Maria Kapajeva näituse avalik retsenseerimine

Foto: Kollektiivne karje näituse lõpetamiselt Draakoni Galeriis 11.05.2024, kuvatõmmis videost, autor Anna Mari Liivrand
Asukoht:
EKA, A502

Algus k.p.:
03.06.2024

Algusaeg:
12:00

Lõpp k.p.:
03.06.2024

3. juunil kell 12.00-13.30 toimub EKAs, ruumis A502 kunsti ja disaini eriala doktorandi Maria Kapajeva teise doktorinäituse “Kuula minu karjumist, kuule nende unistusi“ avalik retsenseerimine.

Doktoritöö juhendajad on dr Redi Koobak (Strathclyde’i Ülikool, Glasgow) ja prof Annika Elisabeth von Hausswolff (Göteburgi Ülikool).
Näituse retsensendid on dr Ingrid Ruudi (EKA) ja dr Britta Benno (EKA).

Näitus oli avatud 17.04.—11.05.2024 Draakoni galeriis.

 

Maria Kapajeva näitus „Kuula minu karjumist, kuule nende unistusi“ on sügavalt mõjutatud Draakoni galerii asukohast Vene saatkonna vastas Tallinna vanalinnas. Olles sel viisil positsioneerunud, on Kapajeva eesmärk edendada nüansirikkamat dialoogi Ukrainas käimasoleva sõja üle, mis on viinud pideva kokkupuuteni piinavate vaatepiltidega.

Seeläbi on toimumas desensibiliseerimise protsess, mis muudab meid vägivalla suhtes päev-päevalt immuunsemaks. Vägivalla suhtes, millega seisavad silmitsi need inimesed, kes ikka veel Ukrainas igapäevaselt enda elu eest võitlevad. Keerukad detailid, nüansid ja isiklikud narratiivid on taandunud hõlpsasti jagatavaks sisuks, mis läbib vilksamisi meie ekraanid enne kui hajub hämarusse.

Näitusele valitud ning selle jaoks loodud kunstiteosed lähtuvad soovist pakkuda platvormi Ukrainast põgenenute isiklikele lugudele. Aga ka kunstniku vajadusest väljendada ja vaadelda allasurutud viha käimasoleva sõja suhtes. Sellel näitusel pole kujutisi sõjast. Selle asemel asetatakse vaataja ette teosed, mis vajavad kogemiseks aega – et lugeda, kuulata ja tõeliselt kuulda. Need kunstiteosed võimaldavad meil uurida rõhuja keelt, kus näiliselt positiivse retoorika taga varitsevad imperialistlikud ambitsioonid. Kohtame intiimseid lugusid meeleheitest ja hävingust, aga samas ka lootusest ja kaastundest. See on teekond läbi emotsioonide tulva, mis lõppeb katarsises, vabastades sügavale sisemusse kogunenud viha.

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Irene Hütsi
Viimati muudetud

Doktorikool