Uudised

EKA liikmed, olete oodatud autoriõiguste infotundi 4.04 ruumis 440A

TAO kutsub kõiki huvilisi järjekordsele infotunnile autoriõiguste teemal 4. aprillil kl 15.00 – 16.00 Estonia pst 7 ruumis nr 440A.

Kõigepealt räägivad TAO ettevõtlusnõustaja Ingela Heinaste ja jurist Anne-Riin Kütt sellest, kuidas toimub EKA õppetöö käigus valminud teostega “kauplemine” ja vastavate lepingute sõlmimine. Toome näiteid praktikast, selgitame lepingute erinevaid sõnastamise võimalusi ning vorme. Pöörame tähelepanu küsimusele, kellel ning missugused on õigused/võimalused lepingute kujundamisel, sh eeskätt projektijuhi kandev roll.

Teretulnud on osalejate jooksvad küsimused jutuajamise ajal. Kuid infotunni paremaks ettevalmistamiseks võite oma küsimused mulle juba ka e-kirjaga ette saata.

Kohtume infotunnis!

Kelli Turmann

Ettevõtlusnõustaja

kelli.turmann@artun.ee

6267345

Lisatud Püsilink
Pilt

KVI uudiskiri märts 2017

Uudiskiri tutvustab KVI osakonna töötajate ning tudengite tegemisi ning publikatsioone jaanuarist märtsini. Uudiskiri ilmub neli korda aastas ning sinna saab lisada infot kirjutades Karin Nugisele.

Kutse

31. märtsil esitleb Eesti Kunstiakadeemia uut „Eesti kunsti ajaloo“ köidet. Seekordne, järjekorras 3. köide käsitleb 1770.–1840. aastaid. See oli suurte muutuste aeg, mil majanduslikult kosunud Läänemere-äärsetesse provintsidesse, sealjuures Eestisse, jõudsid valgustusajastu ühiskonda ja kultuuri ümbermõtestavad ideed. Tulid ka kunstnikud ja arhitektid, kellele kangastusid Euroopa professionaalse kunstikultuuri kõrgemad tipud. Kokku 18 eesti- ja väismaise kunstiajaloolase käsitlusi sisaldav köide toob lugeja ette värvika ja mitmekesise pildi selle perioodi erinevatest kunstiimpulssidest ja nende realiseeringutest linnaehituses ja arhitektuuris, maalikunstis ja skulptuuris ning mitmes muuski visuaalkultuuri valdkonnas.

Köite koostas Juhan Maiste ja toimetas Anu Lepp. Autorid: Lilian Hansar, Dorothee von Hellermann, Hilkka Hiiop, Juta Keevallik, Tiina-Mall Kreem, Krista Kodres, Inge Kukk, Linda Lainvoo, Imants Lancmanis, Mai Levin, Juhan Maiste, Kadi Polli, Georgi Smirnov, Moonika Teemus, Kristiina Tiideberg, Epi Tohvri, Anne Untera, Gerd-Helge Vogel.

Sarja peatoimetaja on Krista Kodres.

6-köitelisest raamatu sarjast on varem ilmunud:

2. köide, 1520.-1770. aastad; koostaja Krista Kodres (2005).

5. köide, 1900.-1940. aastad; koostaja Mart Kalm (2010).

6-I köide, 1940.-1969. aastad; koostaja Jaak Kangilaski (2013).

6-II köide, 1969.-1991. aastad; koostaja Jaak Kangilaski (2016).

“Eesti kunsti ajalugu” 3. köite esitlus toimub Kadrioru kunstimuuseumis 31. märtsil kell 17.00.

Uus magistriprogramm

Sügisest 2017 avame uue inglisekeelse interdistsiplinaarse magistriprogrammi “Literature, Visual Culture and Film Studies” koostöös Tallinna Ülikooli humaniaarteaduste instituudiga. Kirjanduse, visuaalkultuuri ja filmi uurimist koondav magistriprogramm pakub laiapõhjalise humanitaarhariduse ning arendab analüütilist ning kriitilist mõtlemist. Loe lisa siit

Kroonika

12. jaanuaril avati Tartu Kunstimuuseumis koomiksinäitus “Hall tsoon”, mille kureeris Mari Laaniste. Näitus kaardistab avangardsemaid suundumusi eesti nüüdiskoomiksis ja kompab valdkonna piire. Vaata lisa siit

24. jaanuaril esitleti Rundumi projektiruumis Merilin Talumaa ja Annika Tootsi koostatud intervjuuraamatut “Kunstnike ruumid. 16 stuudiovisiiti.”. Raamat kujutab endast visiite 16 noore Eesti kunstniku töökeskkondadesse ning avab intervjuude ja fotomaterjali kaudu, millised tegurid neid ruume mõjutavad ja kuidas see kajastub kunstnike praktikas. Raamatust ilmus samaaegselt ka ingliskeelne versioon.

Eva Näripea käis Berlinale Retrospektive külalisena Berliini filmifestivalil, kus esines ettekandega naiste kujutamisest Ida-Euroopa ulmefilmides (11. veebruaril) ning tegi sissejuhatuse Marek Piestraki lavastatud filmi “Navigaator Pirx” linastusele (13. veebruaril).

28. veebruaril toimus Kinoliidu uue FilmiTeisipäevade üritustesarja raames Kinomajas Priit Pärna retrospektiivprogrammi teine filmiõhtu “Pärna täispikk”, kus näidati filme “Porgandite öö” (1998) ja “Frank ja Wendy” (2005). Järgnenud vestlust filmide autoriga modereeris Mari Laaniste

15. märtsil osales Krista Kodres Riigikogu konverentsisaalis eestikeelse kõrghariduse jätkusuutlikuse teemalisel ümarlaual, kus arutleti kõrghariduse ingliskeelestumise üle. 

17. märtsil toimus KVIs „(Kunsti)ajalooloome. Ümberkirjutamise küsimusi” II seminar. Ettekande „Kirjandusajaloo perspektiiv” pidas professor Tiina Kirss (Tartu Ülikool). Seminaride seeria toimub prof. Krista Kodrese juhitava personaalse uurimistoetuse PUT788 „Kunsti ajaloostades. Kunstiajalooalane teadmisloome Eestis muutuvate ideoloogiate ja distsiplinaarsete arengute ühisväljal“ raames ja korraldusel. Projektis osalevad veel prof. Virve Sarapik ning doktorandid Kristina Jõekalda, Maria Jäärats, Eero Kangor ja Kädi Talvoja. Sarja esimene seminar „Ajalookirjutuse uued väljavaated“ toimus 2016 jaanuaris. Peaesinejaks oli prof. Marek Tamm (Tallinna Ülikool).

17-19. märtsil toimus Tallinna Ülikoolis Nordic Summer University teadusvõrgustiku “Narrative and Memory: Ethics, Aesthetics, Politics” sümpoosion “Transcultural Memorial Forms: Contemporary Remembrance of War, Displacement and Political Rupture”. Annika Toots esines ettekandega “The Family Album: From Personal Stories to Memory Wars”. Võrgustiku veeb asub siin.

23. märtsil avati Tartu kunstimuuseumis kureeritud kogude põhjal koostatud näitus “Kehakeeles. Töid Tartu Kunstimuuseumi kogudest”, mis on avatud kuni 29 oktoobrini. Näituse puhul antakse välja ka üles võetud keha teemat kommenteerivate tekstidega trükis. Näituse kuraator, raamatu koostaja ja osade tekstide autor on Tiina Abel.

23. märtsil oli EKAs avatud uste päev. Kunstiteadsue eriala aitasid tutvustada bakalureuse 1. kursuse tudengid, kes pakkusid päeva jooksul huvilistele infot ning ka oma tehtud küpsetisi. Suur tänu!

Publikatsioonid

Mari Laaniste, Andreas Trossek, Kaks kunstiteadlast räägivad koomiksist ja kunstist. Koomiksinäitus Hall tsoon / Comics exhibition Grey Area [kataloog]. Tartu: Tartu Kunstimuuseum, 2017.

Mari Laaniste, Kohtumine tundmatuga. Koomiksinäitus Hall tsoon / Comics exhibition Grey Area [kataloog]. Tartu: Tartu Kunstimuuseum, 2017.

Epp Lankots, Architectural history and new reality: Leonhard Lapin’s textual practice. Baltic Worlds, IX (4), 2016, pp 61−69.

Eva Näripea, Soviet Estonian Animated Science Fiction: Avo Paistik’s Mischievous Universes. – Studies in Eastern European Cinemas, kd 8, 2017.

Kriitika

Krista Kodres, Kunstiteaduse(lase) piirid ja võimalused. Intervjuu Jaak Kangilaskiga. – Sirp 10.03.2017 

Karin Nugis, Magus nostalgia n-ö tõsiteaduse järele. – Sirp 10.03.2017 

Virve Sarapik, Reis Hiina ja tagasi. – Sirp 10.03.2017 

Tiina Abel, Kunstnik nägemuse ja tegelikkuse piirilt. Paul Delvaux’ näitusest Kumus. – Sirp 3.02.2017 

Merete Väin, Eksootilisest elust kodumaal. – Sirp 24.03.2017 

Leila Lükko, Kellele kuuluvad Eesti muld ja süda? – Sirp 24.03.2017

Lisatud Püsilink
Pilt

Ettevõtluskoolitus EKA õppejõududele ja vilistlastele

Head EKA vilistlased, kutsume teid kahepäevasele ettevõtluskoolitusele EKA õppejõududele ja vilistlastele mahuga 1 EAP, millest auditoorset õpet on 16 akadeemilist tundi.

Koolitus toimub: teisipäeval, 4.4.2017 ja kolmapäeval, 5.4.2017 kl 9.45-17.15 Eesti Kunstiakadeemias, Estonia pst 7, ruumis E-241.

Kursus on avatud EKA õppejõududele ja vilistlastele ning on suunatud praktiliste ettevõtlusega seotud teadmiste ja oskuste omandamisele.

SISU

· Ärimudeli kontseptsioon;

· Äriidee defineerimine;

· Kliendi olemuse ja kliendi vajaduste mõistmine;

· Ärimudeli kirjeldamine ja modelleerimine;

· Väärtuspakkumise kirjeldamine ja modelleerimine;

· Ärimudeli komponendid: turukommunikatsioon, jaotus, hind, arveldamine.

Õpiväljundid:

– osaleja teab, mis on äriidee ja oskab seda formuleerida;

– osaleja omab kontseptuaalset arusaama ettevõtte ärimudelist ja selle komponentidest;

– osaleja mõistab, kuidas tuvastada ja kaardistada klienti ja kliendi vajadusi;

– osaleja oskab tuvastada väärtuspakkumist ja seda adekvaatselt kirjeldada;

– osaleja oskab kirjeldada ja modelleerida oma ettevõtte ärimudeleid;

– osaleja oskab oma ettevõtlust ja selle ärimudelit kavandada ja esitleda.

Koolitusel kasutatakse mitmekesiseid õppijaid kaasavaid ja õppimist toetavaid meetodeid, sh lühiloengud, grupitöö, praktilised harjutused ja arutelud.

Koolitaja:

Mart Kikas on EKA ettevõtlusõppe tunnustatud koostööpartner, Senior Innovation Coach (Academy of Innovation Coaching), diplomeeritud juhtimis-coach (Academy of Executive Coaching) ning konsultant ja koolitaja ärimudelite, strateegia ja juhtimise valdkonnas. Mart Kikas on olnud ärimentoriks Ajujaht top100 tiimidele, startup kiirendites SeedCamp ja Startup Wise Guys, ning on püsimentor digitaalse loovmeedia inkubaatoris DIGIX.

Mart on lõpetanud Norwegian Business School-i (MBA, strateegia ja juhtimine) ja Tartu Ülikooli (MA, sotsioloogia). Ta on töötanud Aspiro AB (NASDAQ OMX – ASP) Soome ja Baltikumi regiooni juhina ning Kesk- ja Ida-Euroopa äriarenduse asepresidendina. Ta on olnud Arengufondi juhatuse esimehe nõunik ning Kodakondsus- ja Migratsiooniameti peadirektori asetäitja. Mart on töötanud kahes pangas turunduse ja elektroonilise panganduse vallas. Lisaks on Mart asutanud ja juhtinud mitmeid kirjastamise ning reklaami ettevõtteid. Mart on pidanud loenguid innovatsiooni juhtimisest ja ärimudelistest EBS-is ja Tartu Ülikoolis.

Koolituspäev:

9.45 tervituskohv

10.00-11.30 I sessioon

11.45-13.15 II sessioon

Lõunapaus

14.00-15.30 III sessioon

15.45-17.15 IV sessioon

Kursuse lõpetanud saavad tunnistuse, mille eelduseks on aktiivne osalemine koolitusel ja praktilise ülesande lahendamine meeskonnas.

Registreerumine aadressil https://goo.gl/forms/FwnlaMAUOJ636tRk1 hiljemalt 1. Aprillil.

Koolitus on osalejale tasuta. Koolitust korraldab EKA Avatud Akadeemia. Koolitust rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist.

NB! Koolitusele registreerumisel ja koolitusele mitteilmumisel või koolituse poolelijätmisel on leppetrahv 50 eurot.
Lähem info: Kristiina Krabi-Klanberg, e-post kristiina.krabi@artun.ee
Kristiina Krabi-Klanberg
Juhataja
EKA avatud akadeemia
Lisatud Püsilink
Pilt

KAASAEGNE VALGUSKUNST/HENK van der GEEST (NL)

27.-29. märtsini toimub stsenograafia osakonnas Hollandi valguskunstniku Henk van der Geesti loeng ja meistriklass. Vaadeldakse optiliste efektide tekitamist käepäraste vahenditega, õpitakse tundma erinevaid võimalusi saavutamaks soovitud mõju lavaruumis valguse abil. Osalevad magistrikursuse ja ka bakalaureusetudengid.

Henk van der Geest

Henk van der Geest started his career in the lighting department of Netherlands Opera and developed from technician to lighting designer by practice. Because there was (and is) no lighting design education available in the Netherlands he organised his study by visiting lighting designers through the United States. Upon his return he started a self-employed lighting design business in the Netherlands.

He has lit hundreds of productions in the fields of opera, dance, drama, musical and grand scale open-air / site specific productions.

At some point he was introduced to architectural lighting, more specific to lighting museums and exhibitions. Among those he is lighting the collections of the Rijksmuseum, the van Gogh Museum, Teylers Museum, Mauritshuis etc. Among those he was commissioned to light the worlds most expensive piece of art: ‘For the Love of God’, the Diamond Skull of Damien Hirst, exhibited in the Rijksmuseum in Amsterdam.

Experiencing the lack of education in the field of the ‘art of lighting’, he founded iLo, an institute for Lighting Design that is providing coaching for emerging lighting designers; for people that already made their first steps in the lighting-field, confronted with artistic challenges that they never realized from the beginning of their career.

Henk van der Geest is combining theatrical and architectural lighting design with educating but all comes back to one artistic vision of his work. He is approaching all projects from the dramaturgic, to ensure that the content of the lighting is matching with the context of the subject. When you light a Rembrandt painting, you need to know his brushes.

Henk van der Geest served one term in the EC of OISTAT and is head of the Lighting Design Working Group of that association. He has received the prestigious ‘Frits van den Haspel Award’ from the VPT for his achievement in lighting in the Netherlands.

www.henkvandergeest.nl

Lisatud Püsilink
Pilt

Avatud LOENG / prof Ryo Saito_T, 21.märts kell 17, ruum 426

21. märtsil kell 17 esineb Kunstiakadeemias loenguga professor Ryo Saito 

Hiko Mizuno College of Jewelry, Tokyo.

Loeng toimub ruumis 426 (Estonia pst 7, 4.korrus).

Kõik on oodatud!

*

齋藤良|RYO SAITO

1974 Born in Saitama, Japan

www.ryo-saito.com

Lisatud Püsilink
Pilt

EKA vabade kunstide teaduskond asutas Tulevikukunsti preemia – esimene laureaat on foto professor Marco Laimre

Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskond andis esmakordselt välja uue olulise preemia Eesti kunstiväljal – Tulevikukunsti preemia.

Preemia eesmärk on tunnustada suurepärast õppejõudu, kes on olulisel määral panustanud uue kunstnikegeneratsiooni sirgumisse ja Eesti tulevikukunsti.

Sel kolmapäeval, 17. märtsil anti Tulevikukunsti preemia üle Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna professorile Marco Laimrele.

Marco Laimre on Eesti Kunstiakadeemias töötanud aastast 2005, tema juhtimise all on foto osakonnast arenenud üks akadeemia edukamaid ja produktiivsemaid osakondi, kust on tuult tiibadesse saanud märkimisväärne hulk uue põlvkonna kunstnikke (näiteks Marge Monko, Tanja Muravskaja, Krista Mölder, Ivar Veermäe, Taaniel Raudsepp, Timo Toots, Anna-Stina Treumund, Sigrid Viir, Paul Kuimet, Johannes Säre, Flo Kasearu jpt). Laimre töö professorina on toonud Eesti kunstimaastikule mitmeid kunstirühmitusi: Visible Solutions OÜ, Rundum, Umbrella Grupp, Inter Fenster, JIM.

Osakonna tegevus on käivitanud olulisi liikumisi Eesti kunstielus ja kultuurimaailmas – Marco Laimre juhtimisel alustasid fototudengid 2005. aastal Põhja pst 35 asuva hoone kohandamist ja ehitamist kunstigaleriiks. Algselt skvotina tegutsenud kunstipinnast kasvas välja praegune Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM). Samuti on Laimre Köler Prize’i preemianäituse idee initsiaatoriks. Koostöös EKA installatsiooni ja skulptuuri osakonnaga kutsuti ellu teinegi galerii – ISFAG (2013), mis tegutseb autonoomse kunstipinnana EKKM-i alal.

Eesti Kunstiakadeemia kaal ja kaasarääkimisvõime siinsel kultuurimaastikul on Marco Laimre pühendunud ja intensiivsest õppejõutööst võitnud palju. Kõige enam on esiletõstmist väärt aga panus, mille õppejõud on andnud oma osakonna üliõpilaste ja osakonna arendamisse: individuaalne ja fokuseeritud suhtumine iga noore kunstniku kujunemisse ning erinevate strateegiate väljatöötamine osakonna parimal tasemel toimimiseks.

Teaduskond tunnustas ka vabade kunstide bakalaureuseõppe koordinaatorit Kairi Remmel-Lillebergi, kellele anti üle Hea töötaja preemia kauaaegse ja pühendunud töö eest Eesti Kunstiakadeemias.

Teate koostas Kirke Kangro, Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide dekaan

Lisatud Püsilink
Pilt

Ehte- ja sepakunsti eriala näitus TSIRKUS Saaremaa Kunstistuudios

Üksteist rahvusvahelist magistranti Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti erialalt koondavad oma tööd ühisnimetaja „Tsirkus“ alla. Publiku ees rullub lahti kaasaegseid ehteid ja metallikunsti taieseid eksponeeriv vaatemäng. Objektid, mis pühitsevad, vaidlustavad ja täidavad nõidusliku auraga meie igapäevaseid kogemusi.

Kunstnikke ühendav vaikiv intensiivsus ja janu teadmatu järele kandub üle ka ruumi õhustikku. Ärgitab ehitama sildu, et minna uitama tundmatutele radadele. Vaatamata teatavale vaimsele ühisosale on tulemused selgelt eristuvad, kontseptuaalselt provokatiivsed ning kohati ka pettekujutelmi loovad. Reaalsuse kihistumine loob platvormi võimatuna näivatele liikumistele. Kehalisus lahustub ulmadesse. Mõtteaines kristalliseerub. Tõstatatud küsimused jäävad õhku rippu tsirkuse taaskohtumist ootama.

“They are enthusiasts, devotees. Addicts. Something about the circus stirs their souls, and they ache for it when it is absent. They seek each other out, these people of such specific like mind. They tell of how they found the circus, how those first few steps were like magic. Like stepping into a fairy tale under a curtain of stars…when they depart, they shake hands and embrace like old friends, even if they have only just met, and as they go their separate ways they feel less alone than they had before.” 

