EKA muuseumi kogud täienevad Dolores Hoffmanni fresko fragmentidega

Buldooseri kopa all hävinud kunagise Kopli kino „Rahu“ asemel on peagi uus ostukeskus, kuid õnneks ei hävinud koos kinoga seal asunud 74 m2 suurune Dolores Hoffmanni freskopannoo.

1963. aastal ERKI diplomitöö raames teostatud
monumentaalmaal eemaldati suures osas kino fuajee seinalt ja üle 30 fresko tüki on hetkel „istutatud“ maalingu üleelusuuruses mõõtkavas videoprojektsioonidesse näitusel EKA galeriis, loomaks veelkord illusiooni maalist kui tervikust, selle erandlikest mastaapidest.

Hiiglasliku fresko osadest on nüüdseks saanud raudraamis tahvelmaalid, mis alustavad näituse lõppedes oma uut elu. 9 fragmenti on sellisel äraspidisel moel jõudnud tagasi oma lätete juurde – EKA muuseumi, mille peamiseks sihiks on koguda just lõputöid. Muuseumikogu on täienenud mitme portreega – nende seas seinamaali tegelaste prototüüpideks olnud Jüri Palm, Evi Sepp, Sõrve kalurid, aga ka Ernest Hemingway, toonaste noorte suur iidol. Pärast näituse lõppu leiavad fragmendid kohad EKA avalikus ruumis ja muuseumi hoidlas.

Fresko eemaldamise taga on EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakond eesotsas Hilkka Hiiopiga, kes hoidsid ära kunagise ERKI maali eriala lõputöö muutumise ehitusprahiks ja andsid seeläbi fragmentidele uue elu.

Jaga sõpradega:

Postitas Mart Vainre
Viimati muudetud