EKA PAKK piloteerib – avati esimene mustermaja

Foto: Jarek Jõepera

Täna, 10. mail avati Elektrilevi uus koolituskeskus, mis on maailma esimene Mustermaja süsteemis projekteeritud hoone. Uus koolituskeskus on madala süsiniku jalajäljega, modulaarne, tehases toodetav ja ringmajanduslikke põhimõtteid järgiv puidust hoone, mille loomisel kasutati EKA Puitarhitektuuri Kompetentsikeskuses PAKK arendatavat Mustermaja projekteerimissüsteemi. 

Elektrilevi koolituskeskuse avamislindi lõikasid läbi Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm ja juhatuse liige Rasmus Armas, EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan Sille Pihlak ja Renee Puusepp, EKA PAKKu vanemteadur, EstNor tegevjuht Renee Mikomägi ja Kiili vallavanem Aimur Liiva.

„EKA Mustermaja kontseptsiooni valides ei ehitanud me lihtsalt järgmist uut maja, vaid saime hoogu anda selle ainulaadse projekteerimissüsteemi lahenduse väljatöötamisele. Hindame Elektrilevis kõrgelt innovatsiooni ning panustame järjepidevalt Eesti haridus- ja teadustegevuse arendamisse. Uus koolituskeskus annab meile võimaluse tõsta ka järelkasvu koolitamise võimalusi, loodetavasti tulevikus isegi 3-5 korda, “ sõnas Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm.

„EKA PAKK ehk Puitarhitektuuri Kompetentsikeskus sai loodud just selle eesmärgiga, mille vilju me täna nopime – teadmussiirde loomine akadeemiast praktikasse. Näen PAKKu just käsipuuna, mis toetab Eesti ehitusmaastikul innovatsiooni- ja rohetreppidel järgmiseid samme. Elektrilevi on hea näide targast kliendist, kes oskas haarata õigel hetkel õigest kohast ja nüüd saab Eesti ette näidata regiooni esimest ringsetel põhimõtetel disainitud, väikese jalajäljega, tehastoodetud puitmaja,“ sõnas Sille Pihlak, Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna dekaan.

„Elektrilevi hoone pandi kokku 2 päevaga ning selle tootmiseks kulus 2 nädalat. Projekteerimine võttis siiski ligi 10 kuud ning hange peagu sama kaua. Nüüd, kui Mustermaja piloothoone on Elektrilevi hoone näol teostunud ning oleme protsessi otsast lõpuni läbi käinud, näeme, kuidas ka neid etappe saab oluliselt lühendada. Pilootprojekti tulemusena saame Mustermaja ehitussüsteemi ja kiirendatud ehitus- ja hankeprotsessi kasutada lasteaedade, koolide ja paljude teiste hoonete ehitamiseks,“ selgitas Renee Puusepp, EKA PAKKu vanemteadur.

Elektrilevi koolituskeskus on õppekeskuseks kõikidele võrguelektrikutele ning põnevaks koostöökohaks Eleringi ja Viru elektrivõrkudega. Just selles hoones ja õppeväljakul hakkavad harjutama ning demonstreerima oma meisterlikust tasemeeksamitel kui ka õppetundides kõik Eesti praegused ja tulevased elektrikud. Uue koolituskeskuse rajamisega on eesmärk jätkuvalt tagada elektrivõrgus teostatavate tööde ohutus ja kõrge kvaliteet, tõsta elektriohutuse taset ja saavutada elektriala kõrge professionaalsuse tase.

Koolituskeskus paikneb 24 000 ruutmeetril, millest Eleringi kõrgepingevõrgu õppeväljaku osa on 700m2. Koolituskeskuse hoones on 3 õppeklassi, töökoda ja labor elektritöödeks.

Jaga sõpradega:

Postitas Anna Tommingas
Viimati muudetud