mitmekesisus ühe vormiga töötamisel. Portselanist ehtedetailide viimistlemine, kuivlihvimine. 

6. päev. Portselani lihvimine laboris ja esimene põletus. Nõuanded ahju pakkimiseks ja programmeerimiseks. Erinevad portselanimassid ja temperatuurid. Jätkub paljundamine. 

7. päev. Kogu toodangu kuivlihv, ahju pakkimine. Juba põletatud portselani viimistlemine teemantpadjaga. Ehteks vormistamise võimaluste tutvustamine. 

8. päev. Ehte kokku monteerimine. Kogu protsessi peegeldamine ja mõtete põrgatamine. Tööde esitlus, arutelu, tagasiside.

Õppemetoodika 
See on hands-on– ehk väga praktiline kursus, mille käigus valmib unikaalne portselanehe. Teooriat jagatakse iga etapi juures jooksvalt ja vastavalt kavandite spetsiifikale. Ehteelementide viimistlemine ja põletuseks ettevalmistamine toimuvad laboris. Kursuse lõpuks teeme kokkuvõtteid ning räägime erinevate ehete vormistamise ja kandmise võimalustest. Toimub slaidipresentatsioon autori ehetest.

Kursuse läbinu

  • oskab kavandada tehnoloogiliselt teostatavat ehet
  • omandab teadmised mudeli modelleerimise põhimõtetest
  • tunneb vormivõtmise aluseid
  • oskab kasutada kipsvormi
  • omab portselani töötlemise ja lihvimise tunnetust
  • oskab seadistada õiget põletusrežiimi
  • teab, kuidas ehet väärikalt vormistada ja kust soetada selleks vajalikke detaile
  • väärtustab oma loomingut ning särab enda tehtud ehteis
  • on inspiratsiooniks iseendale ja usaldab oma loovat väge

Hindamine 
Kursus lõpeb arvestusega, milleks on iga autori esitlus oma töödest – ideedest, kavandist ja lõpptulemusest. Arvestuse läbinuile väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Vajalikud materjalid 
Portselan, kinnitused, sõrmusepõhjad, kõrvarõngaelemendid, prossitagused jne on kohapeal olemas ning sisalduvad kursuse hinnas

Juhendaja 
Elize Hiiop on omandanud aastal 2005 Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti BA ja aastal 2023 keraamika MA. Ta on 20 aastat tegelenud portselaniga ning on üks väheseid Eesti ehtekunstnikke, kes on sedavõrd pikalt ja sügavuti ennast sellele materjalile pühendanud. Viimastel aastatel on tema fookuses olnud portselani ja tselluloosi 3D-printimine. Ta hindab säästlikke ja jätkusuutlikke lahendusi ning uute tehnoloogiate kõrval peab oluliseks ka käe puudutust ja materjali süvitsi tundmist disainiprotsessis. 


Aeg:  11. märtsist kuni 4. aprillini esmaspäeviti ja neljapäeviti kell 18–21
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia, õpperuum B602
Maht: 32 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 20 tundi iseseisvat tööd (2 EAP)
Õppekavarühm: moe-, sise- ja tööstusdisain
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 4. märtsini või kuni kohti jagub

Hind: 410 eurot
Registreerudes enne 26. veebruari, on võimalik tasuda osamaksetena: registreerudes 200 eurot, seejärel 2. märtsiks 210 eurot.

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud