EKA arhitektid ja vilistlased on Eesti Arhitektuuripreemiate laureaadid 2021

Eesti Arhitektide Liidu Arhitekti aastapreemia 2021 – Tallinna Sadama Vanasadama kruiisiterminal. Foto: Tõnu Tunnel

Eesti Arhitektide Liidu arhitekti aastapreemia 2021 pälvisid Tallinna Sadama Vanasadama kruiisiterminali arhitektid ning EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise vilistlased Ralf Lõoke ja Maarja Kask, EKA sisearhitektuuri vilistlane Marja Viltrop, arhitektid Ragnar Põllukivi ja Margus Tamm (Salto AB) ja EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise vilistlane Villem Tomiste (Stuudio Tallinn). Eramu 2021 preemia laureaatideks valiti Kuku-Ranna suvemaja – arhitekt ja EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise vilistlane Madis Eek (AB Eek & Mutso) ning Laaneotsa maja – arhitekt ja EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise vilistlane Joel Kopli (KUU arhitektid).
 
Eesti Arhitektide Liidu aastapreemiatele esitati tänavu 43 tööd, millest valiti viis arhitekti aastapreemia nominenti ning viis Eramu nominenti. Arhitekti aastapreemiale olid lisaks Vanasadama kruiisiterminalile nomineeritud veel Haapsalu põhikool, Saue vallamaja, Hiiumaa elamuskeskus Tuuletorn ning lugemispaviljon Valge leht. Eramu preemiale nomineeriti viis eramut üle Eesti: Viimsis, Tartus, Muhus, Vääna-Jõesuus. 

Arhitekti aastapreemia laureaadi valis tänavu välja rahvusvaheliselt tunnustatud Poola arhitekt Robert Konieczny, kes nägi oma sõnul Eestis palju huvitavat arhitektuuri. Kruiisiterminal oli külastatud hoonetest parim. „Iseäranis meeldis mulle, kuidas terminali funktsioon on ühendatud avaliku ruumiga ning annab seeläbi mereäärse ala linnale tagasi. Kogu hoonet iseloomustavad kõrged arhitektuurilised väärtused ning arhitektide järjekindlus detailitäpsuses”, ütles Konieczny.

Eramu 2021 preemia läks võrdselt jagamisele kahe laureaadi vahel: Kuku-Ranna suvemaja (Vääna-Jõesuu) ja Laaneotsa maja (Viimsi). Žürii seisis keerulise ülesande ees: võrrelda võrreldamatut, luksuslikke kõrgkvaliteetselt teostatud projekte piiratud eelarve raames valminud ehitistega. „Mõnikord ei piisa korrektselt planeeritud ja hästi ehitatud projektist, et välja paista. Originaalsus arhitektuuris ei ole  alati seotud parimate materjalide kasutusega“, ütles žürii välisliige, Läti arhitekt Dagnija Smilga. „Minu jaoks oli hinnangu andmisel kaks keskset küsimust: kas see on hea kodu omanikele ja kas selle arhitektuur toob maailma midagi ennenägematut?“ 

Eesti Arhitektide Liidu tänavuse tudengipreemia pälvis Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri- ja linnaplaneerimise eriala magistrant Mihkel Räni Raev magistritööga „Tehnoloogiline Paldiski“. Tudengipreema väljaandmist toetavad liidu liikmete bürood, sel aastal b210, Lumia ja Peeter Pere Arhitektid. Preemia saaja otsustab liidu juhatus koostöös noortesektsiooniga koolide esitatud kandidaatide hulgast.

Eesti Arhitektide Liidu aastapreemiad 2021:

Arhitekti aastapreemia 2021 – Tallinna Sadama Vanasadama kruiisiterminal

Ralf Lõoke, Maarja Kask, Ragnar Põllukivi, Marja Viltrop, Margus Tamm (Salto AB) ja Villem Tomiste (Stuudio Tallinn)

Eramu 2021 – Kuku-Ranna suvemaja

Madis Eek (AB Eek & Mutso) 

Eramu 2021 – Laaneotsa maja

Joel Kopli (KUU arhitektid) 

Tudengipreemia 2021 – Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri- ja linnaplaneerimise eriala magistritöö “Tehnoloogiline Paldiski”
Mihkel Räni Raev (juhendajad Andres Alver, Toomas Tammis, Tarmo Teedumäe).

Pressiteade: Eesti Arhitektuuripreemiad 2021 laureaadid

Eesti Arhitektuuripreemiate Facebooki lehel on Toomas Tuule ja Annika Haasi fotogaleriid auhinnatseremooniast kruiisiterminalis.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud