Fotograafia
Fotoosakonna tegemisi saab jälgida siit: Facebook: EKA Fotograafia Instagram: eka_fotograafia Vimeo kanal
Eriala
Eesti Kunstiakadeemia fotoosakonnas õpetatakse fotograafiliste väljendusvahendite abil kunsti. Õppe peaeesmärk on peegeldada ja mõtestada maailmas, aga ka kitsamalt ühiskonnas ja inimeses endas toimuvaid protsesse. Jätkame vaimset traditsiooni, kus on koht mitmekesisusel ning alternatiivsetel ja eksperimentaalsetel formaatidel. Eesti Kunstiakadeemias saab omandada fotograafia bakalaureusekraadi. Õppekava sisaldab teoreetilisi ja praktilisi aineid, mille läbimisel omandatakse fototehnilised baasoskused ja visuaalne lugemisoskus ehk võimekus pilti analüüsida ja mõtestada. Fotoosakond on väike ja ühtehoidev ning suhted tudengite ja õppejõudude vahel kollegiaalsed. Kahekümne tegevusaasta jooksul on välja kujunenud traditsioonid nagu näituste tegemine, õppereisid ja muidugi ka peod. Fotograafia osakonnas õpib nii neid, kes on äsja keskkooli lõpetanud kui ka neid, kes on vahepeal mõnel muul alal kätt proovinud.
Õppekava
Eesti Kunstiakadeemias saab fotograafiat õppida bakalaureuse tasemel. Pärast seda on võimalik õpinguid jätkata kaasaegse kunsti magistrantuuris.
Fotograafia bakalaureuseõpe on eelkõige laiapinnaline kunstiõpe. See jaguneb kolme õppeaasta vahel, mille jooksul saavad tudengid omandada fotograafiliste vahendite kasutamise oskuse ning teadmised kaasaegse kunsti ja kunstimaailma toimemehhanismidest, mis annavad piisava ettevalmistuse mitmekülgsete fotol baseeruvate loominguliste projektide elluviimiseks. Õppekava on suunitlusega visuaalse kommunikatsiooni ning kaameratööde analüüsile ja praktilistele rakendustele. Õpe on multidistsiplinaarne, hõlmates nii traditsioonilisi fototehnoloogiaid kui ka digitaalset pilditöötlust, iseseisvaid ja juhendatud loomingulisi projekte ning foto ja kunsti ajalugu ja teooriat. Käsitletakse foto rakendusvõimalusi kaasaegse kunsti ja audiovisuaalse kultuuri kontekstis ning rõhku pannakse visuaalse kujundi leidmisele, aga ka värvist ja valgusest mõjutatud pildiruumi ülesehitusele ning fotograafia tähenduse analüüsile.
Magistritasemel on võimalik fotoõpinguid jätkata kaasaegse kunsti õppekaval, kus saab soovi korral keskenduda kaamerapõhisele praktikale. Tähelepanu pööratakse tudengi kunstipraktika mitmekülgsele arendamisele ja toetamisele. Õpe tugineb ühiskondlike protsesside ja kunsti muutuva rolli kriitilisele mõtestamisele. Oluline on võimekus töötada meeskonnas, olla kriitiline oma loomingu suhtes ning seda pidevalt arendada ja avalikult kommunikeerida. Õpe kombineerib stuudioprojekte, teoorialoenguid ja -seminare ning praktilisi kursuseid.
Fotoosakonnas on olemas maitselabor, raamatukogu, fotostuudio ja Eestis ainulaadne analoogfoto labor võimalusega suurendada mustvalget ja värvifotot.
Kellena saab töötada?
Fotograafiaõpe annab hea baashariduse, mida on võimalik rakendada erinevatel fotograafia ja (visuaal)kultuuriga seotud aladel – fotoosakonna vilistlased töötavad kunstis, hariduses, arhiivinduses ja ajakirjanduses ning ka arhitektuuri-, moe- ja reklaamifotograafidena.