Bernt Notke töötuba Püha Vaimu kirikus

13.-17.septembrini toimus Püha Vaimu kirikus kauaoodatud, ent pandeemia tõttu mitmeid kordi edasi lükkunud sündmus – Bernt Notke altariretaabli uuringute töötuba.

1483. aastal Lübeckis valminud retaabel on vaieldamatult üks Eesti silmapaistvamaid keskaegse kunsti teoseid. Üritus oli osa suuremast konserveerimis- ja uurimisprojektist, mille eesmärgiks oli tutvustada kultuuripärandi dokumenteerimise, visualiseerimise ja tehniliste uuringute meetodeid ning 2-3 skulptuuri näitel välja töötada altariretaabli uurimismetoodika ja töövoog.

Teoreetilisi teadmisi kinnistati praktiliste töövõtetega kolmes valdkonnas: ajaloolised uuringud, kaasaegsed dokumenteerimis-, pildindus- ja visualiseerimislahendused (2D ja 3D) ning materjaliuuringud ja instrumentaalanalüüsid (sh dendrokronoloogilised- ning füüsikalis-keemilised uuringud). Uuringutele eelnevalt tutvuti põhjalikult nii erinevate meetodite rakendamise võimaluste ja praktiliste aspektidega kui ka puudustega, millega uurijad töö käigus kokku võivad puutuda.

Spetsialistide ja aparaatidega olid kohal EKA muinsuskaitse osakonna teadusprojektide koostööpartnerid: Maksu- ja Tolliamet ning Keskkonnauuringute Keskus oma uhiuute röntgenmasinatega, millega kujud läbi valgustati ja tehti kattekihtide elementuuringuid; Tartu Ülikooli keemikud ja puiduteadlased ning loomulikult EKA ise oma hiljuti hangitud laserskänneri jt pildindusmasinatega.

Töötuba juhendasid Hilkka Hiiop, Andres Uueni, Hannes Vinnal ja Anneli Randla Eesti Kunstiakadeemiast, keemik Signe Vahur ja dendrokronoloog Alar Läänelaid Tartu Ülikoolist, Riin Rebane Keskkonnauuringute Keskusest ning Priit Laatre koos meeskonnaga Maksu- ja Tolliametist. Loengu Notke altariretaablist ja selle ikonograafiast pidas tudengitele Tallinna Ülikooli vanemteadur Anu Mänd, retaabli konserveerimise minevikust, olevikust ja tulevikust rääkis SA EVM Konserveerimis- ja digiteerimiskeskuse Kanut konservaator Kristina Aas.

Vaata lisaks:

Püha Vaimu kiriku altariretaabli 3D-mudel
Ristija Johannese kuju 3D-mudel
Video: Püha Vaimu kiriku altariretaabli uuringute töötuba
Uudishimu tippkeskus (alates 24:44), 4. hooaeg, 3.osa, ETV 2021

Notke WS1
Notke WS2
Notke WS4
Notke WS6
Notke WS7
Notke WS9
Notke WS10
Notke WS12
Notke WS14
Notke WS15
IMG_1123
Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud