Avatud disainiloeng: Anthony Dunne ja Fiona Raby 

Kui möönda, et tegelikkus ei ole mitte antud, vaid konstruktsioon, mille me ise oleme endale loonud, siis kas seda on võimalik tühistada ja üha uuesti luua? Mil määral saab disain kui praktika pakkuda välja alternatiivseid reaalsusi ja uurida maailmavaadete mitmesuse kohta, neid konkretiseerida ja meile lähemale tuua, hoida neid mitte eraldiseisvana meid ümbritsevast reaalsusest, vaid osana sellest? Milline näeks välja koht, kus luuakse ja testitakse uusi tegelikkusi, mis ei kujunda mitte lihtsalt niisama ümber meie igapäevaelu, vaid küsivad endi aluseks olevate ideoloogiate ja tõekspidamiste järele?

Anthony Dunne ja Fiona Raby avatud loeng – Realists of a Larger Reality – toimub neljapäeval, 23. mail algusega kell 18:00 Eesti Kunstiakadeemia auditooriumis (Põhja pst 7, 1. korrus, A-101).

Avatud loengule eelneb seminar, mis toimub kolmapäeval, 22. mail algusega kell 13:00 Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonnas (Põhja pst 7, 4. korrus, ruum D-407/408). Seminaril osalemiseks ja õppematerjalide saamiseks palun registreeruda juuresoleva lingi kaudu https://forms.gle/WMSGDqPZ26AnJwiT8 hiljemalt esmaspäevaks, 20. maiks. Seminaril osalejate arv on piiratud.

Spekulatiivse kriitilise disaini teerajajaid, Anthony Dunne ja Fiona Raby, kes on toonud suunamuutuse ka disainiharidusse, töötavad alates 2016. aastast New Yorgi The New School / Parsons disaini ja sotsiaaluurimuse õppekava dotsentidena ning juhivad selle alla kuuluvat The Designed Realities Studio uurimiskeskust. Aastatel 2005 kuni 2015 oli Anthony Dunne Londoni Kuningliku Kunstikolledži interkatsioonidisaini (Design Interactions) õppekava algataja, juht ja õppejõud. Fiona Raby oli aastatel 2005-2015 sama õppekava lektor ja aastatel 2011-2016 Viini Rakenduskunstide ülikooli tööstusdisaini osakonna dotsent. Alates 1994. aastast töötavad disainerid koos Dunne & Raby nime all.

Neilt on ilmunud kriitilist spekulatiivset disaini avavad raamatud Design Noir (2001) ja Speculative Everything (2013). Dunne & Raby olulisemate projektide hulka kuuluvad  Technological Dream Series, No 1: Robots (2007), Designs For An Over Populated Planet: Foragers (2010), The United Micro Kingdoms (2013), ja The School of Constructed Realities (2015). Nende tööd on olnud väljas New Yorgi Moodsa kunsti muuseumi MoMA, Pariisi Pompidou keskuse, Londoni Disainimuuseumi ja Triennale Milano (2019) näitustel ning kuuluvad nii MoMA, Victoria & Alberti muusemi, Austria disaini- ja tarbekunstimuuseumi MAK kui mitmetesse teistesse püsikogudesse. 2009. aastal pälvis Anthony Dunne maineka Sir Misha Black disainihariduse auhinna. 2015. aastal auhinnati disainibürood Dunne & Raby Massachusettsi Tehnoloogiainstituut MIT Media Lab Award auhinnaga.

Avatud loengute seeriat Eesti Kunstiakadeemias toetab Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital.

Rohkem infot: Anna-Liisa Laarits, Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskond, anna-liisa.laarits@artun.ee või +372 56 953 199.

Jaga sõpradega:

Postitas EKA DT
Viimati muudetud