Uudised

Pilt

Tudengite polaarvisioonid ja antropoloog Jean-Loup Marcel Rousselot loeng „Arktika elamis- ja ehitusviisid“ Tallinna Ehituskoolis

Täna, 21. veebruaril kell 17.00 esineb Tallinna Ehituskoolis (Pärnu mnt 162) antropoloog ja ajaloolane Jean-Loup Marcel Rousselot loenguga „Arktika elamis- ja ehitusviisid“. Sellele järgneb Eesti Kunstiakadeemia (EKA) tudengite töödest koostatud polaararhitektuuri näituse „Polaarruum“ avamine, kus on eksponeeritud tuleviku polaarjaamade projektid ja maketid. Loeng on inglise keeles.

Avamisele ja loengule on oodatud kõik polaar-, arhitektuuri- ja ehitushuvilised. Tegemist on makettide rändnäitusega, mida sai eelmisel kevadel näha Tallinnas Lennusadamas ning seejärel Kukruse Polaarmõisas ja Kuressaare linnuses. Näituse sündimisse panustasid tudengite kõrval arhitektid, sisearhitektid, disainerid ja polaarteadlased.

Näituse kuraatori, arhitekt Mari Hundi sõnul on Eestis oma väiksuse kohta ebatavaliselt palju polaarteadlasi ning ajalooliselt oleme tugev polaaruurimistraditsioonidega riik. Näitus sündiski soovist mõelda koos tudengitega, kuidas polaaraladel inimestele mõeldud ruumi projekteerimine käib ja kuidas meie arhitektid ja disainerid maailma kõige külmematesse paikadesse hoonestuse planeerimises kaasa saaksid lüüa. „Uurisime, kuidas luua paremaid võimalusi teadustööks ja arutasime, kas Eestil oleks vaja päris oma polaarjaama. Seoses kliimamuutustega on Arktika ka turistidele lihtsamini ligipääsetav, mis omakorda toob kaasa terve rea võimalusi ja probleeme. Töötoas pakuti välja universaalseid polaarjaamade disainlahendusi, mis praegusi trende arvesse võtavad ja selle põhjal nii praktilisi kui utoopilisi lahendusi loovad,“ selgitas Hunt.

Tallinna Ehituskooli direktor Raivo Niidase sõnul on neil eriti hea meel polaararhitektuuri näitust oma majas tervitada: „Hooneid ehitatakse kõikjal, kuhu inimese jalg astub ja arvestades aina rahvusvahelisemaks muutuvat maailma, ei ole sugugi võimatu, et meie koolis õppinud ehitajad võivad õige pea sattuda ehitama mõnd polaaruurimisjaama. Näitus täiendab õppeprotsessi: õpilased saavad kuu aja jooksul oma koolis kohapeal näha, millises suunas arhitektide mõtted arenevad, kui mõeldakse polaaraladele ehitamisele.“

Näituse avamise puhul loengut pidav Jean-Loup Marcel Rousselot on antropoloog ja ajaloolane, kes on pühendanud oma elu Alaska põliselanike kultuuri uurimisele, tutvustamisele ja kaitsmisele. Rousselot töötas kakskümmend aastat Müncheni antopoloogiamuuseumi asedirektorina, on koostanud rohkelt näituseid ja näitusekatalooge. Alates 2010. aastast on Rousselot õpetanud antropoloogiat ja lähiajalugu Eesti Kunstiakadeemias ning teistes akadeemilistes organisatsioonides, samuti avaldab ta jätkuvalt kirjutisi etnograafilisest kunstist ja ajaloost.

Tallinna Ehituskoolis jõuavad publiku ette erinevate meeskondade välja töötatud lahendused – näiteks Põhja-Jäämeres triivival merejääl paiknev teadusjaam, väike mobiilne teaduslabor, ülikoolihoone Antarktikas jt. Näitus on avatud 21. veebruarist 21. märtsini kõikidele huvilistele.

Näitusel aitasid teoks saada Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Polaarfond, Eesti Polaarklubi, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Meremuuseum ja Lennusadam, Moodne Valgustus, Vipex, Proplastik, Polarsol Global, disainistuudio UnSeen, Siltau Systems, arhitektuuribüroo b210, Eesti Arhitektide Liit.

Rohkem polaarinfot ja fotosid näitusest: https://www.facebook.com/polaarruum

Makettide pressifotod, autor Tõnu Tunnel: http://bit.ly/polaarruumpress

Lisainfo:

Liisi Taniroo

Tallinna Ehituskooli kommunikatsioonijuht

liisi.taniroo@ehituskool.ee

+372 651 9042

Mari Hunt

Näituse kuraator

+372 556 55 330

mari@b210.ee

Lisatud Püsilink
Pilt

Disainiteaduskonna tuur EKA avatud uste päeval 23. märtsil

23. märtsil kl 10.00-12.30 on võimalik osaleda disainiteaduskonna ülemajalisel tuuril, kus käiakse läbi 8 osakonda: moedisain, tekstiilidisain, keraamika, klaasikunst, nahakunst, aksessuaari- ja köitedisain, ehte- ja sepakunst, graafiline disain ja tootedisain.

Miks tuuril osaleda?

– saab näha osakonna ruume ja kohtuda osakonna inimestega.

– saab teada, mis osakonnas toimub ja mida sissestumisel oodatakse.

– saab näha osakonnas valminud töid ja küsida end huvitavaid küsimusi.

Tuuri viib läbi tootedisaini osakonna dotsent Merike Rehepapp.

Grupi suurus on 20 inimest, vajalik eelregistreerimine aadressil olivia.verev@artun.ee. Registreerimise tähtaeg on 21. märts.

Kogunemine Estonia pst 7/ Teatri väljak 1 maja fuajees, EKA avatud akadeemia roll-up’i juures.

Osalemine on tasuta.

NB! Lisaks pakume aprillis tasulisi ühepäevaseid töötubasid samade osakondade juures, mis toimuvad laupäeviti. Ajakava, hinnad ja registreerimine: http://www.artun.ee/avatud-akadeemia/eelakadeemia/disain/

Lisatud Püsilink

21.02 algas STARTERcreative ideede arendusprogramm

STARTERcreative program (designed by 5 universities) is in English

The program is free for students.

You may join as a one person or with the team with an idea and without.

All training sessions start at 17.00 in different universities in Tallinn.

FROM IDEA TO BUSINESS MODEL

• Hands on training sessions with experts

• Mentors and industry experts
• Networking events
• Combined competences of 8 universities

• Diploma issued by the university

• Awesome prizes
• No entrepreneurial experience needed

21.02 STARTERcreativekick-off@TLU

22.02 Leadership and team development

28.02 How to create a business model?

01.03 How to design a value proposition?

07.03 Feedback session

14.03 Prototyping and design workshop by Peter Kelly (Aalto University)

21.03 Feedback session

06.04 Startup speed dating night

11.04 The basics of marketing and sales

18.04 The basics of startup financing

25.04 Feedback session
02.05 Pitch training

09.05 Feedback session

11.05 STARTERcreative Demo day

Partners: Creative Estonia | Tallinn Business Incubators – Creative Incubator, Brain Hunt , Tallinn Enterprise Board | Prototron, Spring Hub, Digix, Enterprise Estonia , veebimajutus.ee

www.facebook.com/ETstartercreative/

JOIN NOW here – www.starteridea.ee

More information:

EAA business consultant

Kelli Turmann

kelli.turmann@artun.ee

Lisatud Püsilink
Pilt

DISAINI EELAKADEEMIA II OSA

Aprillis alustab disaini eelakadeemia II osa, mille kõik töötoad toimuvad laupäeviti. II osa koosneb erialamoodulitest disainiteaduskonna osakondades, mis annavad süvendatud ülevaate vajalikest erialastest oskustest ning tegevustest. Erialaosakondades tekib selgem arusaam eriala olemusest ning lõppväljundist ehk kelleks õpitakse ning kuidas tänapäeval valitud eriala rakendatakse. Mooduli sisuks on eriala tutvustav töötuba, mis hõlmab teoreetilist sissejuhatust erialasse ning erialast käeharjutust.

Erialamooduleid võib valida nii mitu kui huvi on.

Lisatud Püsilink
Pilt

Garage48 Hardware & Arts 2017 toob ideed sahtlist päevavalgele

17.-19. veebruaril juba neljandat korda Tartus toimuv arendusnädalavahetus “Garage48 Hardware & Arts” toob kokku oskajad inimesed üle terve Baltikumi, et ideest töötav prototüüp arendada.

Tartu Ülikooli füüsika instituudi maja hõivavad 48 tunniks 180 osalejat: mehaanika ja elektroonika insenerid, toote- ja graafikadisainerid, tarkvaraarendajad ja programmeerijad, reaalteaduste esindajad ja turundajad – nii juba töötavad professionaalid kui ka tudengid. Garage48 Hardware & Arts 2017 on ellu kutsutud Tartu Ülikooli, Eesti Kunstiakadeemia ja SA Garage48 ühisalgatusena.

“Ühest küljest on tehnoloogia areng tekitanud suure nõudluse professionaalse tootedisaini järele, teisalt on disaineritel ja arhitektidel kasvav soov integreerida elektroonikat ja mehhatroonikat oma loomingusse. Garage48 Hardware & Arts on disaini ja tehnoloogiavaldkonna koostöökultuuri arendajana saavutanud olulise rolli,” möönab EKA disainiteaduskonna dekaan Kristjan Mändmaa.

Sünergiale kaasaaitamist tähtsustab ka üks ürituse korraldajatest, Tartu Ülikooli professor Alvo Aabloo: “Selle üritusel on loodud eeldused koostööks loodusteadlaste, disaini- ja loome inimeste, väga erinevate inseneride, erinevate rakendajate, sh ka militaarvaldkonna inimeste ning ärijuhtide vahel. Haridusmaastikult oleme kaasanud nii Tartu Ülikooli, Kunstiakadeemia kui ka Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused.”

Garage48 Hardware & Arts 2017 annab osalejatele kasutada erisuguseid elektroonika- ja disainmaterjale ning töövahendeid. Nende päralt on ka Tartu Ülikooli digilabor ja SPARK Makerlab. Töövahendite ja oskustega aitavad Mass Portal 3D printeritega, Rohde & Schwarz elektroonikaseadmetega ning Eccom materjalide laserlõikusega.

Garage48 kaasasutaja Priit Salumaa sõnul pakub üritus väljakutset ka tarkvaraarendajatele. “Tänase päeva kõige mõjukamad tehnoloogiaettevõtted on rajanud oma tooted riistvarale. Tesla, Apple ja Eesti oma Starship Technologies on oskuslikult kombineerinud riistvara, tarkvara ja disaini,” sõnas Salumaa hetkel kõige kuumemate tehnoloogiafirmade kohta.

Garage48 Hardware & Arts 2017 nädalavahetuse jooksul valminud prototüüpide esitlusi näeb otseülekandes pühapäeval, 19. veebruaril algusega kell 18 Postimehe ja Garage48.org veebilehe vahendusel.

Ürituse sponsorid: Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused, Tartu Ülikool, Eesti Kunstiakadeemia, Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi meetmetest kaasrahastatav ja EASi klastriprogrammi kuuluv Estronics klaster, Eesti Kultuurkapital, Elisa, Hasartmängumaksu Nõukogu, Tartu Linn, Milrem, Läti Suursaatkond Eestis, Startup Estonia. Toetajad: MassPortal, Eccom, Spark, Spark MakerLab, Rohde&Schwarz, Made By, Latitude59 ja Hedgehog.

Ela kaasa üritusele läbi Postimehe LIVE blogi siin.

Ürituse veebileht: http://garage48.org/events/hardwarearts2017

Lisatud Püsilink
Pilt

Sirbis on fookus kunstiteadusel

10. veebruaril 2017 ilmunud kultuurileht “Sirp” koondab huvitava sissevaate kunstiteaduse erialale. Kolm pikka artiklit lahkavad eriala ajalugu, institutsioone ja arengusuundi:

Kunstiteaduse(lase) piirid ja võimalused

Krista Kodrese pikk intervjuu hiljuti Kulturkapitali elutööpreemia pälvinud emeriitprofessori Jaak Kangilaskiga. Usutluses kirjeldab Kangilaski kunstiteaduse piire ja võimalusi, meenutab kunstiteaduse distsipliini arengut eestis ja muuhulgas selgitab mis kaalutlustel loodi Tartu Ülikooli kõrvale teinegi erialakeskus – tänane Kunstiteaduse ja Visuaalkultuuri instituut EKAs. 

Reis Hiina ja tagasi

Virve Sarapik kirjeldab rahvusvahelise kunstiajaloo kommitee CHIA organisatsiooni ja kongresside ajalugu. Sarapik käis suvel 2016 Pekingis toimunud konverentsil ning vahendab rahvusvahelise erialaringkonna viimase aja olulisemaid teemasid. 

Magus nostalgia n-ö tõsiteaduse järele

Karin Nugis kirjutab EKKÜ konverentsist lähtuvalt erialastest teadusajakirjadest ning küsib mil määral mõjutab teaduse hindamise süsteem distsipliini arengut. Nugis sedastab, et uute teadmiste loomist motiveerivad peale teadmishimu lõputute taotluste, aruannete ning atesteerimiste jadaga varustatud rahastamismudelid.


Head lugemist!

Lisatud Püsilink
Pilt

STSENOGRAAFIA UUS MAGISTRIÕPE

Vastuvõtt stsenograafia eriala uuenenud magistriõppesse juba juulis 2017!

Lisatud Püsilink
Pilt

09.02–04.03.2017. DEBRIS/ UITMATEERIA. EGLE LILLEMÄE JA TRIIN LOOSAAR

9. veebruaril kell 18.00 avatakse EKA Galeriis pop-up pood nimega Debris.

Esmakordselt on võimalik kõigil tulla tutvuma, ostma ja vahetama aasta tagasi avatud ja esitletud veebipoe Debris toodetega.
Debris pop-up rändkauplusest võite leida unikaalse väljapaneku hoolikalt valitud uitmateeriast. Tasuda ja vahetada saab käibelolevas vääringus või samaväärse uitmateeria vastu. Pane midagi väärtuslikku taskusse ja tule osta või vaheta endale midagi kasutut, mida sa mitte kunagi ära ei taha visata!
———
uitmateeria
nimis. tüüpsõna 1

: esemed, mis on alles jäänud, kui midagi on hävinenud
: ebatäiuslikud või elatanud esemed, mis on laokile jäänud, on ununeud või ei taheta enam
: midagi, mis on olemas, aga see on ununenud

Allikas: Mitteeksisteerivate materjalide entsüklopeedia (MEME 2015)

———
Debris brändi loojateks on kogujad Triin Loosaar ja Egle Lillemäe, kes juba aastaid tegelevad kasutute asjade kogumisega. 2015. aastal avasid nad veebipoe ning käesolevaga avab uksed kauaoodatud popup rändkauplus, et tuua kogutud aarded imetlemiseks, kogemiseks, kompamiseks ja nuusutamiseks laiemale avalikkusele, pakkumaks hädasti vajatavat leevendust põhjuslikkusele ja funktsionaalsele reaalsusele. Debris kaubavalikut saab osta käibeolevates vääringutes ja vahetada samaväärste esemete vastu, mille käigus koguneb uhiuus kaubavaru uitmateeriat järgmise asukoha kaupluse tarvis.

Näitus jääb avatuks 4. märtsini.

Graafiline disain: Viktor Gurov

Kunstnikud tänavad kõiki, kes näituse valmimisele kaasa aitasid.

Lisatud Püsilink

Õppejõu koolituskalender

Lähem info EKA õppejõule (nii koosseisulisele kui mittekoosseisulisele, sh täienduskoolituses õpetavale õppejõule) mõeldud koolitustest SIIT

Lisatud Püsilink
Pilt

STARTERcreative idea generation program starts 21.02, registration open

STARTERcreative program (designed by 5 universities) is in English

The program is free for students. 

You may join as a one person or with the team with an idea and without. 

All training sessions start at 17.00 in different universities in Tallinn.

FROM IDEA TO BUSINESS MODEL

• Hands on training sessions with experts

 • Mentors and industry experts
• Networking events
• Combined competences of 8 universities 

• Diploma issued by the university

• Awesome prizes
• No entrepreneurial experience needed

21.02 STARTERcreativekick-off@TLU 

22.02 Leadership and team development 

28.02 How to create a business model? 

01.03 How to design a value proposition?

07.03 Feedback session

14.03 Prototyping and design workshop by Peter Kelly (Aalto University) 

21.03 Feedback session

06.04 Startup speed dating night

11.04 The basics of marketing and sales

18.04 The basics of startup financing 

25.04 Feedback session
02.05 Pitch training

09.05 Feedback session

11.05 STARTERcreative Demo day

Partners: Creative Estonia | Tallinn Business Incubators – Creative Incubator, Brain Hunt , Tallinn Enterprise Board | Prototron, Spring Hub, Digix, Enterprise Estonia , veebimajutus.ee

 www.facebook.com/ETstartercreative/ 

JOIN NOW here – www.starteridea.ee 


More information:

EAA business consultant

Kelli Turmann

kelli.turmann@artun.ee

Lisatud Püsilink
Lae rohkem...
Täida küsitlus, võida meeneid!