Erin
Morgenstern, The Night Circus


Näitusel osalevad: Erinn M. Cox (USA), Sou Inoue (Jaapan), Alexander Kamelhair (USA), Moonika Kase (Eesti), Triin Kukk (Eesti), Timmo Lember (Eesti), Merlin Meremaa (Eesti), Anneli Oppar (Eesti), Hansel Tai (Hiina), Hannes Tōnuri (Eesti) ja Hanna-Maria Vanaküla (Eesti).

Saaremaa Kunstistuudio / Lossi 5, Kuressaare, 93819 / E-R 12:00 – 18:00, L 11:00 – 16:00, P suletud / +372 453 3748, +372 511 6740, info@kunstistuudio.ee

Lisatud Püsilink
Pilt

EKA avatud uste päev 23. märtsil kell 10-18

Kunstiakadeemia kutsub kõiki huvilisi 23. märtsil avatud uste päevale! Uudishimulikele on avatud on kõik hooned, toimuvad erialatutvustused, loengud, näitused ja veel palju-palju muud põnevat. Tutvu toimuvaga, registreeru avatud uste päevale SIIN ja saa osa loomingulisusest pakatavast elust!

Lisatud Püsilink
Pilt

Ilmub uus raamat: “Eesti kunsti ajalugu” 3. köide

31. märtsil esitleb Eesti Kunstiakadeemia uut „Eesti kunsti ajaloo“ köidet. 

Seekordne, järjekorras 3. köide käsitleb 1770.–1840. aastaid. See oli suurte muutuste aeg, mil majanduslikult kosunud Läänemere-äärsetesse provintsidesse, sealjuures Eestisse, jõudsid valgustusajastu ühiskonda ja kultuuri ümbermõtestavad ideed. Tulid ka kunstnikud ja arhitektid, kellele kangastusid Euroopa professionaalse kunstikultuuri kõrgemad tipud. Kokku 18 eesti- ja väismaise kunstiajaloolase käsitlusi sisaldav köide toob lugeja ette värvika ja mitmekesise pildi selle perioodi erinevatest kunstiimpulssidest ja nende realiseeringutest linnaehituses ja arhitektuuris, maalikunstis ja skulptuuris ning mitmes muuski visuaalkultuuri valdkonnas.

Köite koostas prof. Juhan Maiste ja toimetas Anu Lepp.

Autorid: Lilian Hansar, Dorothee von Hellermann, Hilkka Hiiop, Juta Keevallik, Tiina-Mall Kreem, Krista Kodres, Inge Kukk, Linda Lainvoo, Imants Lancmanis, Mai Levin,  Juhan Maiste, Kadi Polli, Georgi Smirnov, Moonika Teemus, Kristiina Tiideberg, Epi
Tohvri, 
Anne Untera, Gerd-Helge Vogel. 

6. köitelise sarja peatoimetaja on Krista Kodres. 

Varasemalt ilmunud köited: 

2. köide, 1520.-1770. aastad; koost. Krista Kodres (2005).

5. köide, 1900.-1940. aastad; koost. Mart Kalm (2010).

6-I köide, 1940.-1969. aastad; koost. Jaak Kangilaski (2013).

6-II köide, 1969.-1991. aastad; koost. Jaak Kangilaski (2016).

“Eesti kunsti ajalugu” 3. köite esitlus toimub Kadrioru kunstimuuseumis 31. märtsil kell 17.00.

Lisatud Püsilink
Pilt

International Admissions are OPEN!

The Estonian Academy of Arts is pleased to announce that we are accepting applications until 3 May 2017 for our programmes taught in Russian (BA) and English (MA, PhD):

Undergraduate
Media Graphics (in Russian)
Postgraduate
Animation
Design & Crafts (including Jewellery and Blacksmithing, Textile Design, Ceramics, Fashion Design, Glass Art and Design, Leather Art and Design)
Interior Architecture
Interaction Design
Urban Studies
Design & Engineering
Literature, Visual Culture and Film Studies

 

 

Use the links above for more information and to apply! Questions may be addressed to admissions@artun.ee.

Lisatud Püsilink
Lae rohkem...
Täida küsitlus, võida meeneid!