Dolores Hoffmanni fresko “Hommik” demonteerimine endises Rahu kinos

Fragment Dolores Hoffmanni seinapannoost Hommik
2
1

1963. aastal maalis tuntud monumentalist ja staažikas õppejõud, peamiselt vitraažikunstnikuna nime teinud Dolores Hoffmann ERKI diplomitööna vastvalminud Rahu kinno hiiglasliku freskotehnikas seinapannoo “Hommik”. Prototüüpidena on ta töösse paigutanud mitmed oma sõbrad ja põlvkonnakaaslased, näiteks vennad Arrakud, Jüri Palmi jt. Samas on kujutatud ka tolleaegsete noorte iidolit ja guru, kirjanik Ernest Hemingwayd.

Pannoo demonteerimise töötuba

Lähinädalatel plaanitakse endine kinohoone lammutada, millega kaasneb ka selle võimsa, ligi 70 m2 suuruse monumentaalteose hävimine. Meie missiooniks on pannoo vähemalt osaliselt päästa. Kokkuleppel töö autori, hoone omaniku ja Muinsuskaitseametiga demonteerivad Eesti Kunstiakadeemia konserveerimisosakonna õppejõud ja tudengid töö osaliselt tema praegusest asukohast. Umbes 10 m2 fragment seinapannoost eksponeeritakse hiljem samasse asukohta rajatavas uusehitises. Lisaks uude hoonesse paigaldatavale tükile eemaldasid EKA muinsuskaitse tudengid 14.-18.jaanuaril toimunud töötoa käigus peaaegu kogu hiidfresko Rahu kino seinalt ning eemaldatud tükid (kokku üle 30 detaili) lähevad EKA muuseumisse jt. institutsioonide valdusesse, kes soovivad neid eksponeerida.

Fresko demonteerimise töötoa avalöögina toimus 14.jaanuaril Rahu kinos (Kopli 69B) avalik üritus, kus pannood oli võimalik viimast korda vaadelda kui tervikut selle algses asukohas.

Ülevaate seinamaalide teisaldamisest meil ja mujal, ajaloos ja kaasajal andis prof Hilkka Hiiop. Kohal oli ka töö autor Dolores Hoffmann, kes rääkis Rahu kino fresko sünniloost.

Kinos sai ka viimast korda kino! Linastus režissöör Kullar Viimse Dolores Hoffmannist valminud portreefilm “Jagatud valgus” (2018).

Fotomaterjali tudengite tegemistest Rahu kinos saab vaadata siit.

Viited:

Lammutamisele minevast Rahu kinost päästetakse Dolores Hoffmanni fresko – ERR Ringvaade, 16.jaanuar 2019;

Lammutustööde eel: endises Rahu kinos Põhja-Tallinnas võeti maha kuulus fresko – Delfi, 14.jaanuar 2019;

Endise Kino Rahu kohale Koplis tuleb uus kaubanduskeskus – Ärileht, 15.jaanuar 2019;

Legendaarne Rahu kino lammutatakse ja asemele kerkib kaubakeskus – Majandus24, Postimees, 15.jaanuar 2019;

Endise Kino Rahu kohale Koplis kerkib kaubandushoone – Pealinn, 16.jaanuar 2019;

Rahu kino asemele kerkib kaasaegne ärihoone – Kinnisvarauudised.ee, 17.jaanuar 2019.

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud

Muinsus­kaitse ja konserveerimine