Kukk ja Kana taas Lillepaviljonis

Taavi Tiidor, Maris Mändel, Hilkka Hiiop, Ekke Janisk, Kukk ja Kana Lillepaviljonis

Tallinna Lillepaviljoni restaureerimistööde käigus leidsid ehitajad hoone tagant põõsast šamotist linnuskulptuuride riismed, mis olid kaetud mustuse, rohevetika, okkapuru ja samblatuttidega, ühe sees oli peidus isegi herilasepesa. Keeruline oli aru saada, et tegemist on skulptuuride, mitte ehitusprahiga ning saladuseks jäi ka nende päritolu, taustalugu, kuuluvus ja autor. Õnnetu linnupaar toimetati EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonda ning usaldati bakatudeng Ekke Janiski tiiva alla taastuma.

Pool aastat uurimis- ja restaureerimistöid kandsid vilja. Pikkade otsingute tulemusena tuvastati nii töö autor kui ligikaudne dateering – skulptuurid pärinevad keraamik Maie Lutteri loomingust ning on valminud 1970. aastate keskel. Suure tõenäosusega on Kukk ja Kana tehtud spetsiaalselt Lillepaviljonile.

Restaureerimistööd Valve Pormeistri kavandatud Lillepaviljonis on jõudnud lõpule – üks meie modernismiajaloo ilusamaid ehitisi avas äsja taas oma uksed avalikkusele. Tundlikult restaureeritud hoone töödesse panustasid mitmed endised ja praegused EKAkad – projekteeris õppejõud Ove Ooti ettevõte Apex AB, eritingimused koostasid vilistlased Sirli Oot ja Mari Luukas, järelevalvet teostas Maris Mändel. Kirsiks tordil on aga pikalt EKA skulptuurirestaureerimise stuudios omasid ja võõraid lõbustanud Kukk ja Kana, kes eskorditi pidulikult koju tagasi, et anda neile hoones väärikas portjee koht. (Ajastu)truude valvuritena tervitavad nad külastajaid värskelt ajaloolise Lillepaviljoni uksel.

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud