Ilmusid loovuurimuslikud meetodikaardid „Aednike dialoog”

Foto: Kerttu Kruusla

Hea kaasaednik!

 

Kutsume teid koos loovuurimuslike meetodikaartidega „Aednike dialoog” avastama aeda ja põimuma loodusega! Kaardid koondavad kuut meetodit, mis inspireerivad suhestuma loodusega, võimendavad teadlikku vähem tegemist kunstis ja disainis ning selle kaudu panustavad tasaarengu mõtteviisi levikusse, loodusteadlikkuse tõusu ja liikidevahelise koosloome väärtustamisse. Meetodid on mõeldud inspiratsiooniks kunstnikele, disaineritele, aednikele. Kuid on kasutamiseks ka teistel väljadel, aedades ja metsades.

 

Meetodeid läbib aia kujund, mida kasutasime nii otseses mõttes kui ka metafoorselt. Aiaarmastajatena näeme aeda toidukasvatamispaiga ja paljuliigilise keskkonnana, kuid ka tegutsemisala kujundina, nii võib aiaks olla disainiprojekt, näitus või uurimistöö. Aia eest hoolitsedes hoolitseme ka iseenda säilimise eest siin planeedil. Aiaks võib pidada tervet planeeti, kus inimesed toimivad aednikena, kelle valikud ja elustiil mõjutavad enese teadmata või teadlikult biosfääri ja meie ühist eluruum. 

 

Kujutle järgmist kümmet aastat oma elust teekonnana.

Kellest ja millest sa hoolid? 

Millistest asjadest ja ressurssidest oleksid valmis sel teekonnal loobuma? 

Mis oleks seejärel teisiti? 

Mis oleks parem?

 

Aednike dialoogi sihiks on hooliv mõttevahetus ja koos tegutsemine, kus eri pooled üksteisele reageerivad ja tekivad uued teadmised ja arusaamad. Põimumine muu loodusega toetab tähenduslikumat tegutsemisviisi läbi olemasoleva parema jälgimise ja toimivate seoste ja sealhulgas enda märkamise terviku osana. Enne jälgi ja märka, siis sekku ja tegutse! Harjutused liikidevaheliseks koosloomeks aitavad leida viise, kuidas teiste elusolenditega koos luua ning seekaudu toetada empaatiat ja vastutustundlikku suhtumist. Segaduse, hääbumise ja kulumise esteetika otsib viise, kuidas nügida esteetikataju korrastatu ja puhta väärtustamisest looduslikele protsessidele omase ilu suunas. Harjutused toetavad emotsionaalset seotust loodusega ja tasaarengu esteetika kujutlemist. Ressursikulukate tegutsemismustrite lagundamine aitab osadeks lagundada harjumuspäraseid tegutsemismustreid, kriitiliselt hinnata oma tegevuste mõttekust ning need siis uueks väe(s)tavaks kompostiks koondada. Meetod pakub positiivse ja edasihoidliku aktivismi tegutsemisviise isiklikul, kogukondlikul ja ühiskondlikul tasandil. Aedlik aeglus aitab märgata ja väärtustada tegevusi, mis ei anna kohest tulemust, vaid panustavad väikeste sammude kaupa aia ja aedniku õitsengusse tulevikus. 

 

Meetodikaarte saab uurida ja kasutamiseks välja printida siit: https://www.artun.ee/et/aednike-dialoog/

 

Projekti on rahastatud Kultuuriministeeriumi kultuuri- ja loomevaldkondade loovuurimuse meetmest.

 

Kujundaja: Saara Kuum

Keeletoimetaja: Lilian Ariva

Dialoogipartnerid: Piret Valk, Anneli Porri, Liina Unt, Karin Kahre

Aiad dialoogis: Tallinna Botaanikaaed, Vanaema aed, Gylleboverket, Mariani Permakultuur, Eikellegimaa

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud