2021. aasta kauneimad Eesti raamatud EKAst

2021 kauneimad raamatud. Fotod: Ken Mürk

Neljapäeval selgusid 2021. aasta kauneimad Eesti raamatud, mis valiti 218 kandidaadi hulgast, kelle seas ohtralt EKA kunstnikke. Kokku tõsteti esile 25 kauneimat Eesti raamatut ning viis kauneimat lasteraamatut, samuti jagati välja mitu eripreemiat.

25 kauneima Eesti raamatu 2021 seas oleme EKAs uhked Stuudio Stuudio kujundatud “Lõpetamata linn. Tallinna linnaehitustlikud visioonid” üle; EKA stsenograafia professori Ene-Liis Semperi koostatud “Mari-Liis Küla” raamat-albumi üle (kujundaja Martin Pedanik); EKA kunsti ja disaini doktor Jaana Päeva “Igapäevased kaaslased. Tähendusloome protsess käekotidisaini näitel” üle (kujundajad Angelika Schneider, Lennart Mänd; kirjastas EKA Kirjastus); EKA graafika vilistlase ja kunstniku Urmas Viik raamatu “Jõuluvana Teodori üksildane rännak” üle; Stuudio Stuudio kujundatud Richard Sennetti “Taiduri” üle (kirjastaja EKA Kirjastus); rõõmustame EKA emeriitprofessor teatrikunstnik Aime Undi kunstnikuraamatu “Aime Unt” (koostaja Kadi Herkül) pärast; rõõmustame ka endise EKA vabade kunstide dekaani, Andres Tali kujundatud “Kristjan Raud – Suur kunstnik ja rahvuskultuuri ehitaja” pärast.

Žürii koosseis: Mart Anderson (Eesti kujundusgraafikute liit) Tiina KaalepZ (Eesti kirjastuste liit) Karel Korp (Eesti kujundusgraafikute liit) Rene Mäe (Eesti rahvusraamatukogu) Harry Liivrand (Tallinna Ülikooli akadeemiline raamatukogu), Anne Pikkov (Eesti kujundusgraafikute liit), Tiina Sildre (Eesti kujundusgraafikute liit) Jaan Vainult (Eesti trüki- ja pakenditööstuse liit).

Viie kauneima Eesti lasteraamatu 2021 seas on aga Helena Kochi “Kartuli kuningriik”, mille illustratsioonide autor on EKA prorektor Anne Pikkov (kujundaja Endla Toots).

Eesti kujundusgraafikute eripreemia läks teiste seas illustraatorile, EKA kunsti vilistlasele Fred Kotkasele ja Johannes Veskile, “Nabaprügi” eest (kujundaja Kaarel Kala).

Tänavuste märksõnadena tõi žürii liige Karel Korp välja, et ka akadeemilise kirjanduse või uurimistööde kujundamine on jõudmas kunstipärasesse vormi, lasteraamatute kujunduses hakkas aga silma käsitöö ja nostalgia. Üldise tähelepanekuna märkis Korp, et järjest enam on lehekülgedel vaba ruumi ja õhku, mis on hädavajalik ladusaks lugemiseks ja vaatamiseks.

2021. aasta 25 kauneima Eesti raamatu konkursil osales 167 raamatut ja eraldi lasteraamatute kategoorias 51 teost. Kauneimate raamatute valimiseks moodustati kaks žüriid, kuhu kuulusid oma valdkonna eksperdid.

Tunnustuse pälvinud teoseid saab raamatukogude aasta raames näha üle Eesti: alates märtsist jõuavad kauneimad raamatud rändnäitusel kõigi maakondade raamatukogudesse.

Enne rändnäitust saab raamatuid näha juba 11. veebruarist Solarise keskuse teise korrusel rahvusraamatukogu saatkonna ees ning Tallinna Ülikooli akadeemilise raamatukogu trepigaleriis, lisaks on väljapanekud suuremates Apollo ja Rahva Raamatu poodides, kus toimub ka rahva lemmiku hääletus.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud