Hilkka Hiiop on Eesti Kunstiakadeemia rektor alates 4. aprillist 2025.
Hilkka Hiiop on lõpetanud 1992. aastal Kopli Kunstikeskkooli (nüüd Tallinna Kunstigümnaasium) ja 1997. aastal Tartu Ülikooli kunstiajaloo erialal. Magistrikraadi omandas ta 2004. aastal Eesti Kunstiakadeemias, muinsuskaitse ja konserveerimise erialal ning , kaitstes töö teemal “Kaasaegse kunsti konserveerimise teoreetilisi ja metoodilisi lähtekohti Eesti näitel”. 2012. aastal kaitses Hiiop samal erialal Eesti Kunstiakadeemias doktoriväitekirja teemal “Nüüdiskunst muuseumis: kuidas säilitada mittesäilivat? Eesti Kunstimuuseumi nüüdiskunsti kogu säilitamise strateegia ning meetod”.
Hilkka Hiiop on töötanud Eesti Kunstiakadeemias maali konserveerimise stuudio juhatajana (2003–2012) ja dotsendina (2013–2017). Aastatel 2013–2017 töötas ta konserveerimisspetsialistina Eesti Kunstimuuseumis. Alates 2017. aastast on ta Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise professor. Aastatel 2021–2025 oli Hiiop kunstikultuuri teaduskonna dekaan.
Hiiop on enam kui saja kahekümne publikatsiooni kaasautor ning enam kui kahekümne väitekirja juhendaja. Hiiop on olnud mitme näituse kuraator ning viinud läbi rahvusvahelisi konserveerimise ja muinsuskaitse projekte. Erialaselt on tegelenud keskaegsest kunstist kaasaegseni ning seinamaalingutest moodsate installatsioonideni nii konservaatori kui uurijana
2011. aastal tunnustas Eesti Kultuuriministeerium Hiiopit aastapreemiaga “Aasta Konservaator” näituste “Simson ja Deliila. Itaalia maali lugu” ja “Bosch ja Bruegel. Ühe maali neli jälge” kureerimise eest.
2017. aastal tunnustati Hiiopit Euroopa Liidu ja Europa Nostra muinsuskaitseauhinnaga Niguliste kiriku keskaegase Hermen Rode altari uurimis- ja konserveerimisprojekti eest.
2017. aastal tunnustas Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing Hiiopit aastapreemiaga uurimisprojekti “Christian Ackermann. Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas” (2016–2020) läbiviimise eest koos TiinaMall Kreemi, Anneli Randla, Isabel Aaso-Zahradnikova, Triin Kröönströmi ja Andres Uueniga.
2017. aastal tunnustas Eesti Vabariigi president Hiiopit IV klassi Valge Tähe teenetemärgiga.
2025. aastal omistati talle Riigi kultuuripreemia Rüütelkonna barokse plafoonmaali restaureerimise eest.