Uudised

Pilt

Vabaaine “SAKRAALruum”: ujuv ristimismaja Tartus

20. juulil avati ja pühitseti sisse Tartus Ujula tänaval Lodjakoja kõrval EKA sisearhitektuuri osakonna esmakursuslaste ehitatud unikaalne ujuv ristimismaja. 

Ristimismaja idee sündis soovist seada tudengitele ülesandeks objekt, mis ei oleks järjekordne “põnev” puitinstallatsioon, vaid looks lisaväärtust läbi tugevate traditsiooniliste piirangute. 24 ruutmeetri suurune hoone vastab kõikidele Eesti Apostliku Õigeusu kiriku ristimisrituaali vajadustele ning seda jääb edaspidi kasutama Tartu Pühade Aleksandrite kirik. Tartlased saavad ujuvat hoonet ka edaspidi sealsamas Lodjakoja kõrval imetleda. Ebatavalise objekti ehitamist juhendas juunis toimunud töötoa käigus tuntud Soome arhitekt Sami Rintala, kes tuli Eestisse EKA sisearhitektuuri osakonna kutsel.

Ristimismaja kerkis sisearhitektuuri osakonna esmakursuslastele mõeldud vabaaine “Sakraalruum” käigus. Õpituba kestis kõigest viis päeva ning intensiivne protsess algas tudengitele õigeusu sakraalruumide ja sümboolika põhiteadmiste omandamisega. Koos juhendajatega analüüsiti ristimisprotsessi tehnilist ja tähenduslikku poolt, kuulati loenguid ja uuriti liturgia elemente. Kuna ristimismaja taheti algusest peale ehitada veepinnal ujuvana, siis õppisid tudengid tundma ka ujuva puitkonstruktsiooni tehnilisi põhimõtteid; kuna objekt ehitati algusest lõpuni ise valmis, siis said kõik esmakursuslased kätte elementaarsed oskused ehituspuusepa ja sepatöö valdkonnas.

Miks peab ristimismaja ujuma? EKA sisearhitektuuri osakonna juhataja Hannes Praks selgitab, et õigeusu traditsiooniline ristimine on jõeristimine, mille käigus ristitav kastetakse pealaeni pühitsetud jõevette: “Tartus ongi nii ristitud, kuid kuna ristimine on siiski intiimne protsess, on seda parem teha varjatumalt, intiimsemas ruumis. Seega valisime ujuva parve, mille põhjast viib redel Emajõe voogudesse. Protsessi käigus oli näha, et tudengid olid seatud rituaalsete piirangutega silmnähtavalt jännis ja pidid oma disaineri ja arhitekti ego nähtavalt alla suruma. Õppejõu ja juhendajana olen sellise asjade seisuga ülimalt rahul.”

Kuna sisearhitektuuri osakonna eesmärgiks on õpetada tudengitele konteksti lugemise oskust, ja selle põhjal funktsionaalse ruumilahenduse loomist, siis on lõpptulemus tugevalt mõjutatud õigeusu vormikeelest ja ristimisrituaalist. Tudengeid juhendanud Sami Rintala kommenteeris ristimismaja vormi nii: modernistide vaimust kantud arhitektuurikoolid ei oleks sellist objekti luua lubanud, ristimismajal on ometi viilkatus ja üsna traditsiooniline kuju. Rintala nägi aga just selles väärtust, et tudengid julgesid ruumi läbi traditsiooniliste võtete komponeerida.

Meediakajastus:

Püha koda läks seilama, Reporter
Tartusse kerkis esimene ujuv ristimismaja, Delfi fotolugu

Emajõele on valmimas ilmselt esimene ujub ristimismaja, ERR Kultuur

Ujuv ristimismaja toob jumaliku puudutuse, Tartu Postimees

Meeskond: juhendajad Sami Rintala ja Hannes Praks, konsultandid Isa Vadim (preester Vadim Rebase), Isa Toomas (diakon Toomas Erikson) sepatööd: sepp Alar Tamm, konstruktsioon: Priit Jagomägi

&

EKA sisearhitektuuri tudengid:

Tuuli Kurvits, Sander-Joosep Siigur, Kirke Kalamats, Sandra Mirka, Elin-Harriet Helemäe, Mari Uibo, Henri Papson, Maria Luiga, Vera Gonchugova, Emely Mihkelsoo, Elis Rumma, Eri Rääsk, Linda Zupping, Helena Leif

Täname südamest Tartu Lodjakoda.

Sisseõnnistamise fotoalbumMikko Leo Selg

Kontakt:

Hannes Praks

hannes.praks@artun.ee

+372 52 73 626

Lisatud Püsilink
Pilt

VABADE KUNSTIDE EELAKADEEMIA 2017 SÜGISEL

VABADE KUNSTIDE EELAKADEEMIA I Puhas kunst, no bulls**t! Enne tee ja siis mõtle

Vabade kunstide eelakadeemia on mõeldud neile, kes huvituvad õppimisest mistahes vabade kunstide teaduskonna erialal (maal, graafika, skulptuur ja installatsioon, fotograafia, animatsioon, stsenograafia). Lisaks kunstiõppeasutustesse pürgijatele sobib VK eelakadeemia ka ärksatele kunstihuvilistele, kellel soov end arendada ja õppekeskkonnas proovile panna.

Vabade kunstide eelakadeemia sügissemester on akadeemias õppimisest huvitatutele katsetamise päralt. Me ei oota geniaalsete ideedega õppijaid, vaid alustame algusest. Käsitleme erinevaid väljendusvahendeid, visuaalse keele algelemente. Maali, joonistamise, kompositsiooni ja skulptuuri õppeainete raames on võimalus proovida läbi mitmesuguseid kujutamisvõimalusi, nii praktiliselt kui teoreetiliselt. Pideva praktikaga arendame eksperimenteerimise julgust. Koostöös õppejõududega toimub individuaalse pildikeele kujundamine, millega igaüks edaspidi juba ise oma tööde kaudu „kõnelema” võib hakata.

Programm pakub üldist ettevalmistust ja kunstipraktikaid, mis lähtuvad kaasaegse kunsti tegevusväljal toimuvast.

Lisatud Püsilink
Pilt

Sisearhitektuuri bakalaureuse ja magistriprogrammi lisavastuvõtt kuni 13. augustini!

Sisearhitektuuri osakonnast on viimastel aastatel sirgunud mitmeid säravaid projekte – metsakõlakojad, Toomkiriku telling-installatsioon, ujuvobjekt Veetee, soovaatlustorn Vari jne –, osakonna tudengid on pääsenud vahetusüliõpilaseks maailma parimatesse disainikoolidesse ning tööle Eesti parimatesse arhitektuuribüroodesse. Juulis toimunud sisseastumiskatsed tõid konkureerima hulga noori kõikjalt üle Eesti, kelle seast valisime välja kümme tudengit, kes alustavad õpinguid juba septembris. Ent augustis korraldame lisavastuvõtu veel 5 kohale bakalaureuseõppe esimesel kursusel, et anda võimalus ka neile, kes mingil põhjusel juulikuistel katsetel osaleda ei saanud. Lisavastuvõtt võimalus uuesti proovida ka neile, kes juulis katsetasid, ent sisse ei saanud.

Avaldusi augustis toimuvaks lisavastuvõtuks sisearhitektuuri bakalaureuseprogrammi (õppekeel eesti keel) saab esitada 24. juulist kuni 13. augustini SAIS-i kaudu, samast leiate ka programmi ning sisseastumistingimuste täpsema kirjelduse.

Kandideerimiseks vajalikud riigieksamid on eesti keel (30 punkti) või eesti keel teise keelena (51 punkti) ning võõrkeel (30 punkti). Vestlus ja sisseastumiseksamid toimuvad 15.-18. augustini Tallinnas, sisearhitektuuri osakonnas (Nunne 16).

Sisearhitektuuri bakalaureuse õppekava läbimine kestab kolm aastat, õpe on päevane ning toimub eesti keeles. Õppekava täiskoormusega läbimine on tasuta. Bakalaureuse programmi ootame õppima ruumi ja inimese suhetest huvitatud üliõpilasi. Kaasaegne inimene viibib juba täna suurema osa päevast siseruumides; tulevikus see trend pigem kasvab. Seetõttu on ruumi funktsionaalne ja emotsionaalne kvaliteet ülimalt oluline. Treenime tudengites lisaks praktilistele tehnilistele oskustele – tarkvara tundmine ja projektide koostamine – ka üldistus- ja analüüsivõimet, mõõdutunnet ja oskust olla kontaktis iseendaga ning samas teha meeskonnatööd.

Õpingute käigus ei piirdu me vaid välisseinaga piiratud siseruumi uurimisega. Kvaliteetset ruumi otsime nii loodusest kui erinevatest ruumitüüpidest, tegeledes nii eramajade, etendusteks loodavate ruumide, rituaalsete ruumide kui väga erinevate töökeskkondadega köögist kuni kontorini. Sünnivad projektid, mis pakuvad ruumilahendusi väga erinevatele ühiskonnagruppidele ja püüavad siduda kogukondi.

* * * *

Rahvusvahelisse magistriprogrammi on oodatud valdavalt ruumiloomega seotud ettevalmistuse saanud tudengeid. Magistriprogramm on stuudiopõhine, esimesel aastal tutvustame läbi nelja stuudio uurimus- ja sekkumispõhiseid meetodeid. Uurime näiteks ruumi ja poliitika seoseid, jääkmaterjalide kasutamist ja tehnoloogiaid, mis virtuaalset ja füüsilist ruumi kokku sulatavad. Sukeldume läbi välitööde kohalikku ruumi spetsiifikasse ja otsime välisekspeditsioonidel uurimisteemadega seotud situatsioone piiri tagant. Valmistame ette spetsialiste, kes oleks võimelised magistriõppes saadud teadmisi rakendama erialases projekteerimispraktikas kui ka osalema ruumispetsialistina erinevates uut tehnoloogiat või uut sotsiaalset hüve loovas arendusmeeskonnas.

Avaldusi augustis toimuvaks lisavastuvõtuks sisearhitektuuri rahvusvahelisse magistriprogrammi saab esitada 24. juulist kuni 13. augustini SAIS-i kaudu, samast leiate ka programmi ning sisseastumistingimuste täpsema kirjelduse.

* * * *

Mõned näited EKA sisearhitektuuri osakonna õppeprojektidest:

https://www.ekasisearhitektuur.ee/projects/

https://www.facebook.com/EKAsisearhitektuur/

https://www.instagram.com/ekasisearhitektuur/

Sisseastumiseksamite ja individuaalse vestluse aja leiab iga sisseastuja SAISist oma avalduse juurest!

Küsimused:

Hannes Praks

hannes.praks@artun.ee

+372 5273626

Lisatud Püsilink
Pilt

BFO16 aknanäitus “Esimene” Galerii Positiivis 10.07–14.08.2017

Alates 10.07.17 õhtust on galerii Positiivi akendel avatud kunstirühmituse BFO16 näitus „Esimene“. BFO16 liikmed on Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna esimese kursuse üliõpilased Elis Jurkatam (s 1997), Eliis Laul (s 1991), Hanna-Christina Laupmaa (s 1994) ja Martin Buschmann (s 1980). Aknanäitus on avatud kuni 14.08.17.

Pelgulinnas näitust tehes juhinduti erinevates asumites levivast kogukonna vaimust ning linnaosade arendamisega kaasnevast monetiseerimisest ja eksklusiivsusvajadusest.

Tegemist on hüperrealistlikus võtmes loodud väljapanekuga, kus kunstitudengid kompavad iroonilis-mänguliselt nüüdiskunsti piire. Martin Buschmann: „BFO16 liikmed on viimase kahe kuu vältel sisuliselt Pelgulinnas elanud ja nii otsustati ulatada kaaspelgulinlastele abikäsi. Juulis ja augustis on galerii Positiiv akendel avatud BFO16 eksklusiivkauplus. Müügil on ainulaadsed tooted, mille puhul on tunda selget soovi ekspluateerida asumi vaimsust, mängida inimeste tunnetel ja konverteerida see rahasse.“

BFO16 liikmete sõnul on nende siiraks sooviks tekitada eksklusiivsustunde ja unistamise segu klientides ja sellega suruda neid tarbijaühiskonna magusasse nõiaringi: „Kõik kaubad on kas unikaalsed või limiteeritud seeriad. Soovitakse tagada eesti parimat teenindust, et saada vastav sertifikaat, mille tulemusena saaks hindu veelgi rohkem kõrgustesse kruvida. Aknaostlemist armastavate klientide rõõmuks on Positiivi galerii näituse ajal avatud ebaregulaarselt.“

BFO16 soovib tänada Reimo Võsa-Tangsood ja Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonda.

