KAS MAGISTRAAL VÕI…? Linnafoorum kutsub mõtestama Tallinna peatänavat

Algus k.p.:
01.12.2015

Lõpp k.p.:
02.12.2015

Tänavune Linnafoorum arutleb väljakutsuval teemal: kas Tallinn vajab südalinna magistraali või euroopalikku peatänavat? 1.-2. detsembril toimuv Linnafoorum annab avalöögi Tallinna Peatänava projektile, mille eesmärk on kujundada Pärnu mnt südalinna poolsest lõigust ja Narva mnt algusest kaasaegne, 21. sajandile kohane linnaruum.

Täna on Tallinna peatänaval magistraal, mida on viis aastakümmet planeeritud ühe mõttega – kuna autosid tuleb juurde, peavad jalakäijad ruumi tegema. Nii on vanalinn Tallinna kesklinnast ära lõigatud, parimad kohad elava kohviku- ja tänavakultuuri jaoks ning meeldivaks aja veetmiseks on kasutuseta, sest jalgsi ning rattaga liikuja sinna mugavalt ja ohutult ei pääse.

Euroopa ja maailma kogemus kinnitab, et julgete ja läbimõeldud muudatustega saab linnaruumi inimestele tagasi anda nii, et sellest võidavad kõik. Kaasaegne, inimestele loodud peatänav paneb elama teenindus- ja kaubanduspiirkonna, mille kaudu rikastub ja sünnib uus linnakultuur, inimestele tekib turvalisem ja tervislikum linnakeskkond.

Kes on need inimesed, kes peatänavat igapäevaselt kasutavad? Milline peaks olema üks tänapäevane euroopalik peatänav? Milline peaks olema Tallinna peatänav? Kas siin peaks olema mõnus jalutada? Millised sündmused võiksid seal aset leida? Kas vajame enam ruumi jalakäijatele? Kas peatänav tähendab varjulisi alleesid mõnusate istumiskohtadega, hästi toimivat ühistransporti koos kergliiklusega, või mõlemat? Kas jalgratas on tõsiseltvõetav alternatiiv autoliiklusele ja ühistranspordile? Kas peatänaval peab saama parkida? Kas autoliikluse vähendamine südalinnas on üldse mõistlik ja mõeldav?

Neile küsimustele otsib Peatänava projekt koos tallinlastega vastuseid umbes pooleteise aasta jooksul. Tallinna Peatänav on praktiliseks väljundiks kesklinna ja Vanasadama vahelise liikukmisruumi ümberkavandamise ja transpordisaaste vähendamise projektile.

Tänavuse Linnafoorumi eesmärk on poolteist päeva vältavate töötubade käigus vaadeldava ala mitmekülgne linnaehituslik mõtestamine, läbi arutamine ning ideede genereerimine, leidmaks laiapõhjalise konsensuse piirkonnale arhitektuurivõistluse läbiviimiseks.

Kutsume Teid Tallinna Peatänava Linnafoorumi töötoa tulemuste tutvustusele ning sellele järgnevale diskussioonile 2. detsembril kell 17.30 Arhitektuurikeskusesse (Põhja pst 27a).

Täiendav info:

Raul Järg

Eesti Arhitektuurikeskus

5112044

raul@arhitektuurikeskus.ee

Foto: Paco Ulman

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Solveig Jahnke
Viimati muudetud

Üritused