EKA alustab tekstiilijäätmete probleemi lahendamiseks koostööd Moi Ülikooliga

Reet Aus ja Maria Kristiin Peterson Moi Ülikooli esindajate ja president Kersti Kaljulaidiga. Foto: Raigo Pajula/VPK
President EKA Moi_foto_Raigo Pajula2
President EKA Moi_foto_Raigo Pajula3
President EKA Moi_foto_Raigo Pajula4
President Kersti Kaljulaid, EKA ja Moi ülikooli esindajad Keenias. Fotod: Raigo Pajula

EKA delegatsioon osales president Kersti Kaljulaidi viimaseks jääval riigivisiidil, mille raames lansseeriti pikaaegne koostööprojekt Keenias asuva Moi Ülikooliga.  Lisaks käivitus projekt, mille raames õpetatakse kohalikele naistele disainialaseid ja tehnilisi teadmisi, mis aitaks lahendada Aafrikasse imporditud tekstiilijäätmete probleemi. 

Möödunud nädalavahetusel kuulutasid EKA ja Moi Ülikool välja pikaaegse koostöö leidmaks lahendusi Euroopast Aafrikasse saadetavate tarbijajärgsete tekstiilijäätmete ringlusse võtuks. Selleks kavatsevad ülikoolid kasutada väärtustavat taaskasutust ja ümbertöötlust. “Tekstiilijäätmete näol on tegemist probleemiga, mis on ka kohalikul tasandil aina enam fookuses,” sõnas EKA Jätkusuutliku Disaini ja Materjalide Labori (JDML) ringdisaini teadussuuna juht, vanemteadur Reet Aus.

Tulevikus on kavas Moi Ülikooli juurde luua JDML-i filiaal, mis toetaks EKA teaduspõhiseid uurimusi ja kõrghariduse koostööprojekte. “Partnerlus Moi ülikooliga loob tugeva silla ühisteks teaduse arendustegevusteks, mis keskenduvad selles valdkonnas lahenduste leidmisele,” ütles Aus. Ta lisas, et kahel ülikoolil on üksteist täiendavaid tugevusi. “Moi Ülikoolil on suur tehnoloogiapark, lähedased sidemed kohaliku tööstusega ja ekspertiis, EKA panustab põhjalike teadmistega ringmajandusest ja disainiõppega.”

Ühtlasi lansseeriti visiidi raames JDML-iga seotud ühe aasta pikkune arengukoostööprojekt, mille sihtgrupiks on Nairobi slummides elavad naised. JDML projektijuht Maria Kristiin Peterson ütles, et programm õpetab kohalikele Keenia naistele praktilisi disainioskusi ja tehnilisi teadmisi, et nad saaksid väärtustava taaskasutuse meetodil kodulinna kogunevaid tekstiilijäätmed uuesti ringlusse saata ning luua neist uusi disaintooteid.

“Projekti tegevusi saadab dokumentaalfilmi võttegrupp, kes jäädvustab Aafrikasse sissetoodud tekstiilijäätmete teekonda. Hiljem toovad nad vaatajateni inspireerivaid lugusid Keenia naistest, kes viivad Läänest saabuva tekstiiliprügi tagasi moeareenile,” sõnas Peterson. Tegemist on pilootprojektiga enne Moi Ülikooliga koostöö käivitamist.

Viiepäevase visiidi raames külastati ka Nairobis asuvat ÜRO Keskkonnaprogrammi (UNEP) peakontorit ning kohtuti kohalike moe- ja tekstiilitööstuse ettevõtetega.

Eesti Kunstiakadeemiat esindasid visiidil JDML-i ringdisaini teadussuuna juht, vanemteadur Reet Aus ning projektijuht Maria Kristiin Peterson.

Jaga sõpradega:

Postitas Kadi Raal
Viimati muudetud