EKA TASE ’21 toob publiku ette elukeskkonda kujundavad visioonid

Tootedisaini magistrant Vitali Valtanen pakub välja, et Ida-Virumaa kaevandustesse võiks rajada seenekasvandused

28. mail avatakse Eesti Kunstiakadeemia igakevadine lõputööde festival TASE, mille keskmeks on magistritööde näitus.

TASE-l osalevad vabade kunstide, arhitektuuri, disaini ja kunstikultuuri magistrantuuri lõpetajad, lisaks toovad tänavu oma loomingu publiku ette mitmete erialade bakalaureuseastme lõpetajad. Peanäitust saadab mitmekülgne programm erialanäituste, kaitsmiste, TASE FILMI jpm põnevaga.

Arhitektuuri teaduskonna dekaani Andres Ojari sõnul tegelevad valmivad arhitektid tööstusmaastiku, infrastruktuuri ja linna avaliku ruumi sümbioosiga. Uuritakse ruumihariduse praktikaid ja selleks vajaminevat ruumi. Spekuleeritakse loovtööruumide olemuse üle, tegeldakse võltstöö küsimusega ning käsitletakse kineetilise ruumi tüpoloogiat. Üks arhitektuuri magistrant uurib, kuidas ostukeskuste kandekonstruktsioone hoone lammutamise järel ka tulevikus taaskasutada.

“Disainiteaduskonna disaini ja rakenduskunsti õppekava lõputöödes ühendavad tudengid minevikku tulevikuga ja on seejuures võrdlemisi progressikriitilised, mida iseloomustab traditsiooniliste töövõtete ja materjalide kaasaegne mõtestamine, materjalitundlikkus ja taktiilsete teadmiste väärtustamine,” sõnab õppekava juht Taavi Hallimäe ning lisab: “Leidub ka nö klassikalisemat vormiga eksperimenteerimist, kuid siiski peatutakse rohkem kätega töötamisel, milles nähakse leevendust visuaalse informatsiooni üleküllusele, standardiseeritud tööstusele, aga ka vaimse tervisega seotud probleemidele.”

Tootedisaini magistrant Vitali Valtanen otsib Ida-Virumaa mahajäetud kaevandustele uusi kasutusi ja pakub lahendusena maa-aluse seenefarmi rajamist.

Vabades kunstides tõusevad esile teemad seoses vaimse ja füüsilise tervisega. Teostes räägitakse migreenist, dementsusest, töövõimetusest ja traumast, aga ka teraapilistest rituaalidest, sealhulgas eesti pärimuslikust nutulaulust itkust. Uus-hõimlus ja elukeskkonna tundlikkus kajastub laiemalt kogu näitusel.

Vabade kunstide teaduskonna kaasaegse kunsti magistriõppe juhtide Mark Dunhilli ja Kristaps Ancānsi sõnul on lõputöödes näha “uusi isikliku ja avaliku ruumi defineerimise viise. Tegeldakse nn mitte-kohtadega, kultuurilooga kui materjaliga, populaarne on trauma ja empaatia suhe. Uuritakse vaadet ehk gaze’i – uut, naasevat ja unustatud funktsiooni. Mõtestatakse kunsti toimimisvälju – galeriis või galeriist väljas? Käsitletakse digitaalset ruumi ja selle probleeme. Maailma tähenduslike nihete ja kontekstuaalse libisemise raames võetakse ette ka monogaamia ja polügaamia küsimused.

Kunstikultuuri teaduskonna tänavuste bakalaureuse taseme lõputöödele annab kommentaari EKA muinsuskaitse ja konserveerimise bakalaureuse õppekava juht, dotsent Riin Alatalu: “Muinsuskaitse osakonnas on alati eriilmelisi töid, mis laiendavad konservaatorite haaret. Tänavu on üks põnevamaid bakalaureusetöid Loodusmuuseumi kalatopiste konserveerimine. Aga samavõrd huvitavad on ka Georg Lurichi plakati restaureerimisega seotud väljakutsed. Kaks uurimust avardavad meie teadmisi fotograafia vallas, tänu kiirpildikaamera ja unikaalse ambrotüübi konserveerimisele. Oodatult on üks töö seotud Christian Ackermanni projektiga – Koeru kiriku krutsifiksi ristil olevate maalingute autorluse ja konserveerimise näol. Tudengid on uurinud laseri ja kuivjää kasutamist pindade puhastamisel, aga ka hoonete teisaldamise võimalikkust ning väiketööstuste mõju Torupilli asumi kujunemisele. Kevadel kaitsmisele tulev magistritöö keskendub Kuressaare ajaloolistele interjööridele.”

“Mis ühendab videomänge, sisearhitektuuri, nahkskulptuure ja filmikunsti? Just sellisest ja veel laiemast ampluaast on oma bakalaureusetööde teemad valinud kunstiteaduse ja visuaalkultuuri uuringute eriala lõpetajad. Meid ümbritsevat visuaalset keskkonda uuritakse rõõmustavalt avara pilguga ja väga mitmekesist materjali kaasates. Tudengite tähelepanu köidavad sotsiaalsete probleemide kajastumine Gaspar Noé filmides, Christian Diori new look’i tulek Nõukogude Liitu, sisearhitektuuri uurimine, nõukogude loomeeliidi ruumiline keskkond, Elo Järve eksperimentaalsed nahkskulptuurid, naiskarakterite esitusviisid videomängudes ja Ida-Euroopa identiteedi kajastumine Eesti kaasaegses kunstis,” räägib kunstiteaduse BA õppekava juht Liisa-Helena Lumberg. 

Suurem osa TASE ‘21 peanäituse teoseid on eksponeeritud EKA hoones, sh EKA Galeriis ja Väligaleriis. Patarei Merekindluses on väljas kaasaegse kunsti, muinsuskaitse ja konserveerimise, ehtekunsti ning keraamika lõputööd. Vent Space’is, ARS Kunstilinnakus saab näha kaasaegse kunsti ja tekstiili magistritöid ning Lastekodu 1 galeriiruumis maaliosakonna lõputöid. TASE ‘21 on avatud 29.5.–18.6., teisipäevast pühapäevani kella 12.00–18.00. ARS projektiruumis ja showroomis ning Vent Space projektiruumis on näitused avatud kuni 13.6.

TASE ’21 festivali avamine toimub publikule 28. mail kl 17–22 kõigis viies peanäituse asukohas üheaegselt. Ohutuse tagamiseks on ruumidesse lubatud piiratud arv külastajaid.  Näituse külastajaid kutsutakse üles pildistama oma lemmikteoseid ja postitama neid sotsiaalmeediasse haaksõnaga #ekatase21. Postitajate vahel loositakse välja auhindu.

Noore kunstniku preemiad

TASE ‘21 avamisel kuulutatakse välja nii Noore kunstniku kui Noore tarbekunstniku magistritaseme preemiad, bakalaureusetaseme preemiad aga lõpuaktusel, 18. juunil. Preemiate suuruseks on 1500€.

Noore kunstniku preemia MA taseme laureaat valitakse kaasaegse kunsti eriala lõpetajate seast ning BA taseme laureaat valitakse osakondade fotograafia, installatsioon ja skulptuur, maal ja graafika lõpetajate seast. MA taseme preemiaga kaasneb näituse võimalus Draakoni või Hobusepea galeriis.

Noore tarbekunstniku MA ja BA tasemete preemiate laureaadid valitakse ehte- ja sepakunsti, keraamika, klaasi, moedisaini, nahakunsti, aksessuaari- ja köitedisaini ja tekstiili erialade lõpetajate seast. MA taseme preemiaga kaasneb näitus HOP galeriis.

TASE veebinäitus

18. juunil avatakse juba teist aastat järjest TASE ‘21 lõputööde veebinäitus tase.artun.ee, mis avab selle laiemale publikule üle maailma. Veebi tulevad peale näitusel olnud teoste ka bakalaureusetaseme lõputööd ja portfooliod ning kunstikultuuri teaduskonna kirjalikud tööd. Eelmise aasta TASE veebileht asub aadressil tase20.artun.ee.

TASE ’21 PROGRAMM 

TASE ’21 FILM 

Lõputööde avalikud kaitsmised

Peakorraldaja: Pire Sova
Näituse kujundus: Anita Kremm
Kommunikatsioon: Solveig Jahnke, Andres Lõo, Maarja Pabut, Akkadian
Graafiline disain: Eliisabet Kuslap, Mirjam Varik, Birgita Siim. Juhendaja Ott Kagovere
Veebi koordinaator: Janne Lias
Veebi arendus: WWW Stuudio
TASE FILM: Ketlin Käpp

Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital, A. Le Coq, Tikkurila, Punch, Big Berry, Orkla Eesti

Jaga sõpradega:

Postitas Solveig Jahnke
Viimati muudetud