Uudised

Pilt

13.09–30.09.2017. Sosistavad kivid. Khurtova & Bourlanges.

Elena Khurtova (RU) ja Marie Bourlanges (FR) interaktiivne heliinstallatsioon “Sosistavad kivid” koosneb portselanist objektidest, kontaktmikrofonidest ning kõlaritest. Portselanist “kividel” on erinevad faktuurid, mis loovad katsudes erinevaid helisid. Külastajatel on võimalik portselani muusikainstrumentidena kasutada, muutes EKA Galerii seeläbi ruumiliseks heliinstrumendiks.

Amsterdamis resideeruvad arhitektid-kunstnikud Elena Khurtova ja Marie Bourlanges on alates 2009. aastast eksperimenteerinud erinevate materjalidega sh portselaniga ning õpetanud arhitekte antud vallas nii Rietveldi Akadeemias kui Haagi Kuninglikus Kunstiakadeemias Hollandis. Nende töö portselaniga on tänuväärne, seda eriti kontekstis, kus materjalist tekkiv heli ning puudutusega kaasnevad aistingud ei ole just igapäevased uurimisteemad arhitekti töölaual.

26. septembril kell 19.30 toimub näitusel Tallinna Teisipäeva raames giidituur.

www.theskyisontheearth.com

Sündmust produtseerib Tallinna Arhitektuuribiennaal. Toetajad: Prantsuse Instituut Eestis, Beweship Eesti, Eesti Kunstiakadeemia.

Lisatud Püsilink
Pilt

Neandertali Koobaskool: Platvorm EKKMis 22.09–29.10.2017

[EST / scroll for ENG]

PLATVORM
23. september 2017 — 29. oktoober 2017

Kunstnikud: Neandertali Koobaskool, Viktor Gurov, Hedi Jaansoo, Kristel Raesaar, Pire Sova

Näituse avamine 22. september kell 18:00.

Näitus toimub EKKMi alumisel korrusel.
Näitus on osa Tallinna Fotokuu ’17 kaasaegse kunsti biennaali põhiprogrammist.

Neandertali Koobaskooli sügissemestril on kunstnikud Viktor Gurov, Hedi Jaansoo, Kristel Raesaar ja Pire Sova residentuuris Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis.

Kunstimaailma ökoloogia ei seisa väljaspool poliitikat ega ülalpool turge. Kui kunsti-ilm on üks reaalsuse mudel, siis millist tegelikkust me oma suhete ja võimutrajektooride, institutsioonide ja ambitsioonidega peegeldame? Koobaskooli koosolud jätkuvad ühiste lugemiste, lohisevate vestluste, väikeste pidude, töötubade, juhitud meditatsioonide ja pikkade jalutuskäikudega. Kõik on platvormile oodatud – võrdsel kõrgusel, meie tingimustel.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Peri AS.

EKKM on näituste ajal avatud T–P 12–19
Sissepääs tasuta
Rohkem infot: www.ekkm.ee / info@ekkm.ee
_________________

[ENG]

PLATFORM
23 September 2017 — 29 October 2017

Artists: Neanderthal Cave School, Viktor Gurov, Hedi Jaansoo, Kristel Raesaar, Pire Sova

Vernissage on September 22 at 6pm.

The exhibition takes place on the ground floor of EKKM.
The exhibition is part of the main programme of Tallinn Photomonth ’17 contemporary art biennial.

For the autumn semester of Neanderthal Cave School, artists Viktor Gurov, Hedi Jaansoo, Kristel Raesaar and Pire Sova will take up residencies at the Contemporary Art Museum of Estonia (EKKM).

The ecology of contemporary art is neither separate from the political nor beyond the markets. If the art world is a model of reality, then what sort of reality do our relationships and power trajectories, our institutions and ambitions mirror? The get-togethers of the Neanderthal Cave School will continue with joint readings, meandering chats, small parties, workshops, guided meditations and long walks. Everybody is welcome to the platform – at an equal level, on our terms.

Supported by: Cultural Endowment of Estonia, Estonian Ministry of Culture, Peri AS.

During the exhibitions EKKM is open Tue–Sun 12–7pm
Free admission
More info: www.ekkm.ee/en / info@ekkm.e

Lisatud Püsilink
Pilt

Kahe kuuga 9 teost – NOAR.EU ja Eesti Kunstiakadeemia edukas koostöö

Suvi 2017 oli noar.eu kunstikeskkonnale väga edukas ja tänu suurematele projektidele nagu näiteks Tallinn Art Week tõusis noore kunsti teoste müük märkimisväärselt. Eesti kunstiakadeemia ja NOAR koostöö raames leidsid uued omanikud järgmiste kunstitudengite teosed: Kristen Rästas (2 maali), Rebeka Vaino (maal), Riin Maide (graafika), Kelli Gedvil (maal), Katrina Kolk (maal), Tiiu Lausmaa (3 maali).

“Üheks põhjuseks, miks ostetakse tudengite teoseid on loomulikult hind, sest juba tunnustatud kunstnike teoste hinnad on kõrgemad omades kunstiajaloolist väärtust ning olles ka investeering. Tudengite puhul me sellist garantiid anda ei saa. Samas on ka kliente, kes spetsiaalselt soovivadki toetada noori kunstnikke, et nad ikka kunsti juurde jääksid, sest see ei ole lihtne valdkond. Mujal maailmas on tavaline kunstitudengite seast otsida ka neid tegijaid, kelle teosed tulevikus kunstimuuseumi näitustelt leida võib” sõnab NOAR platvormi üks asutajatest Andra Orn.

Noore Eesti Kunstiakadeemia tudengi Tiiu Lausmaa sõnul annab NOAR alustavale kunstnikule suurepärase võimaluse oma tööd kooliseinte piiridest väljapoole saada ja neid ka müüa. “Oma tööde turundamine on noorele kunstnikule tihtipeale kõige raskem osa: puuduvad õiged kontaktid ja ei tea kuidas täpselt alustada. NOAR teeb selle esimese sammu astumise lihtsamaks – soovitan teistelgi oma tööd sinna üles panna!”

Kunstikeskkond NOAR tutvustab noori kunstnikke ja tudengeid võrdväärsetel tingimustel juba tunnustatud kunstnikega, luuakse kunstniku profiil, teoseid on võimalik vaadelda ruumis, tellida tutvumiseks, osta järelmaksuga, kuid kuna tegemist on kureeritud keskkonnaga on tudengite ja noorte kunstnike nimede juures märgistus, et ka ostjad teavad, kellega tegu.

EKA ja NOAR koostöö raames toimub kord aastas Eesti kunsti tulevikutähtede konkurss, kus tutvustatakse laiemale publikule Eesti Kunstiakadeemia tulevikutalente ja publikul on võimalus valida oma lemmik publikuhääletuse kaudu. Üks olulisemaid rahvusvahelisi koostööprojekte on Baltikumi Noore Kunstniku Auhind, kus võistlustulle asuvad Eesti, Läti ja Leedu kunstiakadeemiate lõpetajad.

Teoste (piltide) autorid:

Kelli Gedvil. Washing the paintings II

Kristen Rästas. Mo(u)rning After

Katrina Kolk. Vaatemäng sünnitab polaarsust

Riin Maide. Mandala

Tiiu Lausmaa. Tantsija

Lisatud Püsilink
Pilt

Neljas Loomehäkk: Eesti sünnipäev, virtuaalreaalsus ja videotööstuse võidukäik

Pühapäeva, 10. septembri õhtul lõppenud loomemajanduse arendusmaraton Loomehäkk tõi kokku rekordarvu rahvusvahelisi meeskondi ja auhindu. Loomehäki võitjaks tunnistas žürii meeskonna Scope, kes toob lähemate kuude jooksul turule üritusel välja arendatud videotootmistarkvara.

Teise koha sai tiim Japira, kes 48 tunni jooksul töötas välja green screen tehnoloogial põhineva rakenduse Eesti Vabariigi 100 juubeli tähistamiseks. Kolmanda koha pälvis EKA meeskond Sandbox Mafia, kes sai kahe päevaga valmis esmase prototüübi mitme osalejaga liitreaalsusmängule nutitelefonides.

Järjekorras neljandale Loomehäkile registreerus üle 120 inimese viiest riigist. Lõpuesitlusteni jõudis kokku 11 meeskonda, kelle tööd hindas 8-liikmeline ekspertide žürii. Seekordse Loomehäki üldteemaks oli loov ruum. 6 meeskonnas oli EKA tudengid/vilistlased (tootedisainist: Tiina Pärtel ,Kevin Laus, Lauri Visnapuu, Christopher Nõmmann; graafilisest disainist Kaspar Kuldkepp, Silvia Saks; ehte-ja sepakunstist Jaan Škerin; naha- ja aksessuaaridisainist Kätlin Kummel; keraamika ja klaasikustist Maarja Mäemets ja moedisainist Anneli Glinjanski).

Loomehäki kaaskorraldaja, TLÜ Avatud akadeemia ettevõtluspartnerluse koordinaatori ja STARTERcreative programmijuhi Marek Mühlbergi sõnul on Loomehäkil vastutusrikas roll loomemajanduse kui valdkonna populariseerimisel Eestis. „Igal aasta toob meile positiivse üllatuse selle osas kui mitmekülgseid ideid välja käiakse ning mitmete meeskondade puhul avaneb meil ka võimalus pakkuda tuge STARTERcreative programmis“, lisas Mühlberg.

Kaaskorraldaja ja Digitaalse Loovmeedia inkubaatori DIGIX juhi Martin Aadamsoo sõnul on rõõmustav näha esikolmikus virtuaal- ja liitreaalsuse valdkonna meeskondi ja uudseid interaktiivseid lahendusi. „Peale on kasvamas uus põlvkond väga andekaid digitaalse loovmeedia eksperte ning praegune kogemus lubab arvata, et lähiaastail näeme neid suurte ettevõtmiste eesotsas“, märkis Aadamsoo.

Loomehäki jooksul aitasid häkkereid mentorid Kaspar Hanni, Jaanus Juss, Dea Martinjonis, Urmas Reinsberg, Kadri Ugand, Renee Puusepp, Magnus Hillberg ja Aet Rebane. Auhinnad parimatele lahendustele panevad välja Microsoft Eesti, Veebimajutus, Civitta, DIGIX, Ajujaht, Prototron, EKA, Tallinna Ülikool, Tallinn Music Week, Tallink, Storytek, Veebimajutus ja teised.

Loomehäkki korraldavad digitaalse loovmeedia inkubaator Digix, viie ülikooli eelinkubatsiooniprogramm Edu&Tegu STARTERcreative ja Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid. “Loomehäkki” kaasrahastatakse Euroopa Liidu tõukefondidest.

Lisatud Püsilink
Pilt

Liitu praktilise STARTERcreative ideede arendusprogrammiga (2EAP), mis algab 19.09

Hea tudeng!

3 kuuline ja ingliskeelne loomeettevõtluse ideede arendusprogramm STARTERcreative algab taas. Registreerimine vajalik, tunnistus on väärt 2 EAPd. 

Viie ülikooli ühises õppeprogrammis aitame leida su meeskonna ideele hea ärimudeli ning teeme selgeks kõik ettevõtluse põhioskused (äriarendus, tootearendus, teenusedisain, turundus, ärimudeli loomine, müük, pitching jt teised teemad). Seda kõike Eesti tippmentorite abiga. Registreerida saad ka üksi, sest esimeses loengus moodustatakse meeskonnad. 

Programm toimub õhtuti ja algab juba 19. septembril. Osalemine on tasuta ja ei eelda eelteadmisi ettevõtlusest. Tutvu programmiga ja registreeri end juba täna: www.starteridea.ee

Koolitused ja üritused toimuvad erinevates ülikoolides kesklinna piirkonnas ning algavad kell 17:00 (kestus 2,5 tundi). Kõik tegevused-arendused tehakse töötubade formaadis ja kohapeal, mis tähendab, et lisakohustusi ülesannete osas ei teki. Programmi lõpetanutele tõend või diplom ning võimalus võita ka rahalisi auhindu.

Programmi kava leiad: http://starteridea.ee/STARTERcreative/

Kontakt:

Kelli Turmann, kelli.turmann@artun.ee, 6267345

Tule astu läbi Estonia pst 7 ruum 512. 

STARTERcreative on osa ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe parendamine kõigil haridustasemetel programmist Edu ja Tegu (http://ettevotlusope.edu.ee) ja on rahastatud EL sotsiaalfondist. 

Lisatud Püsilink
Pilt

Rahvusvaheline töötuba “Bordering Affects” Narvas 7.-9. septembrini

7. – 9. septembrini toimub Narvas Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriosakonna sisearhitektuuri ja urbanistika magistrantide ühine rahvusvaheline töötuba “Bordering Affects”, mis kutsub arutlema, millised on piiriala väljendused ja kohalolu Narvas.


Suurem osa programmist on mõeldud vaid osalejatele, ent 8. septembril kl 16:00 toimub Narva Kolledžis avalik (ruum 100) vestlusring “Living next to global border”, kus osalevad Palestiina Birzeiti Ülikooli õppejõud, Aet Kiisla Narva kolledžist, Narva arhitekt Ivan Sergejev, inimgeograaf Tarmo Pikner, antropoloog Lori Weekes jt. 

Vestlusringi modereerib “Bordering Affects” töötoa üks juhendaja Francisco Martinez.

9. septembril kl 11:00 esitlevad urbanistika ja sisearhitektuuri
magistrandid Narva kolledžis oma grupitöid “Let yourself be affected by
Narva”, kus saavad visuaalse vormi (ettekanded, visandid jms) Narvas
kogetu ja õpitu, Narva afektid.

