Eesti ja Mehhiko disainerid teevad koostööd jätkusuutliku tuleviku kujundamisel

Foto: Kirke Tatar

Eesti ja Mehhiko disainerid on alustanud koostööd jätkusuutliku tuleviku kujundamisel

1.-8. märtsil toimusid Mehhikos Eesti Disaini Päevad, millega tähistati Eesti Kunstiakadeemia (EKA) Mehhiko ülikooli (UAM) ja Eesti Disainerite Liidu (EDL) koostööd. 

Disaininädala raames avati biodisainile pühendatud näitus “Material II”, toimus Reet Ausi jätkusuutliku moe etendus ja töötuba ning eesti disaini tutvustava ettekandega esines Eesti Disainerite Liidu (EDL) president Ilona Gurjanova. Järgnevatel päevadel viisid loenguid ja töötubasid läbi Eesti tuntumad materjalikunstnikud ja -disainerid EKAst ning Tartu Ülikoolist.

Koostöö kahe riigi disainerite vahel sai alguse 2022. a. Disainiööl, mil Tallinnat külastas disainerite liidu kutsel Mehhiko ülikooli disaini tudengite delegatsioon, eesotsas professor Sergio Davilaga, et esitleda biodisaini bakalaureuseõppe lõpuprojekte. Märgates, et rohedisainist või kestlikkusest üksi ei piisa, leiti EDLi, EKA ja UAMi koostöös ühisosa biodisaini näol. Biodisain pakub sügavamat koostööd loodusega, nägemuse nihkumist antropotseenist ökotseeni, kus inimkeskkond ja looduskeskkond üksteist toetades koos toimivad. Festivali käigus selgus, et paljudel Eesti tudengitel ja disaineritel on sellel teemal ohtralt sarnaseid algatusi ning sündis otsus korraldada järgmiseks rahvusvaheline üritus nimega Estonian Design Days in Mexico juba teisel pool ookeani.

Sergio Davila sõnul on „kahe riigi vahel loodud partnerlus biodisaini projektide ja ringmajanduse algatuste kaudu. Kahel nii kaugel asuval ja näiliselt üksteisest eraldatud riigil on palju ühist. Ma arvan, et lõpuks on otsustava tähtsusega sotsiaalsete tavade ja tööprotsesside kiire muutmine, et näidata uusi viise tootmiseks ning probleemide lahendamiseks. Institutsioonidena peaksime just meie edendama seda liikumist, mis soodustab vajaliku nihke tekkimist kultuuris.“

Kärt Ojavee (PhD), Annika Kaldoja ja Marie Vihmari kuraatorinäitusel “Material II” eksponeeritakse kolmekümmet tööd Eesti disaineritelt. Näitus toob kokku Eesti teadlaste, ettevõtete ja disainerite poolt arendatud materjale ja tooteid. Ojavee sõnul on lisaks lokaalsele kestlike materjalide ja disainiprotsesside arendamisele oluline ka piiriülene koostöö ja dialoog. On näha, et näituse külastajatele pakub huvi, kuidas oleme väljapanekus materjalide loomise ja saamise protsesse avanud, rakendades ringdisaini ja taasloova disaini meetodeid.

Azcapotzalco disainiteaduskonnas toimuvad 1.-8.märstini loengud, kus disaineritest esinevad Kärt Ojavee (PhD) ja Juss Heinsalu; Tartu Ülikooli doktorant Marie Vihmar, kes viib ka läbi töötoa, kus uuritakse orgaaniliste jääkidest valmistatud hügromorfseid roboteid. Tudengitel on võimalus kuulata Riina Õuna ettekannet ja teha koostööd toidujäätmetest biomaterjalide valmistamisel ning lõpuks ühineda töötoaga, kus koos disaineri ja doktorandi Marta Konovaloviga uuriti võimalusi moe parandamiseks.. 

Üritust toetas Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, EKA välissuhete osakond ja Erasmus+

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud