Animatsioon

Kaader Heta Jäälinoja joonisfilmist „Penelope“, 2016

Rahvusvaheliselt edukad animafilmiloojad

Animatsiooniosakonnas koolitatakse animafilmitegijaid. Õppe põhieesmärk on valmistada ette rahvusvaheliselt edukaid teoreetiliste teadmiste ja praktiliste oskustega animafilmiloojaid. Nii panustatakse EKAs animatsiooni kui kunstivormi globaalsesse arengusse ja kinnistatakse Eesti kui tugeva animakoolkonnaga riigi maine rahvusvahelisel kultuurimaastikul.

Animatsioon areneb jõudsalt
Animatsioon areneb ja levib kaasajal tänu interneti ja digitaalsete meediumite laialdasele kasutusele jõudsamalt kui kunagi varem. Animatsioonist on saanud massikultuuri üks keskseid vorme, mida võib näha digitaalses ekraanigraafikas, arvutimängudes, muusikavideotes, filmides jm.

Eriala

Eesti Kunstiakadeemia animatsiooniosakonna põhieesmärk on koolitada rahvusvaheliselt edukaid teoreetiliste teadmiste ja praktiliste oskustega animafilmiloojaid nii kohalikule kui ka rahvusvahelisele väljale. Animatsiooni kui kunstivormi areng on otseselt seotud tehnoloogia arenguga ning seetõttu pööratakse lisaks stuudioõppele tähelepanu ka valdkonna uusimate tehniliste ja teoreetilise teadmiste omandamisele.

Õppekava

Animatsiooni õppekava on nii bakalaureuse- kui magistritasemel mõeldud tulevastele animafilmiloojatele. Õppe eesmärgiks on anda akadeemiline kõrgharidus animatsiooni erialal ja ettevalmistus tööks animafilmi režissööri, stsenaristi, kunstniku või animafilmi loomingulise töörühma liikmena. Tutvutakse erialateooriatega ning omandatakse praktilisi oskusi ja tehniline ettevalmistus.

 

Bakalaureusetasemel omandatakse erialaga seotud teoreetilised ja praktilised baasoskused. Õpitakse süvendatult animafilmi erinevate etappide läbiviimist ja tehnikaid ning luuakse kaks animafilmi. Bakalaureuseõpe annab süsteemse ettekujutuse animatsioonist kui spetsiifilisest meediavormist ning oskuse selles orienteeruda. Pärast lõpetamist on tudeng pädev rakendama omandatud oskusi originaalloomingus, tegutsema animafilmi loojana individuaalselt või stuudio koosseisus. Samuti on tudengil võimalik kandideerida jätkamaks õpinguid animatsiooni või mõne muu valdkonna magistrantuuris.

 

Rahvusvahelises ingliskeelses magistriõppes omandavad tudengid süvendatult animafilmi teoreetilisi ja praktilisi oskusi. On võimalik spetsialiseeruda konkreetsele animafilmitehnikale ja luua vastavas tehnikas individuaalne magistrifilm. Pärast lõpetamist on magister pädev end teostama professionaalse animafilmilooja, eriala õpetaja või professionaalina loovtööstuses või kultuurimaastikul laiemalt.

 

Õppetöö vormiks on loengud, seminarid, meistriklassid, iseseisvad ja juhendatavad tunnid. Juhendatavaid tunde on umbes 60-70% õppekava üldmahust. Ülejäänud kursused sisaldavad praktilist ja iseseisvat tööd. Toimub õppealane koostöö mitmete teiste Eesti kõrgkoolidega, näiteks osalevad tudengid Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi (BFM) loengutel. Samuti tehakse koostööd Animatsiooni Liidu ja Eesti suuremate animatsioonistuudiotega. Osakonna õppejõud on aktiivselt tegutsevad kunstnikud ning erialaspetsialistid, kelle loomingut esitatakse rahvusvahelistel festivalidel ja üritustel.

Kellena saab töötada?

Animatsiooni eriala lõpetajad töötavad animafilmi režissööride, kunstnik-lavastajate või stsenaristidena, aga ka karikaturistide, veebidisainerite, nukumeistrite ja dekoratsioonide ehitajate, animeerijate ning väikestuudio produtsentidena.

Uudised ja sündmused

Room with the Sea View_2400x1350px_300dpi (9)

Auhind PÖFF Shortsilt

https://vimeo.com/410061853 PÖFF Shorts kuulutas möödunud pühapäeval välja võitjad. EKA animatsiooni osakonnas valminud film "Room with the Sea View" (2020) pälvis rahvuslikus võistlusprogrammis žürii eripreemia. Filmi autor Leonid Shmelkov lõpetas animatsiooni magistrantuuri selle aasta jaanuaris. Tema lõpufilm "Room with the Sea View" on olnud festivalidel väga edukas, PÖFFi auhind on ...
Room with a Sea View (1)

Animaauhind Norrast

Möödunud laupäeval võitis EKA animaosakonna film "Room with the Sea View" (2020) Norras Fredrikstadi animatsiooni festivalil žürii eripreemia. Filmi autor Leonid Shmelkov lõpetas 2020. aastal EKAs animatsiooni magistrantuuri. Tema film "Room with the Sea View" on must-valge-roheline lugu sügavatest sisemistet tunnetest, mis on jutustatud selgete, kuid absurdsete kujundite läbi.
121616784_3268012486586824_8842822519261831685_o

Anima Vol 2020

EKA animatsiooni osakond tähistab 28. oktoobril rahvusvahelist animatsiooni päeva Tartus. Näitame õhtul kell 21:30 värskeid ja veel värskemaid tudengi animatsioone Tartu Elektriteatris. 2020. aastal kaitsesid animatsiooni osakonnas magistrikraadi Ingrid Pucci (IT), Maria Saveleva (RU), Aigar Vals (EE), Leonid Shmelkov (RU), Laura Benavides Ramirez (CO) ja Helo Irik (EE). Eesti keelse ...
kiwi_9

BAMU tudengianima õhtu

23. oktoobril kell 19 linastuvad EKA aulas Baltikumi animatudengite filmid. Osalevad animatsiooni osakonna tudengid EKA-st, Läti Kunstiakadeemiast ja Vilniuse Kunstiakadeemiast. Programm on koostatud kolme ülikooli koostööna ning sisaldab värsket valikut tudengite animaloomingust. Linastus toimub paralleelselt kolmes ülikoolis. BAMU ehk Baltic Animation Meet Up on Riia Rahvusvahelise ...
unnamed

Avalik loeng: Soundscape in animated short-films

Itaalia helirežissöör Andrea Martignoni annab EKAs veebivahendusel avatud loengu animatsiooni helimaastiku olemusest. Ta räägib oma kogemustest selles valdkonnas, koostööst tänavakunstnik Blu'ga ning teiste kunstnike-animaatoritega üle kogu maailma. Kui mängufilmis on peamiseks helimaastikuks dialoog, siis animatsioonis tuleb heli luua tummale pildile.
Cante_Teresa Baroet_still003_300dpi

Animaauhind Portugalist

Möödunud nädalavahetusel 3. oktoobril kuulutati välja Portugalis BANG Awards rahvusvahelisel animafilmide festivalil auhinnasaajad. Parima filmimuusika auhinna sai EKA animatsiooni osakonna film "Cante" (2019). Film kõneleb mehest, keda valdab eksistensiaalne kriis. Väljapääsu otsingud viivad ta tagasi traditsiooni poole. Portugali rahvuslikmuusika juhatab ta läbi üksluisetest sisutühjadest ...
Zorg 2_Auden Lincoln-Vogel_still001_300dpi

Animaauhind Dresdenist

EKA tudengianimatsioon "Zorg II" (2019) võitis Saksamaal Dresdenis toimunud rahvusvahelisel lühifilmide festivalil FILMFEST DRESDEN rahvusvahelise animafilmi peaauhinna. Auden Lincoln-Vogel'i animafilm "Zorg II" osales rahvusvahelises võistlusprogrammis ning pälvis sealse peapreemia "Golden Horseman". Žürii hindas tema filmi puhul selle pingutamata humoorikust ja kõrget taset. "Zorg II" ...
The Piece of Tail in the Mouth of the Snake That Bites Its Own Tail_Pablo Martínez Ballarín_still001_300dpi

Animaauhind Kiievist

  Septembri algul Ukrainas, Kiievis toimunud rahvusvahelisel animafilmide festivalil Linoleum võitis EKAs valminud film "The Piece of Tail in the Mouth of the Snake That Bites Its Own Tail" žürii eripreemia.   Pablo M. Ballarín'i film linastus festivali rahvusvahelises võistlusprogrammis, kus anti välja peaauhind ja kolm žürii eripreemiat. Festivali žürii jaoks sai otsustavaks filmi ...