EKA avatud akadeemia maalinäitus ArtDepoo galeriis


EKA avatud akadeemia kursuse „Maalikunsti A, B, C… ja Z” lõputööde näitus ArtDepoo galeriis on avatud 28. maini. Ootame sind külla!

Näitusel on eksponeeritud lõputööd, mis on õppurite individuaalse ülesandepüstituse tulemus, (vahe)kokkuvõte maaliõppe protsessist. Stuudioõppe käigus katsetati meediumi algelementidega, pildikeele A, B ja Cga. Õpiti tundma maalikunsti väljendusvahendeid, kujutamist ning eksperimenteeriti individuaalse pildikeele loomisega.


Aastase katsetamise kokkuvõtteks otsustasid värsked autorid näitusetöödes käsitleda mitmekülgseid teemasid: esiemad, naiselikkus, psüühikahäiretega inimeste sobitumine erinevatesse keskkondadesse, seotus loodusega, kirgastava valguse ja vaikuse lummus, ilus ja vaba maa, inimlikult ebatäiuslik autoportree, duaalne autoportree, lapsepõlvemälestuste kuldamine ning erinevad eneseületused, mis maalimisprotsessi ja eksponeerimisega kaasnevad.

Näitusel on eksponeeritud teosed kunstnikelt: Mari Annuka, Kaia Hommik, Jana Koel, Kristine-Kristi Kasak, Ivo Kuldmäe, Andri Lõhek, Raili Moldov, Astrid Mägi, Gerli Pesor, Anne-Mari Rannamäe, Ülle Soitu, Mari-Helen Vili.

Näitus Artdepoo galeriis (Jahu tn 12-213, Tallinn) on avatud kolmapäevast reedeni kell 12–18 ja laupäeviti kell 12–16.

Alljärgnevalt avaldame õppuri Jana Koeli kõne, mis 19. mail näituse avamisel kõlas.Head õppejõud, vahvad uued kunstnikud, rõõmsad külalised!

Kaasaegne maalikunst on nii staatiline kui liikuv, kahe või kolmemõõtmeline, dokumentaalne, fiktiivne, eksperimentaalne… Seda järjestust võiks veel jätkata, aga me teame, et selles väljendunud pildikeeles on alati sõnum, mida soovitakse edasi anda. Kui te panete tähele ja jälgite kunstimaastikul toimuvat, siis ehk olete end tabanud mõtetelt, et pole olemas õiget ega valet, head ega halba maalikunsti. Väljendusviisi vabadus loob külluse ja isikupära kunstimaastikule.

Kui vaadata Eesti Kunstiakadeemia Avatud Akadeemia maalikunsti õppekava eesmärki, milleks on toetada õppijate eksperimentaalse visuaalsuse otsinguid, kogemusmaailma laienemist, maalikunsti teadmiste ja oskuste kujunemist ning teadliku vastutava ja eristuva autoripositsiooni võtmist, siis tänaste lõpetajate sõnul sai see eesmärk täidetud. Lisaks sellele väga olulisele eesmärgile võib tagasi vaadates meenutada neljapäevaseid õppetunde kui kõige vaiksemaid ja tähtsamaid tunde nädalas. 

Kokku tulid enda otsinguid, teadmisi ja oskusi muuta soovivad täiskasvanud õppijad väga erinevatelt ametialadelt. Kusjuures võin väita, et neil tundidel tehti tööd kirgliku pühendumusega ja tahaplaanile jäid argivestlused. Soov uusi teadmisi ja oskusi läbi kinesteetilise kogemuse omandada oli väga võimas vaatepilt.

Iga kunstnik omamoodi, omade tugevuste ja tajudega. Õppeaasta lõpukuudel saime me siiski Anne – Mari  initsiatiivil selgeks üksteise nimed. See oli ilmatu tore algatus, kus iga tunni alguses saime rinda kleepsukesest nimesildi. Peale seda hakkasime kokku viima pildikeelt ja tulevast kunstnikku nimepidi. Meie hulgas on arvestatav osa õppijatest, kellel on seljataga päris mitmeid näitusi ja välja kujunenud äratuntav maalikeel, aga ikka nad on otsingute teel, täiustamas oma tehnilisi oskusi. 

Värsked kunstnikud toovad aasta kokkuvõtteks välja antud koolituse tugevused:

  • pädevad, julgustavad, rahulikud, abivalmid, kunsti – käekirjalt eriilmelised õppejõud;
  • väljakutsuvad, ideederohked, tehniliselt huvitavad õppetunnid;
  • huvitavad ja avatud maailmapildiga, ideid ja mõtteid koostööle algatavad kursusekaaslased, kellega oli aasta neljapäeviti värvilisem, tärpentiinisem, õli -ja akrüülisem. 

Et aga täna on meie kunstnikest õppejõud siin kenasti meile ja teile nähtaval, jätke nad hästi meelde, siis soovime kogu oma kursuse poolt neid tänada.

Kujutava kunsti ja kunstiteaduse õppekavarühm tänab: 

  • Õppekava juht, alati kohal nõu ja jõuga abistamas Mart Vainre
  • Võrratu, laia silmaringiga,  õppijale vabaduse ja piirideta tunde looja, kuid mugavustsoonist pehmelt välja togiv, tugev tehniliste tundide ja materjaliõpetuse läbiviija, EKA maalikunsti magister, õppejõud Maria Sidljarevitš
  • Märkamatu ent täiuslikult kohal, soe, õrn, tark, terava silmaga ent õppijast arvestava koguse ahelatest vaba kunstilist väljendust välja pigistav EKA maalikunsti magister, õppejõud Saskia Järve

Kogu kursus tänab külalisi ja palub nüüd kõiki meelelisele kunstirännakule!

_MG_2045
_MG_2004
_MG_2032
_MG_2044
_MG_2047
_MG_2057
_MG_2059
_MG_2064
_MG_2075
_MG_2079
_MG_2088
_MG_2099
_MG_2113
_MG_2121
_MG_2129
_MG_2140
_MG_2143
_MG_2145
_MG_2157
_MG_2172
_MG_2179
_MG_2207
_MG_2211
_MG_2221
_MG_2226
_MG_2234
_MG_2239
_MG_2250
Jaga sõpradega:

Postitas Avatud Akadeemia
Viimati muudetud