„parasiit sulgudes“ EKA Galeriis 20.05.–30.05.2015

 

parasiit sulgudes

20.05-30.05

EKA galerii

Vabaduse väljak 6/8

Näitusel osalevad: Merilyn Anvelt, Priit Kirotar, Teele Kumm, Eva-Lotta Künnap, Sulev Mõniste, Johanna Greta Mölder, Mairi Mölder, Mihkel Oksmann, Ann Pajuväli, Taavi Villak, Krista Zimm

parasiit sulgudes on Eesti Kunstiakadeemia graafika osakonna bakalaureuse III kursuse näituseprojekt, mille juhendajateks on Marten Esko ja Eve Kask. Projekt sai alguse suhteliselt laiahaardelisest sõnast “parasiit”, mis toimis katalüsaatorina, et tuua esile tudengite individuaalne kuid samas ka grupiviisiline suhestumine etteantuga.

“Parasiit on võrdlemisi konkreetne bioloogiline termin, mis seisneb ühe organismi eksisteerimises teise kulul. Peamiselt negatiivset tähendusvälja omab ta ka metafoorina, rakendatuna siis millele iganes – parasiit on keegi või miski keda kellelegi vaja pole, aga kes vajab teisi, et eksisteerida. Kuid see teiste vajamine ei põhjusta parasiidile alaväärsuskompleksi, sest parasiit ei näe ennast selles vajadus-suhtes alamana. Parasiit on egotsentrist, tegeledes eelkõige iseendaga, ta on seadnud ennast teistest kõrgemale, taandades ülejäänu kasumi allikaks. Parasiit on laisk.”

Eelnevat väidab keegi, kellele ei meeldi kui protsesside areng ei alga rohujuuretasandilt, kui kõik ei ole ise loodud, ise tehtud ja ise välja mõeldud. Keegi, kellele ei meeldi kui keegi teine leiab olemasoleva abiga millelegi lihtsama lahenduse. Keegi, kes ei erista laiskust ja lihtsust.

Kuid mis juhtuks, kui parasiit otsustaks mitte alluda parasiteerimisreeglitele? Mis juhtuks kui parasiit muutuks iseseisvaks? Kas parasiit ei ole juba iseseisev? Kas parasiteerimine on kergema vastupanu teed minemine või teadlik süsteemi ärakasutamine lihtsuse huvides? Kas parasiit on oportunist või muidusööja?

Ühiskondliku metafoorina võib parasiitlust näha kus iganes. Parasiit on silt, mis sobitub vastavalt vajadusele, sest suurt osa igapäevasest inimlikkusest on mõningase liialdamisega võimalik lugeda parasiitluseks. Juba kedagi jäljendades oleme parasiidid, ning autorile viidates vähemalt pool-parasiidid. Parasiitlus on paratamatu ning eemaldatuna kontekstist, asetatuna sulgudesse, on see lisaks lihtsalt üks sõnadest mida parasiteerida.

 

Jaga sõpradega:

Postitas Merilin Talumaa
Viimati muudetud