Vanast vildist kübara valmistamine

Vilt on väga tänuväärne materjal, sest seda saab korduvalt ümber tõmmata ja uuesti vormida. Vildi taaskasutamisega on võimalik ennetada ja vähendada looduskeskkonna prügistamist ning uute jäätmete tekkimist, samuti säästa energiat ning piirata loodusvarade tarbimist. Vilt on valmistatud naturaalsetest kiududest, tavaliselt on viltkübarad ja -peakatted tehtud lamba- ja küülikuvillast või kopravildist toorikutest.

Kursuse käigus puhastatakse kõigepealt vana kübar. Selleks eemaldatakse (katkised) paelad ja voodrid, võetakse lahti kübara õmblused ning seejärel pestakse vilt pesumasinas  villaprogrammiga või käsitsi. Edasi venitatakse kübar uuesti kübaraklotsile ja antakse sellele uus kuju. Kui kübar on kuivanud, võetakse see vormilt ja õmmeldakse sisse higipael ehk sisepael. Pärast seda disainitakse kübar väljastpoolt, lisades kas paela, efektse ornamendi,pinnakaunistuse või kübara serva kantpaela. Õpitakse lapitehnikat ja seda, kuidas peita näiteks (koi)auke ja plekke. Aukude peitmiseks on erinevad tehnikad – tikkimine, lappimine ja intarsia ning värvi, vaha või vaiguga täitmine.

Selle kursuse jooksul saab viltkübar põhjaliku uuenduskuuri, nii et materjal taaskasutatakse ja seega säästetakse ka loodust.


Eeldused osalejale
Keskharidus ja eesti keele oskus

Kava

1. päev. Sissejuhatus. Mari Masso kübarakunstniku lühikene tutvustus. Vajaminevate töövahendite tutvustamine. Kasutatud kübara ehk vana vildi kvaliteedi kontroll ja sobivuse hindamine. Juhul kui kübaravilt on puine või kunstkiududest valmistatud, saab vanema viltkübara minu käest. Võib kasutada ka enda vana viltkübarat. Kübaraklotside näitamine ja valimine.

Kodus pestakse villaprogrammiga vilditoorik läbi, et järgmisel tunnil vilt kübaraklotsile tõmmata. Vana viltkübara puhastamine ja kübaraklotsile tõmbamiseks ettevalmistamine. Viltkübarate lühike ajalugu, erinevad kandmisviisid. Kübara valmistamise videote näitamine. Erinevate kübarakunstnike tutvustus.

2. päev. Erinevate töövõtete tutvustus ja vilditoorikute valmistamise video esitlus. Räägitakse pikemalt vilditooriku valmistamisest. Milline on vilditoorikute koostisosade ja kvaliteedi vahe? Milline on kalli ja odava vilditooriku vahe? Millist vilditoorikut on hea vormile tõmmata? Fotod ja näidised. Kübaraklotsi valimine. Kübaradisaini arutelu. Valida saab mitme erineva kübaravormi vahel: kaabu, barett, billbox, kandilise krooniosaga vorm ehk boart ja erinevad ümarad vormid.

Kui kübaraklots on välja valitud – vildi tugevdamine ja kübaraklotsile tõmbamine. Võib veel mõelda disaini ja kübara vormile tõmmata järgmisel korral. Kübar jääb vähemalt nädalaks klotsile, sest nii võtab kübar parema vormi jälje.

3. päev. Kübaradisaini arutlus. Vormile tõmmatud kübarate ülevoolimine, vajadusel aurutamine ja harjamine.  Kübarate vormile tõmbamine, kes eelmine tund ei venitanud kübarat vormile. Kübara vormilt maha võtmine.

4. päev. Kübara äärte lõikamine. Kübara vormilt maha võtmine. Kübara disainimine, otsustamine millised kandid ja paelad või värv kübarale tuleb. Vajadusel aukude täis tikkimine või värvi/vahaga täitmine.

5. päev. Kübara sisepaela õmblemine. Kübarale, kas paela, efektse ornamendi, pinnakaunistuse võ kantpaela õmblemine.

6. päev. Kübarate lõpetamine. Kübara disainimine väljastpoolt.

Õppemeetod
Kursus jaguneb teoreetilisteks loenguteks, milles käsitletakse kübarate ajalugu, materjale ja erinevaid teostamise viise, ning praktiliseks tööks, mille käigus valmib igal osalejal üks vanast kübarast valmistatud uus kübar.

Kursuse läbinu

  • oskab kübarat puhastada
  • teab kuidas luua kübara disaini
  • oskab vormida vanast kübarast uue kübara, kui on olemas kübaraklots, vilt ja želatiin
  • oskab õmmelda kübara sisepaela ja voodrit
  • teab olulisemat viltkübarate ajaloost
  • teab kuidas valmistatakse vilditoorikut
  • teab kuidas taaskasutada vana vilti
  • oskab parandada vildi auke või koiauke

Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille saamiseks tuleb osaleda kontakttundides vähemalt 75% ulatuses. Arvestuse sisuks on valmis kübara esitlus ja arutelu. Arvestuse läbinule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Vajalikud materjalid
Juhendaja räägib esimesel kohtumisel, millised vahendid peaksid täpselt olema, mis osaleja ise kaasa võtab, ja milleks neid kasutatakse.

Osaleja võtab ise kaasa: triikraud, käärid, madal kauss, suur lusikas segamiseks või silikoonist köögispaatel ja lillepott.

Kübaraklotsid, vanad vildid, spetsiifilisemad materjalid ja vahendid on kohapeal ja sisalduvad kursuse hinnas.

Kohapeal on olemas: kübarsepa naelad, haamer, nöör sidumiseks, voolimisluu, toidukile ja näpitsad.

Juhendaja
Mari Masso on lõpetanud EKA aksessuaaridisaini eriala bakalaureuse- ja magistriõppe. Ta töötab firmas Mari Masso Millinery, mis disainib ja valmistab kübaraid. Mari Masso annab vildist kübarate valmistamise tunde EKA aksessuaari erialal.


Aeg: 11. september kuni 16. oktoober esmaspäeviti kell 18–21
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia, õpperuum B510
Maht: 24 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 2 tundi iseseisvat tööd (1 EAP)
Õppekavarühm: moe-, sise- ja tööstusdisain
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 4. septembrini või kuni kohti jagub

Hind: 390 eurot
Registreerudes enne 28. augustit, on võimalik tasuda osamaksetena: registreerudes 190 eurot, seejärel 2. septembriks 200 eurot.

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud