Andres Alveri raamat “Arhitektuurist”

Ilmunud on arhitekti ja professori Andres Alveri raamat „Arhitektuurist“.

Raamatu esitlus toimus 29. veebruaril 2024 kl 18 EKA Galeriis.

Arhitekt ja õppejõud Andres Alver esitles EKAs oma värsket raamatut “Arhitektuurist”. 400-leheküljeline teos annab ülevaate Alveri aastatepikkusest loomingust, keskendudes loodavale elukeskkonnale arhitekti vaatepunktist.

“Arhitektuurist” pakub ülevaadet olulistematest projektidest, millega Alver on oma ligi 50-aastase karjääri jooksul seotud olnud. Visuaalide kõrval üritab raamat Alveri sõnul aga eelkõige lahti mõtestada, kuidas kujuneb ruumiline keskkond ja millest see oleneb. “Olulisi ja suuri ideid on Eesti arhitektuuris vähe. Enamik sellest on suurte ideede ümberjutustused, mis ei sünni tavaliselt Eestis. Sellele vaatamata võiksime ka meie nendes asjus omada omi seisukohti. Ma ei soovinud olla konkreetne ega rääkida ainult kindlatest majadest, linnadest või pargipinkidest. Raamatu eesmärgiks on koos minu kaasteelistega juhtida lugeja sarnasele lainele arhitektide ja arhitektuuriga, millega olen kokku puutunud. Ma usun, et need vaatepunktid on huvitavad ja aitavad meid ümbritsevat ruumilist keskkonda ja selle tulevikku paremini ning kriitilisemalt mõista,” kirjeldas Alver raamatu tagamaid.

Idee raamatu sünniks sai alguse 2021. aastal, kui Alveril paluti Kuressaares Ferrumi kaubamajas kokku panna fotonäitus Alveri arhitektuuribüroos valminud töödest. “Lisaks valminud projektide fotodele koosnes väljapanek ka kriitilistest ettepanekutest, kuidas ruumilist maailma võiks luua. Mida teha Lasnamäe pangapealse alguse ja tagurpidi pöörduva lõpuga? Kuidas siduda Kopli ülejäänud linnakehandiga? Kuidas Vabaduse väljaku idee siiski lõpetada ja muuta vanalinna ümbritsev pargivöönd oluliseks osaks Tallinna imagoloogiast? Toona need küsimused vastukaja ei leidnud ja see on olnud ka põhjuseks mõned valikulised projektid sellesse raamatusse koondada,” lausus Alver.

Raamatu peatükid keskenduvad linna makro- ja mikrostruktuuridele, linnaehituslikele projektidele, konkursitele ning maastikuarhitektuurile. Karjääri jooksul rohkelt auhindu pälvinud Alver on autoriks näiteks Vabaduse väljaku, City Plaza ning De La Gardie kaubamajale Tallinna vanalinnas. Nii leiab raamatustki palju projekte ja konkursitöid, mis on vorminud ja mõtestanud Tallinna kesklinna olemust.

Kuigi “Arhitektuurist” võtab rikkalikult kokku Alveri senise teekonna tööpõllul, ei loe arhitekt ise teost elutööraamatuks. “Maailm muutub ja vahepeal on ikka hea üle vaadata, mis on elus juhtunud. See raamat on mulle justkui kogum, mis aitab mõtteid koondada seni saavutatust ja aidata mõelda, kuhu edasi minna. Ma loodan, et ka tudengid leiavad sellest mõtteid ja endale palju kasu,” sõnas arhitekt.

Alver, kes hiljuti tähistas oma 70. sünnipäeva, on õpetanud EKA arhitektuuriteaduskonnas alates 1985. aastast juba mitu põlvkonda arhitekte. Estitlusel sõna võtnud kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna dekaani Sille Pihlaku sõnul ongi EKA eeliseks tudengeid harivad professionaalid. “Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond usub tugeva teooria kõrval ka praktilistesse õpiväljanditesse. Andrese puhul on tegemist Eesti ühe silmapaistvama arhitektiga, kelle ideelend ja kogemus toetab ja mitmekesistab igapäevaselt meie tudengite arengut. Et Eesti elukeskkonda vorminud projektid on kokku kogutud ka nii mahukaks teoseks, on suur samm üldise ruumiteadlikkuse hüvanguks, kus olulisemal kohal on ruumipoeesia ise” ütles Pihlak.

Osta saab seda EKA raamatukogust ja Eesti Arhitektuurimuuseumist.

Raamat on paralleelselt eesti ja inglise keeles.

Toimetaja: Triin Ojari

Keeletoimetaja: Aime Kons

Tõlkijad: Refiner Translations OÜ

Kujundus: Tiina Alver

Trükikoda: Omaraamat

ISBN 978-9916-4-2204-5

Väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kunstiakadeemia.

Kajastus ERRs: https://kultuur.err.ee/1609269216/galerii-arhitekt-andres-alver-pani-oma-loomingu-kaante-vahele

 

Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-2
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-3
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-5
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-7
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-8
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-14
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-15
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-20
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-24
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-31
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-33
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-37
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-38
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-41
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-47
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-50
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-55
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-57
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-58
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-16
Andres Alver_Arhitektuurist_raamatuesitlus_29.02.24_evertpalmets-18
Raamatuesitlus 29.02.2024 EKA Galeriis. Fotod Evert Palmets
Jaga sõpradega:

Postitas Tiina Tammet
Viimati muudetud