EKA ja Tallinna “Vanalinna Supergraafika” projekt ilmestab linnamaastikku

Konkursi üks võidutöödest – Triinu Väikemeri Aia 16 objekt

Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Linnavalituse koostööprojektiga “Vanalinna Supergraafika” ilmestatakse peatselt Tallinna vanalinna 

Tänavakunsti projekt sai alguse linnavalitsuse pöördumisest EKA poole, kaasamaks noori kunstnikke kahe linnas asuva elektrialajaama seinte kujundamisse, Nunne 3 ja Aia 16 aadressil. Eesmärgiks oli katta hooned visuaalidega, mis kaitsevad seinu juhusliku sodimise eest ja väärtustaksid ehitisi linnaruumi osana.

EKA osa koostöös oli vabaaine “Tänavakunst Tallinna vanalinnas” loomine, mille juhendajaks sai graafika osakonna külalisõppejõud Mark Antonius Puhkan. Aines osalevate tudengite ülesanne oli objektide, nende keskkonna ja ajalooga töötamine ning kavandite tegemine. Loengutes käisid teadmisi ja nõuandeid jagamas Stencibility festivali peakorraldaja Sirla ja Tallinna linnakunsti kuraator Kati Ots. Valminud kavandite hulgast valis kaks võitjat välja komisjon, kuhu kuulusid esindajad Tallinna Linnavalitsusest, Elektrilevist,  EKA muinsuskaitse ja konserveerimise ning kunsti erialadelt. Hindamine toimus 13. aprillil, 2022.

Komisjon valis võidutöödeks Marie Soosaare kavandi aadressile Nunne 3 ja Triinu Väikemeri kavandi aadressile Aia 16. Võidutööde tugevusteks peeti nende paeluvat loojutustamise võimet ning haaravat ja ümbruskonna ning selle ajalooga haakuvat visuaalkeelt. Mõlemad kunstnikud auhinnati rahalise preemiaga nii idee kui ka tulevase teostuse eest, mida saab loodetavasti Tallinna vanalinnas näha juba 2022. mai lõpuks.

Eripreemiaga tõi komisjon välja ka Marc Leger Sauvageot‘, keda tunnustati isikupärase käekirja ja põhjaliku süvenemise eest. 

Oma kavanditega jõudsid komisjoni ette tudengid Anni Kärmik, Hedy Lehtmets, Marc Leger Sauvageot, Marie Soosaar, Sandra Ernits ja  Triinu Väikemeri. 

Komisjonis olid linnaosa vanem Monika Haukanõmm, linnaosa vanema asetäitja Nikita Groznov, linnaosa valitsuse linnakeskkonna osakonna juhataja Aigar Palsner, linnaosa valitsuse arendusnõunik Janar Siniväli, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja asetäitja Oliver Alver, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna reklaami ja teabekandjate peaspetsialist Urve Arukaevu, Tallinna Strateegiakeskuse linna strateeglise planeerimise teenistuse ruumiloome kompetentsikeskuse linnakunsti kuraator Kati Ots, AS Eesti Gaas esindaja Kersti Tumm, Elektrilevi OÜ esindaja Reti Meema, Eesti Kunstiakadeemia esindaja Reimo Võsa-Tangsoo ja Eesti Kunstiakadeemia esindaja Viktor Gurov.

Komisjon kiitis konkursil osalenud tudengite sisulist süvenemist nii asupaika, ajalukku kui objektide omapäradesse. Valimisprotsessi tegid raskeks tabavad kujundid ja tugev kunstiline tase. Mitmete kavandite puhul kaaluti kunstniku ande kasutamist mõne teise avaliku seina jaoks, tulevikus. Projekt lõi loomingulise silla EKA ja Tallinna Linnavalitsuse vahel, millest võib tulevikus sündida veel mitmeid tänavakunsti ettevõtmisi.

Vaata osalenud tudengite töid siin

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud