Bruno Tomberg 94

Bruno Tomberg. Foto: Renee Altrov

29. märtsil 2019 tähistab 94. sünnipäeva legendaarne disainiõppejõud, emeriitprofessor Bruno Tomberg. Meie kõrgetasemeline disainiharidus, mis tänaseks on laienenud kaugelt üle EKA piiride ning leidnud koha aina uutes õppekavades ja eluvaldkondades, sai 1966. aastal Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis alguse justnimelt Bruno Tombergi käe all:

“Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis (ERKI) 1966. aastal loodud tööstuskunsti kateeder pidi vastama kommunistliku ühiskonna pragmaatilistele vajadustele: tootma kunstnikest universaale, kes vastutasid ettevõtetes nii toodangu kujundamise, tööruumide värvilahenduse, kaubapakendite kui ka nn näitliku agitatsiooni – punaste loosungite, seinalehtede jms – eest. Kateedrit kutsuti juhatama Tallinna Riikliku Tarbekunsti Instituudi haridusega sisearhitekt Bruno Tomberg. Eeskujuks olid vastavad osakonnad nõukogude impeeriumi kunstikõrgkoolides Moskvas, Leningradis, Riias, Tbilisis jm. Tomberg on meenutanud, et toetuda ei olnud suurt millelegi, raudse eesriide tingimustes oli infovahetus Läänega peaaegu olematu. Ette olid antud vastavate NSV Liidu kõrgkoolide õppekavad, mida aga Tomberg kopeerida ei tahtnud. Kättesattunud juhusliku kirjanduse toel (Auguste Choisy arhitektuuriajalugu1, Albert Hanseni ornamendi ja kompositsiooni alused2) koostas Tomberg programmi, mille põhjal hakati katse-eksituse meetodil koolitama Eestis uudse
eriala spetsialiste – disainereid.” “ERKIDISAIN: ühe legendi kujunemise lugu”, Ivar Sakk, EKA 100, 2014

Täname Bruno Tombergi hiiglasliku töö eest disaini arendamisel! Soovime talle palju õnne ja tervist veel pikkadeks aastateks!

Kristjan Mändmaa
EKA Disainiteaduskonna dekaan

Jaga sõpradega:

Postitas Mart Vainre
Viimati muudetud

Disaini­­teaduskond