Jüri Kassi krokiijoonistused EKA raamatukogus

Jüri Kass. Foto: Ülle Marks
Asukoht:
EKA raamatukogu

Algus k.p.:
06.04.2022

Lõpp k.p.:
08.05.2022

EKA raamatukogu galeriis 
Jüri Kassi 
KROKIIJOONISTUSED 
89 visandit inimfiguuridest
1979. aastal disaini eriala lõpetanud Jüri Kass on üks eesti plakatikunsti võtmekujudest. Nagu ka 1980. aastatel tulnud maalijad ja graafikud, on tema loomingut iseloomustanud huvi inimeste vastu mitte esteetilises või intellektuaalses võtmes, vaid taotluses tunnetada teda keha ja vaimu holistlikus ühtsuses – olgu siis lähi- või kaugvaates, skitseerivalt või stiliseerivalt.
See tähendas psühholoogilist vaatlust, mille näitena tuleb kohe meelde üks varane plakat, mille juusteta mehe pähe on skalpelliga lõigatud sõna “disain”. Neil aastail tehtud kultuuriplakatid kasutasid fotot, need tööd valmisid suure kirega; kunstnik ise on seda aega nimetanud passiooniks.
Hiljem on Jüri Kass teinud loomingulist koostööd Ülle Marksiga, nõnda valminud esimene suurem näitus “Kehamaastikud” sisaldas graafiliselt mõjuvaid fotosid kokkupõimitud kätest, mis moodustasid seiklusrikkaid peissaaže mägede ja orgude, merede ja järvedega. 2016. aasta ühisprojekt “Vüüming” koosnes natuurist joonistatud figuuridest; esile tuli mõlemi esineja vastandlik lähenemine, üheltpoolt staatilisem ja jõulisem, teiseltpoolt õrn ning tuuline.
Käesolevat väljapanekut aastakümneid inimkehast inspireeritud kunstniku joonistustest on õpetlik vaadata teadmisega, et ta kõige erinevamad figuurikäsitlused aastakümnete jooksul  – lähi- ja kaugvaated fotos, realismilähedased  joonistused või  hoopis täiesti stiliseeritud maalid – on kõik tekkinud tähelepaneliku sisekaemuse baasil, millesse kunstnik modelli joonistades süveneb.
Vappu Thurlow
Jüri Kass, ERKI 1979 lõpetaja, tööstusdisaini MA,
EKL liige, EKA disainiteaduskonna õppejõud,
Tallinna Rahvaülikooli õpetaja
Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud

Disaini­­teaduskond Näitused