Galerii Positiiv näitusesaalis näeb samal ajal, kuni juuli lõpuni, Anna-Kai Tõrsi dokumentaalfotode näitust meeste juuksurisalongidest üle maailma „Tee mind ilusaks!“, kus autor vaatleb antropoloogi pilguga erinevate maade ilutööstuse subkultuure ja sotsiaalseid suhteid.

Kaks näitust astuvad omavahel põnevasse dialoogi ja loovad vaatajale mitmetähendusliku mõtteruumi konsumerismist ja vajaduspõhisest tarbimiskultuurist, samuti kultuuride erinevusest ning väärtushoiakute ja elukeskkonna muutustest, mis paratamatult kaasnevad ühiskonna arenguga. Näiteks tegutses galerii Positiivi ruumides üle seitsmekümne aasta, kuni detsembrini 2015 väike pood, mis on nüüdseks leidnud uue rolli nüüdiskunsti vahejaamana.

Foto: Kristel Schwede

Lisainfo:
Kristel Schwede, galerist, tel 5809 3140, kristel@positiiv.ee
Martin Buschmann, tel 5692 2277, martin.buschmann@artun.ee

Lisatud Püsilink
Pilt

EKA esimene rahvusvaheline suveakadeemia Tallinn Summer Academy 2017 on tulemas!

Sellel aasta augustis toimub esimene EKA rahvusvaheline suveakadeemia Tallinn Summer Academy of Art, Design and Architecture Edge/Blurring Boundaries. Suveakadeemias on 6 erinevat kursust: Toys for Elephants, FLOODED Summer School, Numbers and Cognition in Urban Environment, Clay 3D Printing – Presence and Possibilities, Telling Stories – Language in Video and Video as a Language ja Contemporary Art Field in Estonia. Ootame kõikide põnevate osalejatega kohtumist juba 3 nädala pärast!

http://www.artun.ee/summeracademy/ 

Lisatud Püsilink

Eesti Kunstiakadeemiasse astujate hulk on tänavu kasvanud ennekõike välismaalt tulijate arvelt

Tänavu esitati Eesti Kunstiakadeemiasse 816 sisseastumisavaldust, mis on koguarvult ligi 4% rohkem kui mullu. Kahekordselt on aga kasvanud välismaalt EKAsse õppima soovijate arv – 2017 saabus välisriikidest enam kui 200 avaldust 53-st riigist, (2016. esitati 88 avaldust).

“Huvitav tendents on ka see, et aina enam naaseb koju välisriigis bakalaureusekraadi omandanud eestlasi, kes tahavad astuda meile magistrantuuri,” sõnab Eesti Kunstiakadeemia vastuvõtu spetsialist Helen Jürgens.

Bakalaureuseõppes on jätkuvalt kõige populaarsem õppekava graafiline disain, kuhu laekus 104 avaldust, teisel kohal on õppekava kunst, kolmandal arhitektuur ja linnaplaneerimine ning tootedisain ja neljandat kohta jagavad sisearhitektuur ja moedisain. Konkursi pingerida veidi erineb: 1. graafiline disain – 6,9 kohale, 2. moedisain – 5,4 kohale, 3. tootedisain – 3,9 kohale, 4. ehtekunst – 3,7 kohale ning 5. fotograafia – 3,6 avaldust ühele kohale. Alla õppekohtade arvu laekus avaldusi sepakunsti suunale ja klaasikunsti erialale ning tasulisse kujunduskunsti tsükliõppesse.

Magistriõppe peamine valik on disaini ja rakenduskunsti eestikeelne ja inglisekeelne õppekava, kuhu laekus kokku 50 avaldust kaheksale suunale, neist 15 avaldust välismaalt rahvusvahelisse programmi. Teisena soovitakse õppida kunsti ja kolmandaks on populaarsust kogumas teist õppeaastat alustav rahvusvaheline interaktsioonidisaini õppekava, kuhu laekus ligi 30 avaldust. Neljandal kohal on rahvusvaheline urbanistika õppekava 25 avaldusega. Magistriõppe konkursi pingerida on 1. interaktsioonidisain – 2,2 avaldust ühele kohale, 2. urbanistika – 2,1 kohale ja 3. kunst – 1,8 avaldust kohale. Magistriõppes on väiksemad konkursid kunstiteaduse ja visuaalkultuuri õppekaval, stsenograafias ja tootedisainis.

Doktoriõppesse esitati enim avaldusi (10 avaldust) kunsti ja disaini õppekavale, mida on ligi kaks korda rohkem kui mullu. Doktoriõppe vastu on huvi ka üldiselt pisut kasvanud, kuigi arhitektuuuri ja linnaplaneerimise õppekaval langes. Konkursi pingerida: 1. kunst ja disain – 5 avaldust ühele õppekohale (kokku 10 avaldust), 2. muinsuskaitse ja konserveerimine – 2,5 õppimisavaldust ühele kohale.

Vastuvõtukatsete lõplikud tulemused selguvad 17. juulil.

Kunstiakadeemiast

Eesti Kunstiakadeemias on võimalik õppida ligi kolmekümnel erialal arhitektuuri-, disaini-, kunstikultuuri ning vabade kunstide teaduskonnas, paljudel neist saab Eestis kolmel astmel kõrghariduse omandada vaid siin. Kunstiakadeemia kuulub oma valdkonnas ainsa Ida-Euroopa ülikoolina maailma 200 tippülikooli hulka (QS TOP University Ranking 2016). EKA teeb koostööd maailma parimate ülikoolidega ning on oluliste rahvusvaheliste haridus- ja erialavõrgustike liige, mis annab siin õppijatele ja töötajatele suurepärased võimalused silmaringi ja mõttemaailma avardamiseks ning enesearenguks. Eesti Kunstiakadeemia on Eesti Disainikeskuse ja Eesti Arhitektuurikeskuse üks ellukutsuja ning osaleb aktiivselt riiklike disaini-, linnaplaneerimise-, hariduse- ja kunstistrateegiate väljatöötamises. Kunstiakadeemia tudengid ja õppejõud räägivad ja teevad aktiivselt kaasa ühiskonna ja elukeskkonna arendamises. Oma vilistlaste kaudu ja nendega koostöös esindab Eesti Kunstiakadeemia liikmeskond Eesti Vabariiki olulistel rahvusvahelistel areenidel. www.artun.ee

Siia on oodatud õppima sotsiaalselt tundlikud, motiveeritud ning loovad mõtlejad.

Lisatud Püsilink
Pilt

TERE TULEMAST STSENOGRAAFIA ERIALALE!!!

Täna on veel viimast päeva võimalik tuua dokumente stsenograafia erialale sisseastumiseks! 

BA ja MA! Olete väga oodatud! Ärge magage võimalust maha!!!

Lisatud Püsilink
Pilt

EKA õppetööde digiteek

Lisatud Püsilink
Pilt

ACKERMANNI UURINGUD LÄÄNEMAAL

Teadusliku uurimisprojekti “Christian Ackermann – Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas” raames toimuvad uuringud on jõudnud Läänemaale. 19.-20. mail toimusid Martna kiriku altariseina ning 19.-22. juunil Karuse kiriku altariseina ja kantsli uuringud. Lisaks analüüsiti Karusel Lihula kirikust pärinevaid Ackermanni puuskulptuure. Tööde käigus olid kirikute uksed kõigile huvilistele avatud, mis andis võimaluse uurijate tegevusega lähemalt tutvust teha ning neile kaasa elada. 

Ackermanni säilinud tööde uurimine kaasaegsete meetoditega annab võimaluse senini suhteliselt vähe uuritud meistrit ja tema aega senisest enam väärtustada ja tundma õppida. Uuringud on üks osa EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna suvisest interjööri viimistlusuuringute ja arheoloogia praktikast. 

ERR-i kultuuriuudist uuringutest Karusel saab vaadata siit

Lisatud Püsilink
Lae rohkem...
Täida küsitlus, võida meeneid!