Näitus Vent Space’is: “Kuidas rääkida salapaigast seda reetmata” 

Liisa Eomois. Enne kella üheksat. Installatsioon, joonistus seinal, papist väljalõiked ruumis. 2,1×1,5 m. 2020.
Asukoht:
Vent Space projektiruum

Algus k.p.:
18.06.2020

Lõpp k.p.:
27.06.2020

Vent Space’i projektiruumis avatakse 18. juunil näitus „Kuidas rääkida salapaigast seda reetmata“, mis on inspireeritud Käsmu külast ning valminud Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna ja Tartu Ülikooli üliõpilaste koostöös. 

Kõik eksponeeritud teosed on Käsmus sündinud või vähemalt sealt alguse saanud ning tegelevad Käsmu kaudu ja näitel kohasuhtega. Fookuses on majad, inimesed ja loodus, aga ka nende koostoimest sündiv elukeskkond ja selles hargnevad suhtevõrgustikud, millest jutustatakse või vaikitakse, mida püütakse mõista, aga mitte ära seletada. Jutustajateks ja tõlgendajateks on ühelt poolt Käsmu praegused ja kunagised elanikud ning teisalt teoste autorid, kellest igaühel on kujunenud oma suhe selle kohaga, omad salapaigad. Käsmu on üks ja ainus ning samas ka Eesti külaelu ja selle muutumise peegel. 

Näituse idee on välja kasvanud möödunud aasta suvel Käsmus läbi viidud suvepraktikast, mis tõi loomeuurimuse eesmärgil kokku EKA üliõpilased ning TLÜ ja TÜ antropoloogia, etnoloogia ja folkloristika tudengid. Praktika käigus intervjueeriti Käsmu elanikke ja vaadeldi kohalikku elu. Hildegard Reimanni risograafiad ning Liis-Marleen Verilaskja teos reflekteerivadki välipraktikal toimunud kohtumisi sõnas ja pildis. Liisa Eomoisi installatsioon käsitleb rahvamaja pidude rolli kogukonnas, Ingrid Nielseni ja Liis-Marleen Verilaskja video aga mälu sitkust selle fragmentaarsuse kiuste. Oluliseks teemaks on suhe kohaliku loodusega, mis varieerub meeleheitlikust ja klammerduvast puude kallistamisest Mart Veelmaa videos mediteerivate jalutuskäikudeni Lilli-Krõõt Repnau kriidijoonistustel, kus lähiminevik seguneb lapsepõlvemälestustega rannajoonel patrullivatest piirivalvuritest.  

Käesoleva aasta lõpuni jätkuvat EKA loomeuurimuslikku projekti juhib Eve Kask. Projekti üheks eesmärgiks on toetada kunstnike ja empiiriliste kultuuriuurijate sisulist koostööd ning julgustada neid teadmusloomega eksperimenteerima. See eeldab mõlemalt poolelt mugavustsoonist väljumist ja uute meediumitega katsetamist, millega jätkatakse käesoleva aasta lõppu kavandatud suuremal näitusel. 

Näitus jääb avatuks 27. juunini. 

Jaga sõpradega:

Postitas Mart Vainre
Viimati muudetud

Näitused