Avasta rode altari saladusi oma kodus!

Algus k.p.:
20.06.2014

Lõpp k.p.:
31.07.2014

 

Rode
Eesti Kunstimuuseum / Niguliste muuseum

20.06.2014

AVASTA RODE ALTARI SALADUSI OMA KODUS!

Niguliste muuseumi uurimis- ja konserveerimisprojekti „Rode altar lähivaates” raames valminud interaktiivne multimeediarakendus on nüüd Niguliste muuseumi kodulehel kõigile huvilistele kättesaadav. Rakenduse abil saab avada ja sulgeda altari tiibu ning tehalähemat tutvust kujutatud pühakutega, samuti lugeda retaabli ajaloo ja tehniliste uuringute kohta.

 

Projekti koordineerib EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna dotsent Dr Hilkka Hiiop ja see on seotud mitmete EKA konserveerimisosakonna doktori-, magistri- ja bakalaureusõppe tegevustega.

 

Interaktiivne Rode altar asub aadressil:

http://rode.wiseman.ee/static/rode/

„Kui tõelise peaaltari avame vaid kolmel korral aastas, siis nüüd on kõigil võimalus oma arvuti vahendusel kappaltarit avada ja sulgeda ning lähedalt uurida maalinguid ja altariretaabli sees paiknevat neljakümmet puuskulptuuri,” ütles Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret. „Kellel on aga huvi kujutatud pühakute ja kappaltari ajaloo vastu, saab rakenduse abil lugeda ka selgitavaid tekste,” lisas ta.

Multimeediarakendus on puutetundlikul ekraanil võimalik kasutada ka Niguliste muuseumis kohapeal. Nõnda saab külastaja ühteaegu uurida nii reaalset kunstiteost kui ka interaktiivset lahendust. Niguliste muuseumisse peaaltari taha rajatud avalikus restaureerimistöökojas on aga reaalajas võimalik näha altari konserveerimistöid.

Kontseptsioon: Hilkka Hiiop

Tekstid: Merike Kurisoo, Hilkka Hiiop

Kujundus: Villu Plink

Programmeerimine: Wiseman Interactive OÜ

2013. aastal alanud mitmeaastane konserveerimisprojekt „Rode altar lähivaates. Niguliste peaaltari retaabli ajalugu, tehnilised uuringud ja konserveerimine” keskendub Niguliste peaaltari hiliskeskaegse kappaltari restaureerimisele. Kappaltar on üks suurejoonelisemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksa altariretaableid kogu Euroopas. Retaabel telliti 1478. aastal tuntud Lübecki meistri Hermen Rode töökojast, Tallinnasse jõudis see 1481. aastal. Kappaltaril on kujutatud rohkem kui neljakümmet pühakut ja piiblitegelast ning mõõtmetelt kuulub see 15. sajandi hansalinnade suurimate hulka.

Uurimisprojek on praeguseks andnud juba mitmesuguseid huvitavaid tulemusi ja toonud kokku eri ametkondade oskusteabe – nii on Eesti Kunstimuuseumi, Eesti Kunstiakadeemia ja Ennistuskoda Kanuti kõrval uurimistöös osalenud Keskkonnauuringute Keskus ning Maksu- ja Tolliamet.

 

Projekti koordinaator: Hilkka Hiiop

Projekti töögrupp: Hedi Kard, Merike Kurisoo, Grete Nilp, Kaisa-Piia Pedajas, Tarmo Saaret, Helen Volber

Projekti uurimisgrupp: Hembo Pagi, Riin Rebane, Andres Uueni, Signe Vahur

Kujundaja: Villu Plink

Vt. ka www.nigulistemuuseum.ee

Lisainfo:

Tarmo Saaret

Niguliste muuseumi direktor

tel 5694 4892

tarmo.saaret@ekm.ee

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Hilkka Hiiop
Viimati muudetud

Kunstiharidus