Projekti tutvustus inglise keeles siin.

Töötoa koostööpartnerid on TÜ Narva Kolledž, Narva Eesti Gümnaasium, Narva Muuseum.
Ida-Virumaa ekspertgrupp ja Arhitektuuri sihtkapital.

Korraldajad:

Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakond 
Eesti Kunstiakadeemia urbanistika osakond
Francisco Martinez 

Keiti Kljavin
Andra Aaloe 
Hannes Praks
Alina Nurmist

Lisatud Püsilink
Pilt

EKA arhitektuuriteaduskond alustab akadeemilist aastat uue dekaani käe all

15. juunil valis EKA arhitektuuriteaduskonna valimiskogu seoses eelmise dekaani ametiaja lõppemisega uueks dekaaniks professor ANDRES OJARI. Professor Ojari võttis ameti üle kuus aastat arhitektuuriteaduskonna dekaanina tegutsenud Toomas Tammiselt, kes jätkab EKAs mahulise arhitektuuri professorina.

Andres Ojari lõpetas Eesti Kunstiakadeemia 1993. a ning on olnud arhitektuuriosakonna õppejõud juba pea 20 aastat. Alates 2012. aastast on Andres Ojari arhitektuuriteaduskonna professor, kureerinud magistristuudiote tööd, juhendanud koos Markus Kaasikuga stuudiot, mis tegeleb ühiskondliku hoone ja avaliku ruumi mõistega, ning interdistsiplinaarset töötuba “Hüljatud maastikud”, mis on käsitlenud vanu tööstusalasid Sindis ja Kohtla-Järvel, Dominiiklaste kloostri Katariina kirikut Tallinnas ja Paluküla kirikut Hiiumaal, Kopli liine ja Tapa raudteejaama.

1994. aastal asutas Ojari koos Markus Kaasiku ja Ilmar Valduriga arhitektuuribüroo 3+1 arhitektid, mille koosseisus on osaletud edukalt nii avalikel kui ka kutsutud arhitektuurivõistlustel. 3+1 arhitektide tuntumad objektid on Eesti Suursaatkond Vilniuses, Pärnu Keskraamatukogu, Baltika kvartali 1. etapp (koostöös Studio 3-ga) ja Eesti Rahva Muuseumi uue hoone püsiekspositsioon. Valmimist ootab Rail Baltic reisiterminal Tallinnas. Laialdast huvi on äratanud nende eramajad ja kortermaja Tallinnas Koidula tänaval.
3+1 arhitektid on esinenud erinevatel rahvusvahelistel konverentsidel ja näitustel (Berliin, Bordeaux, Ljubljana, Napoli, Pariis, London, Rooma, Praha, Rotterdam). Nende loomingut on publitseeritud erinevate ajakirjade ja kirjastuste poolt (AD, A+T, A10, Birkhauser, de Architect, Hochparterre, Laurence King, Taschen jt).

3+1 arhitektid on auhinnatud kolmel korral Eesti Kultuurkapitali preemiaga (1998, 2001, 2009) ning aastal 2008 tunnustati nende tegevust Kultuurkapitali aastapreemia peaauhinnaga. Samuti on neid kolmel korral nomineeritud Mies van der Rohe üleeuroopalise arhitektuuripreemia (1999, 2001, 2006) saajate nimekirja.

EKA arhitektuuriteaduskonna valimiskogusse kuulusid:

rektor prof Mart Kalm;

õppeprorektor prof Anne Pikkov;

teadusprorektor Urve Sinijärv;

haldus ja finantsdirektor Andres Tammsaar;

dekaanide esindaja prof Kristjan Mändmaa;

arhitektuuriteaduskonna dekaan prof Toomas Tammis;

sisearhitektuuri osakonna juhataja prof Hannes Praks;

arhitektuuriteaduskonna teadus- ja arendustegevuse koordinaator Pille Epner;

arhitektuuriteaduskonna üliõpilaste esindaja Laura Pint.

Lisatud Püsilink
Pilt

EKA vanemteadur-õppejõud-vilistlane Reet Aus on valitud teistkordselt Euroopa 20 tippjuhi nimistusse!

EKA vanemteadur, õppejõud, vilistlane Reet Aus on juba teistkordselt Euroopa TOP 20 vastutustundliku juhi nimistus! Lisaks temale on nimekirja seekord valitud ka Rasmus Rask (LaMuu) ja Robert Kitt (Swedbank Eesti).

Jõudu ja jaksu Sulle, Reet!

Vaata lähemalt

Lisatud Püsilink
Lae rohkem...
Täida küsitlus, võida meeneid!