Graafika BA II, kunstnikuraamatud

Kunstnikuraamatu kursus Meeleraamatud
Graafika BA II
Juhendajad Eve Kask ja Lennart Mänd (köide)
Ülesanne: teostada kaks kunstnikuraamatut

Kursuse sisu: teema töötasid tudengid välja ajurünnaku käigus grupitööna. Valik oli üksmeelne: tudengid soovisid suhestuda inimese erinevate meeltega või nende kaudu väljendada oma ideid kunstnikuraamatu formaadis. Teise raamatu teema sooviti vabaks jätta.
Vorm kasvas välja sisust ja pidi olema vabalt valitud meediumis sisu toetav. Üks raamat oli alguses plaanitud teha klassikalis(t)es trükitehnika(te)s, mis teostus ainult osaliselt nende puhul, kes jõudsid enne pandeemiat valitud tehnikas töötada. Pandeemia tõttu uues olukorras töötades oli soovitus tudengitele, et töö võiks kajastada seda erilist aega, milles me elasime kevadel 2020.

Anna-Josefine Viik

Whispers (Sosinad)
Video, Puulõige
21 cm x 42 cm
Tiraaz: 1

Whispers on raamat seina seest kostuvatest lugudest ja pragudest paistvatest visuaalidest. Pisikesed lood, mis on reaalsuses seosetud, kuid meelitavad fantaasial looma narratiive.

Raamatus on kasutatud stseene vanadest 30-60ndatel tehtud filmidest ning igat visuaali täiendab sama ajastu filmi käsikiri, kuid kordagi ei pärine need samast filmist, samast stseenist. Lukumotiiv on enda loodud ja trükitud puulõige.

.

.

Void Studies
Kollograafia, Digigraafika
21 cm x 42 cm
2020
Tiraaz: 1

Void Studies on raamat, mis uurib ja analüüsib lähemalt kõikehõlmavat tühjuse tunnet. Raamatu suureks inspiratsiooniks on Lapini uskumused ja õpetused. Kujundid ja tekstid on väga subjektiivsed, kokkuvõtlikud infokillud isiklikust kogemusest.

 

https://annajviik.wixsite.com/void2020

 

https://annajviik.wixsite.com/whispers2020

Daana-Loreen Kägra

Torm
Joonistused ja fotograafia
30 x 30 cm

Innustunud 2019 aasta sügisel Võrumaal toimunud tormist. Kirjeldab õrnalt tundeid ja emotsioone toimunust.

Vaata raamatu Torm PDF-i siit.

 

 

Üksindus
Joonistused
17 x 20 cm

Innustunud eriolukorrast, kuidas inimesed rasketel aegadel pöörduvad tagasi oma turvalistesse paikadesse.

Vaata raamatu Üksindus PDF-i siit.

Elis Raud

Mina ja Covid19
Linoollõige ja joonistus
6 x 9.5 cm

Pakk kaarte, millega mina eriolukorral oma aega sisustaksin. Alateemadel: kirjandus, mängud, varia ning filmid/seriaalid. Annab võimaluse näha minu sisemaailma ning suhestuda ja leida endalegi uusi viise aega sisustada

 

 

.

.

 

Kohvikud 2020 kevadel
Tindijoonistus
18 x 24,5 cm

Lühike töökirjeldus: illustratsioonid kohvikutest eriolukorra erinevatel hetkedel, n-ö dokumentatsioon olukorrast.

Jelizaveta Kukoleva

Sarnasused
Risograafia
297 × 420 mm

Mind huvitab minu naisliini analüüs, märgatavad ja vähemmärgatavad sarnasused ema ja õega. Samad sünnimärgid, füsioloogilised tunnused…

Sarnasused, mis näevad välja nagu diplomid nende saavutuste eest, mille minu naisliin on andnud.

Liis Tedre

Atesteerimine
Digitrükk
8 × 11 cm

Teoses on kujutatud atesteerimist läbi tööalase soorituse kvaliteedi korrelatsioonanalüüsi – plaanid vs tegelikkus. Teos peegeldab sisemist kaost, mis tekib elu lakkamatute ootuste tulva all. Kas järgmine tase asub x või y teljel – kas ajateljel või kvaliteedi mõõdikute teljel?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marinaad
Raamatuobjekt
Läbimõõt 10,5 cm, kõrgus 22 cm

“Marinaad” on elav teos, kus on aja jooksul kogunenud infoprügile (märkmetele, tšekkidele, instruktsioonidele) peale valatud klassikaline marinaad. Kogunenud infokihid ei pruugi luua läbipaistvust ja selgust.

.

.

.

.

 

 

.

.

Vaata raamatu MARINAAD PDF-i siit.

.

.

Liisa Eomois

Tantsunälg
Interaktiivne raamat
15 × 20 cm

Raamat inimestest ning inimestele, kes on hunditaolised – vaistlikud, võimsad ja kaunid. Raamat on võimalik tänu piltjuhenditele ise kokku panna, kujundite ning taustade sees on selleks magnetid.

 

 

Salarelv
Siiditrükk
12 × 16 × 3 cm

Voldikraamat, mille sisuks on siiditrükis trükitud kahekümne Eesti naisgraafiku portreed. Need on naised, kes on olnud sügavtrükitehnikates teistele teerajajateks.

 

Pille Alasi

EXBOX
Kunstnikuraamat-installatsioon
18,5 × 27,5 × 14 cm

Nimi EXBOX on sõnamäng kuulsa mängukonsooli xbox baasil ja viitab elumängule ning sellega toime tulemisele. Teos on oma impulsi saanud lahkumineku käigus kogetud emotsioonidest ja nendega rahu tegemise püüdlustest. Raamat kannab endas ideelist lähenemist vabaks laskmisest ja negatiivseks peetud emotsioonidega tegelemist.

14-11-2019.pdf
20-11-2019.pdf
22-11-2019.pdf
30-11-2019.pdf
5-12-2019.pdf
12-12-2019.pdf
16-12-2019.pdf

.

.

 

Lõputu Unenägu
Video, installatsioon, audioraamat

Tööle andis impulsi vanamees, kelle käest ostsin kasettpleieri. Ta rääkis enda eluaegsest elektroonikaga nokitsemise harjumusest ja igapäeva toimetustest. Pleieriga kaasa antud vanamehe enda ehitatud trafost, kõrvaklappidest ja kasettist sündiski hiljem praegu videos nähtav voolujada, mille energialllikaks on Herman Hesse lühijutt Lõputu Unenägu. Installatsioon juhib tähelepanu erinevatele vaatenurkadele ja dimensioonidele. Enese sees ja väljas olemisele. Kõrvaklappidest kuuleb teose kogeja magamise helisid- norskamist ja liikumist öös ja raamatust loeb unenägu, mida magaja näeb.