Tootedisain
2023. a ei ole vastuvõttu Tootedisaini magistrisse.
Disain on materiaalse keskkonna aktiivne loome, millega teadvustatakse sotsiaalseid, kultuurilisi, ökoloogilisi ja majanduslikke vastastikmõjusid. Disain saab alati alguse lahendamist vajavast probleemist, mis võib lähtuda nii ühiskonnast, ärimaailmast kui ka autori enda huvidest ja tõekspidamistest. Tänapäeval on disaini suurimad proovikivid tehnoloogia ülikiire areng ja kõikehaarav digiteerumine ning samal ajal maailma üha teravamalt mõjutav ebakindlus inimkonna ja ökosüsteemi tuleviku ees. Disaini ülesanne on vormida need muutused kasulikeks, mõistetavateks, esteetilisteks ja keskkonnasäästlikeks esemeteks, teenusteks ja protsessideks. Üleilmne kliimapoliitika kirjutab disaineritele kõikide probleemide lahendamisel ette jätkusuutliku vaatenurga. Uuendatud õppekavas keskendumegi selle teadmise kinnistamisele, arendamisele ja jagamisele. Alates 2020. aasta sügisest käsitleme Eesti Kunstiakadeemias kõiki disaini erialaprojekte jätkusuutlikkuse võtmes ning õpetame sellel põhinevaid teooriaid ja metoodikaid. Erialaained on jaotatud kolme teemaplokki.I Jätkusuutlikud toote ja teenuse süsteemid – õpitakse jätkusuutliku disaini metodoloogiat, keskendutakse ringmajandusele ning sellel põhinevate toote ja teenuse süsteemide loomise metoodikatele. Analüüsitakse ettevõtteid ning nende toodete ja teenuste ökosüsteeme, luuakse uusi jätkusuutlike toote ja teenuse süsteemide kontseptsioone.
II Eksperimentaalne vorm ja mõte – selles stuudios saab üliõpilane töötada materjalis ja pühenduda oma disainipraktika arendamisele. Praktilise stuudio mõte on toetada üliõpilase personaalse disainikeele arengut, vormikäsitlust ja oskust tehtut mõtestada. Stuudios valmivad eksperimentaalsed objektid ja toote prototüübid.
III Disaini ja muutuste juhtimine – analüüsitakse muutuste toimumist organisatsioonis ja laiemalt ühiskonnas, kogutakse kommunikatsiooni- ja psühholoogiateadmisi. Õpitakse disainijuhtimist, analüüsitakse ettevõtete tooteportfelli, disainikeelt, ärimudelit, tootmist, turupositsiooni ja trende.

Markus Vihma, MSc, jätkusuutlikkuse ekspert, kelle kogemus ulatub strateegiate, toodete ja teenusesüsteemide arendamisel üle Euroopa, Aasia ja Ameerika Ühendriikide. Markusel on pikaajaline kogemus ettevõtete keskkonna- ja ärimudelite koostamisel ja hindamisel.
Tuukka Halonen, MA, on lõpetanud 1998. aastal Londoni Kuningliku Kunstikolledži (RCA). Aastail 1999–2004 töötas ta Habitat Ltd disainiosakonnas. 2005. aastal pani ta aluse oma disainistuudiole, kus arendatakse interjööri mõeldud tooteid.
Nick Ross, MA, on Šoti-Rootsi disainer, kes ammutab oma uurimistöö jaoks inspiratsiooni esemelise kultuuri ajaloost, et tõlgendada kasutaja suhet tänapäevase disainiga. Nick kasutab oma loomingus jutuvestmist ja kriitilist lähenemist ning tema looming on kui sild tänapäeva ja mineviku vahel.
Anne Raudaskoski, MSc, on Helsingis asuva auhinnatud ringmajanduse nõustamise ettevõtte Ethica nõustamisjuht ja kaasasutaja. Annel on rahvusvaheline kogemus ringmajanduse, ettevõtete sotsiaalse vastutuse ja jätkusuutlikkuse ning sotsiaalse ettevõtluse alal ning üle 20-aastane rahvusvaheline õpetamiskogemus.
Välisõppejõudude erialaprojektid pakuvad üliõpilastele vajalikku kogemust, et konkureerida tulevikus disainerina tööjõuturul ka väljaspool Eestit. Lisaks on EKA-l tihedad sidemed paljude rahvusvaheliselt tunnustatud disainikõrgkooliga. Meie üliõpilastel on kujunenud heaks tavaks õppida vähemalt üks semester välismaal. Meie magistrandid arendavad oma teadmisi ja oskusi väiksemates rühmades, millega tagame personaalse õppe ning aktiivse suhtluse õppejõududega. Kohtumine nii kasutaja- kui ka autorikesksete mõtteviisidega võimaldab üliõpilastel arendada ja lihvida oma ainulaadset loomingulist profiili. Sisseastujalt eeldame piisavat kursisolekut disainivaldkonna olukorraga nii Eestis kui ka kaugemal, tehnilisi ja kunstilisi põhioskusi (3D-modelleerimine, maketeerimine, visandamine), teadmisi tootmis- ja materjalitehnoloogiast ning soovi loominguliselt ja erialaselt areneda. Magistriõppes omandatavad oskused ja teadmised- Analüütiline ja kontseptuaalne mõtlemine
- Funktsionaalse ja esteetilise vormi loome
- Isikliku disainipraktika arendamine ja disainikeele loomine
- Jätkusuutliku disaini ja ringmajanduse teooria ja metoodika tundmine
- Disainiprotsesside loomine ja juhtimine
- Orienteerumine disaini ja ettevõtluse suhetes
- Nüüdisaegse tootmistehnoloogia ja tänapäevaste materjalide tundmine
- Inimese, keskkonna ja masina suhte disainimine