EASA töötuba “Dumb Emancipatory Housing”

Foto Saskia Krautman

2024 jaanuari teisel nädalal toimus Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri “Dumb Emancipatory Housing“ töötuba, mida viisid läbi Sebastian Bietenhader ja Matthias Moroder büroost Büro Bietenhader Moroder.

Töötoa lõpetas 12. jaanuaril avatud loeng “Dumb Emancipatory Housing. Dumb Emancipatory City Planning”.

 

EASA (European Architecture Student Assembly) suvekoolist alguse saanud töötubade sari uurib avalike hoonete tüpoloogiat.

Töötoa eesmärgiks on leida vorm, mis oleks nii otseselt avalikkusele suunatud, lihtne ja selge, et see kohati oleks lausa nürimeelne. Läbi samasuse ja nürisuse jõutakse otsekohese uue läbinisti avaliku vormini. Läbi korduste ja ruumiliste mustrite üritatakse vabastada avalike hoonete arhitektuur privaatsetele kõrgklassi eramutele omasest funktsionalistlikust stiilist.

Töötoa teoreetiliseks aluseks on 1919-1934 aastate Viini sotsiaalehituse arhitektuur.

 

Vältimaks loovuse kohustust ja originaalsuse pingutatud otsimist on Büroo Bietenhader Moroder välja töötanud range metoodika emantsipatsioonilise arhitektuuri loomiseks, mis on nii selgelt ebaloominguline, nii rõõmsalt rumal, läbinähtav ja elementaarne, et see on nürimeelne.

Sellega avastati seni täiesti alahinnatud arhitektuuri vormiline kvaliteet: maksimaalne tahtlik samasus, mida võib nimetada nüriks koopiaks. Dumb Copyness tugineb vormilistele omadustele, mis rõhutavad põrandaplaanide, fassaadide, hoonemahtude või üldplaanide maksimaalset ühetaolisust, minnes kaugemale pelgalt industriaalsest või funktsionalistlikust standardiseerimisest. Siit leiame konkreetse mitteloomingulise vormi, avaliku arhitektuuri kompositsiooni ja esteetika, mis annab kuju taskukohasele ja emantsipatiivsele kollektiivsele elule. Eesmärgiks on leida uus avalike hoonete vormitüpoloogia.

 

Õpitoas töötati välja “väikesed nürid emantsipatiivsed avalikud saunaruumid” Tallinna linnale, mis modelleeritakse savist mõõtkavas 1:100.

Sama töötuba on läbi viidud kolmel EASA-l: EASA 1:1 Rumeenias, EASA Commons Inglismaal ja EASA Reality Serbias. Viimati toimus Nürimeelse arhitektuuri töötuba Viini suvekoolis, mille kohta leiab rohkem infot siit: https://viennaarchitecturesummerschool.com/WORKSHOP-Dumb-Emancipatory-Housing

 

EASA Eesti osa esindajad soovisid tuua töötoa EKAsse, et muuta alternatiivne arhitekuuriharidus kättesaadavaks ka neile, kellel pole piiratud kohtade arvu ja finantsilistel põhjustel olnud võimalik varasemalt EASA-l osaleda. Suvekoolis rahvusvahelisel pinnal tekkinud töötoad on olulised arhitektuuri laiemal mõistmisel erinevates kultuurilistes taustsüsteemides. Nürimeelne arhitektuuri töötuba sai välja valitud, kuna on tõestanud end inspireerivana ja maailmavaadet avavana kolmel EASA üritusel.

Töötuba EKAs toetab Eesti Kultuurkapital.

 

Sebastian Bietenhader ja Matthias Moroder on alates 2015. aastast töötanud ühise büroona Bietenhader Moroder. Büroo tegeleb avalike hoonete tüpoloogiaga, käsitledes kordust kui positiivset arhitektuurse omadust, mis võimaldab vormi kaudu vastu töötada neoliberaalsele eristumise, paindlikkuse ja individualiseerimise arhitektuurile. Maksimeerides samaaegselt arhitektuurilist samasust ja kordust, mõtestab Büro Bietenhader Moroder uuesti maailmasõdade vahelise Prantsuse ja Vene revolutsioonilise arhitektuuri ning Viini sotsiaalehituse vormikeele.

BBM_EKA_5
IMG_8191
IMG_8211
IMG_8229
IMG_8233
IMG_8238
IMG_8259
IMG_8263
BBM_EKA_1
BBM_EKA_6
Dumb Emancipatory Housing Workshop. Fotod: Saskia Krautman ja Büroo Bietenhader Moroder
Jaga sõpradega:

Postitas Tiina Tammet
Viimati muudetud