EKA Design Showcase 2024 võitjate projektid on seotud põgenike lõimumisega

Foto: Meeli Küttim

25. jaanuaril tutvustati Eesti Kunstiakadeemias EKA Design Showcase’il parimaid uuenduslikke tooteid, teenuseid, prototüüpe ja kontseptsioone, mis valmisid üliõpilaste ja EKA partnerite koostöös 2023. aastal programmi LAETUS raames. 

Esmakordselt lõppes EKA Design Showcase auhindamisega, mil tunnustati innovaatilist ja sotsiaalselt laetuimat tulemust. Žüriisse kuulusid disainiteaduskonna dekaan Ruth-Helene Melioranski, EKA vilistlane tootedisainer Mihkel Masso, Tallinna linnaplaneerimise abilinnapea Madle Lippus ja Bolti brändidisaini juht Kaarel Kala.

EKAs õppivad uue põlvkonna disainerid otsisid värskeid viise käsitleda ettevõtete asutuste nagu Eesti Rahvusraamatukogu, Kultuuriministeerium, Integratsiooni SA, Swedbank, Eesti Energia, Pagulasabi MTÜ, Liven AS, GraceFit OÜ, Xarus Cosmetics OÜ, Cignomet OÜ,  Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Riia lennujaama väljakutseid nii EKA kui rahvusvaheliste tippspetsialistide juhendamisel.

Kaheteistkümnest võistlustööst said kaks auhinna, mõlemad projektid on seotud põgenike lõimumisega.

Innovatsiooniga laetud disain: Isiklik linn – jalutame!. Autorid: sotsiaalse disaini magistrandid Hanna Pohla, Jan Teeveti, Margaret Tilka, Oliver Issaku ja Tatiana Larina projekt, juhendajad Daniel Kotsjuba, Jaanika Jaanits ja Jörn Frenzel. Tellija ja partner Kultuuriministeerium ja Integratsiooni SA.

Tudengid otsisid vastust küsimusele kuidas avaliku ruumi disain toetaks juhuslikku interaktsiooni ja loomulikku lõimumist. Sotsiaalse disaini magistrandid otsustasid keskenduda linnaruumile kui ühele integratsioonitegurile. “Selleks töötame rakendusega Salarada, mis aitab inimestel avastada ja uurida sama linna elanike marsruute, avastada linna uuest vaatenurgast. Rakenduse abil saab linna uurida teise inimese silmade kaudu, lisaks saame kasulikke soovitusi marsruudi ääres asuvate kohtade kohta”, kommenteerivad tudengid. “Jalutamine (vene k. прогулка, ukraina k. прогулянка) pole eestlaste seas sama tähendusega, mis slaavi ja madalmaade kultuuriruumis ning tiim otsib võimalusi, kuidas selle positiivseid aspekte esile tuua”.

EKA Disainiteaduskonna dekaani Ruth-Helene Melioranski sõnul näitab võitjate valik, et kunstiakadeemia disainitudengitele lähevad Ukraina põgenike käekäik väga korda. Ukrainlaste eluollu süvenedes ilmnes, et kõigile teada viisid ühiskonda lõimumiseks, nagu keeleõpe või kultuuri tutvustamine, ei taga kohanemist ja need teemad on oluliselt mitmekihilisemad ja komplekssemad. ”Kuigi võidutööd on spetsiifiliselt disainitud põgenikele, sobituksid need suurepäraselt meile kõigile kasutamiseks. Innovatsiooniga laetud töö ehk isiklike jalutusradade jagamisplatvormi kaudu tutvuksin meelsasti isegi uute piirkondadega, näeksin uusi sihtkohti kohaliku pilgu läbi,“ sõnab Melioranski.

Mentorprogramm täiskasvanuikka jõudvale noorele, mis läbi eeskujude normaliseerib valikute tegemise raskust ja ebaõnnestumistest õppimist, on hädavajalik ka kohalikele.

Sotsiaalselt laetud disain: Making Estonia a Stepping Stone. Autorid: interaktsioonidisaini magistrandid Esther Mak, Charlotte Karniol, Denis Talár, Heily Bergmann. Juhendajad: Tanel Kärp, Andrea Wollensak. Tellija ja partner MTÜ Pagulasabi.

Töö juhendaja, EKA interaktsioonidisaini magistrikava juht Tanel Kärp: “Tudengid disainisid koos ukraina noorte endiga kavala isikustatud mentor+semu programmi, mis muudab sõjapõgenike Eestis veedetud aja põnevaks õpikogemuseks. Programm normaliseeriks õppimise ja aitaks noortel astuda esimesed sammud unistuste tuleviku suunas, tulgu see Eestis, Ukrainas või mujal maailmas. Tudengid suutsid lühikese aja jooksul selgusele, millist elu ukraina teismelised Eestis elavad ning millised psühholoogilised, sotsiaalsed ja keskkondlikud tegurid nende tänast olukorda kujundavad. Taipamiste põhjal loodud kontseptsioon adresseerib sihtgrupi valusid ja nende põhjuseid, on piiratud ressurssidega kiirelt elluviidav ning mis kõige olulisem — sai valideerimisel ukraina teismeliste poolt väga positiivset tagasisidet,” kommenteerib Kärp.

Fotode autor Meeli Küttim.

Lisainfo
Anastassia Dratšova
EKA Design Showcase’i kommunikatsiooni konsultant
+372 55916274

Andres Lõo
EKA kommunikatsioonispetsialist andres.loo@artun.ee
+372 5267253

EKA Design Showcase2024_väike (5)
EKA Design Showcase2024_väike (9)
EKA Design Showcase2024_väike (13)
EKA Design Showcase2024_väike (22)
EKA Design Showcase2024_väike (28)
EKA Design Showcase2024_väike (31)
EKA Design Showcase2024_väike (33)
EKA Design Showcase2024_väike (34)
EKA Design Showcase2024_väike (37)
EKA Design Showcase2024_väike (38)
EKA Design Showcase2024_väike (41)
EKA Design Showcase2024_väike (42)
EKA Design Showcase2024_väike (43)
EKA Design Showcase2024_väike (44)
EKA Design Showcase2024_väike (45)
EKA Design Showcase2024_väike (47)
EKA Design Showcase2024_väike (48)
EKA Design Showcase2024_väike (52)
EKA Design Showcase2024_väike (53)
EKA Design Showcase2024_väike (57)
EKA Design Showcase2024_väike (60)
EKA Design Showcase2024_väike (61)
EKA Design Showcase2024_väike (64)
EKA Design Showcase2024_väike (66)
EKA Design Showcase2024_väike (69)
Uus-elamukvartali õueala väikevormid, Kathy-Riina Muru, Carina Kaukver, Luisa Vanaselja
EKA Design Showcase2024_väike (72)
EKA Design Showcase2024_väike (73)
EKA Design Showcase2024_väike (74)
EKA Design Showcase2024_väike (75)
EKA Design Showcase2024_väike (77)
Fotod: Meeli Küttim
Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud