Fotograafia

Kaasaegne kunst fotograafia väljendusvahendite abil EKA fotograafia erialal keskendutakse kaasaegse kunsti õpetamisele fotograafiliste väljendusvahendite abil. Programm paneb rõhku nii kontseptuaalsele mõtlemisele kui ka foto eksponeerimisele ruumis, samuti selle suhtele teiste kunstivormide, näiteks filmikunsti, skulptuuri, installatsiooni, graafika ja maaliga. Kaamerapõhise kunsti kompetentsikeskus Fotoosakond on EKAs kaamerapõhise kunsti kompetentsikeskuseks, kus on olemas nii analoog- kui ka digitaalfotograafia pimik, video- ja fotostuudio. Fotograafia erialal õpivad uudishimulikud ja laia silmaringiga, pildikultuurist ning kunstist huvitatud inimesed.


Fotoosakonna tegemisi saab jälgida siit: Facebook: EKA Fotograafia Instagram: eka_fotograafia Vimeo kanal  

Eriala

Eesti Kunstiakadeemia fotoosakonnas õpetatakse fotograafiliste väljendusvahendite abil kunsti. Õppe peaeesmärk on peegeldada ja mõtestada maailmas, aga ka kitsamalt ühiskonnas ja inimeses endas toimuvaid protsesse. Jätkame vaimset traditsiooni, kus on koht mitmekesisusel ning alternatiivsetel ja eksperimentaalsetel formaatidel. Eesti Kunstiakadeemias saab omandada fotograafia bakalaureusekraadi. Õppekava sisaldab teoreetilisi ja praktilisi aineid, mille läbimisel omandatakse fototehnilised baasoskused ja visuaalne lugemisoskus ehk võimekus pilti analüüsida ja mõtestada. Fotoosakond on väike ja ühtehoidev ning suhted tudengite ja õppejõudude vahel kollegiaalsed. Kahekümne tegevusaasta jooksul on välja kujunenud traditsioonid nagu näituste tegemine, õppereisid ja muidugi ka peod. Fotograafia osakonnas õpib nii neid, kes on äsja keskkooli lõpetanud kui ka neid, kes on vahepeal mõnel muul alal kätt proovinud. 

Õppekava

Eesti Kunstiakadeemias saab fotograafiat õppida bakalaureuse tasemel.  Pärast seda on võimalik õpinguid jätkata kaasaegse kunsti magistrantuuris.

Fotograafia bakalaureuseõpe on eelkõige laiapinnaline kunstiõpe. See jaguneb kolme õppeaasta vahel, mille jooksul saavad tudengid omandada fotograafiliste vahendite kasutamise oskuse ning teadmised kaasaegse kunsti ja kunstimaailma toimemehhanismidest, mis annavad piisava ettevalmistuse mitmekülgsete fotol baseeruvate loominguliste projektide elluviimiseks. Õppekava on suunitlusega visuaalse kommunikatsiooni ning kaameratööde analüüsile ja praktilistele rakendustele. Õpe on multidistsiplinaarne, hõlmates nii traditsioonilisi fototehnoloogiaid kui ka digitaalset pilditöötlust, iseseisvaid ja juhendatud loomingulisi projekte ning foto ja kunsti ajalugu ja teooriat. Käsitletakse foto rakendusvõimalusi kaasaegse kunsti ja audiovisuaalse kultuuri kontekstis ning rõhku pannakse visuaalse kujundi leidmisele, aga ka värvist ja valgusest mõjutatud pildiruumi ülesehitusele ning fotograafia tähenduse analüüsile.

Magistritasemel on võimalik fotoõpinguid jätkata kaasaegse kunsti õppekaval, kus saab soovi korral keskenduda kaamerapõhisele praktikale. Tähelepanu pööratakse tudengi kunstipraktika mitmekülgsele arendamisele ja toetamisele. Õpe tugineb ühiskondlike protsesside ja kunsti muutuva rolli kriitilisele mõtestamisele. Oluline on võimekus töötada meeskonnas, olla kriitiline oma loomingu suhtes ning seda pidevalt arendada ja avalikult kommunikeerida. Õpe kombineerib stuudioprojekte, teoorialoenguid ja -seminare ning praktilisi kursuseid.

Fotoosakonnas on olemas maitselabor, raamatukogu, fotostuudio ja Eestis ainulaadne analoogfoto labor võimalusega suurendada mustvalget ja värvifotot.

Kellena saab töötada?

Fotograafiaõpe annab hea baashariduse, mida on võimalik rakendada erinevatel fotograafia ja (visuaal)kultuuriga seotud aladel – fotoosakonna vilistlased töötavad kunstis, hariduses, arhiivinduses ja ajakirjanduses ning ka arhitektuuri-, moe- ja reklaamifotograafidena.

Kunstiprojekt2 hindamine. Õppejõud: Kristina Õllek. Foto:KullaLaas
Näituse "Lõuna" avamine Võrus 13.11.2020. Foto: Ivor Lõõbas
Sirp80 juubelinäitus Foto: Marge Monko
Fotoosakonna 2. kursuse tudengite näitus "Still Life" (2021) EKA Väligaleriis Foto: Ivor Lõõbas
Õppereis Tartusse. Kulla Laasi kuraatorituur Kogo galeriis toimunud näitusel ''Tasakaaluviivitus''. 2020.
Õppereis Tartusse. Visiit Tartu Kunstihoones toimunud Flo Kasearu isikunäitusele „Ohustatud liigid”. 2020.
Joonistamise hindamine EKA Galeriis. Õppejõud: Lilli-Krõõt Repnau. 2019.
Õppereis Veneetsia biennaalile. Islandi paviljon. 2019.
Stuudiofoto hindamine. Õppejõud: Kalle Veesaar. 2019.
Filmikursuse hindamine. Õppejüud: Doris Tääker ja Jevgeni Berezovski. 2019.
''Maitselabor'' Reimo Võsa-Tangsooga. 2019.
Fotoosakonna uusaastapidu ''1001''. 2020.
“(Un)common Views”, Werker Collective töötoa tulemuste esitlus
“(Un)common Views”, Werker Collective töötoa tulemuste esitlus
Anne Pöhlmanni töötoa tulemuste esiltus. 2019.
Dokumentalistika hindamine. Õppejõud: Annika Haasa ja Tõnu Tunnel. 2019.
Sügismatk Paldiski poolsaarel. 2019.
Sügismatk Paldiski poolsaarel. 2019.
Sügismatk Paldiski poolsaarel. 2019.
Uue õppeaasta algus fotoosakonnas. 2019
"ma ei jõua ma ei jaksa ma ei viitsi ma ei taha"
"ma ei jõua ma ei jaksa ma ei viitsi ma ei taha"
"ma ei jõua ma ei jaksa ma ei viitsi ma ei taha"
Välispraktika Riias 2016. Foto Lee Kelomees

Uudised ja sündmused

Cloe Jancis ja Sigrid Viir Teine vaatus Tõlkes leitud

Cloe Jancis ja Sigrid Viir : Teine vaatus. Tõlkes leitud

Reedel, 7. oktoobril kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis Cloe Jancise ja Sigrid Viiri ühisnäitus „Teine vaatus. Tõlkes leitud“. Pildikeele abil kujutavad kunstnikud näitusel argiabsurdi ja analüüsivad sotsiaalseid konstruktsioone. Läbivateks teemadeks on inimeste ja esemete üheti mõistetava funktsionaalsuse vaatlemine, naise erinevad isiklikud ja ühiskondlikud rollid ning nende ...
Flawless_Seamless_LAUNCH_Kai_EKA

Marge Monko raamatu esitlus Kai kunstikeskuses

Marge Monko uue monograafia “Flawless, Seamless” esitlus reedel, 23. septembril kell 18.00 Kai kunstikeskuses.  Raamatuesitlusel toimub ka Marge Monko videoteose “Aken maailma” esmaesitlus ning vestlus Maarin Ektermanniga. Film ja raamat on inglise keeles, vestlus toimub eesti keeles. Esitlusel on raamat müügil soodushinnaga 25 eurot.  “Flawless, Seamless” on Marge Monko esimene monograafia, ...
Reimo ja Martin 2-2 Haasalu Linnagalerii plakat 2022

Reimo Võsa-Tangsoo ja Martin Buschmann  “[ 2 | 2 ] mäng on töö”

Reimo Võsa-Tangsoo ja Martin Buschmanni näitus “[ 2 | 2 ] mäng on töö” Haapsalu Linnagaleriis 07.09.2022 - 02.10.2022 Näitusel on võimalik kogeda kolme tööd, mis kõik tegelevad mängimisega ning vaatlevad mängimise/mängu erinevaid aspekte. Martin Buschmanni teos keskendub nähtusele, kus arvutimäng simuleerib üht kindlat tööd (rekka juhtimine), tehes seda võimaluste piires ülimalt ...
EKA Ukraina tudengite näitus

“Tahe” Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemias

Kuni 18. juunini on EMTA kontserdi- ja tearimaja fuajees (Tatari 13) avatud Tanja Muravskaja juhendatud ja kureeritud Ukraina tudengite väljapanek „Tahe/Воля/Will“ 
Foto_tase_2022_UUDISbanner_1920x1080

TASE’ 22 fotograafia osakonna lõpukursuse tudengite näitus

Olete oodatud Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna lõpukursuse tudengite näitusele lõputööde festivali TASE'22 raames 27. mail kell 18:00 ARSi Kunstilinnakus, Pärnu mnt 154. Sel aastal lõpetab fotograafia osakonna rekordarv tudengeid. Nende grupinäitus esitleb väga eriilmelisi autoripositsioone ja formaate – muusikavideotest ja lavastusfotodest söejoonistuste ja skulptuurideni. Näitus ...
EKA Ukraina tudengite näitus

Tahe/Воля: EKA ukraina tudengite näitus

Täna, 16. mail kell 16.00 avavad EKA ukraina tudengid fuajees pop-up näituse Tahe/Воля, mis sündis Tanja Muravskaja juhendatud kursuse tulemusel.  Kõik on oodatud ja palutud avamisele!
MiaTohver

Mia Tohver “Jonas & Johannes”

Kui mõelda sõnapaarile “kaunid jalad’’, võib sellega esmalt seonduda mõte millestki naiselikust ja võrgutavast, mille peegeldused reklaamikultuur meie meelelaadi salamisi on talletanud. Mis oleks, kui stereotüüpsed ja piiravad standardid muutuksid hoopis mänguliseks eneseväljenduseks, kus naiselikke aksessuaare võivad kergelt kanda kõik, olenemata nende soolisest identiteedist? Foto on ...
OttKattel1

Ott Kattel “196. hooaeg”

Lunatšarski draamateatri näitlejad on jõudnud Tallinnasse! Lubage tutvustada: Jõululaps, Rüütel, Mr. Xavier ja Mehe kehaga koer. Kollaaž on kokku pandud endisest sõjaväebaasist leitud negatiividest, mis on tõenäoliselt pildistatud 1970. aastate alguses.

Kontaktid

Version 2

Maris Karjatse

Koordinaator (0,5)

6164200

maris.karjatse@artun.ee