“Külm higi” Lissabonis

Foto: Eduardo Sousa Ribeiro

KÜLM HIGI Lissabonis
Cold Sweat (Suor Frio)

2022. a. novembris toimus Lissabonis Brotéria kunstikeskuses ehtebiennaali KÜLM HIGI pidulik kokkuvõtte tegemine, raamatuesitlus, loengud, ümarlauad tulevikutegevuste kaardistamiseks ja palju muud. EKAst osales sealt kolm inimest, Kadri Mälku saatsid Kaur Virkebau (MA ekstern) ja varem meil restaureerimise eriala MA lõpetanud Diana Haapsal. Lisaks filmiproff Sulev Keedus oma meeskonnaga, kes alustas juba pool aastat tagasi Mälgust elutööfilmi tegemist.

Vastuvõtt oli suurejooneline. Õla pani alla ka Eesti suursaatkond Lissabonis, eesotsas samuti EKA lõpetanud suursaadikuga.

Me nahale võib külm higi mitmetel põhjustel tekkida. Kas märklame midagi ootamatult kaunist või hoomame äkilist halvavat hirmu, mis kohe juhtuma hakkab või äsja juhtunud. Midagi, mida pole võimalik enam vältida. Tunned hirmu ja sellega kaasnevat lootusetut hirmu ja üksindust, ehk isegi surma. Abitust. Süda puperdab, närvid tõmblevad. Külm higi on märk ootamatust paralüseerivast stressist, teadmatusest, segaduses olekust. Oma olemuselt võib see olla nii füüsiline kui hingeline nähtus, sageli ka mõlemat. Su keha on valmis kõigeks: põgenemiseks, hävimiseks. Mõistet võib kaudselt seostada ka Sir Winston Churchill kuulsa ütelusega “I have nothing to offer but blood, tears and sweat” (mul pole teile enamat lubada kui verd, pisaraid ja higi). Nõnda lohutas ta briti rahvast II ilmasõja eelõhtul peetud kõnes aastal 1940. Oodata on vaid kannatusi ja võitlusi ja ehk hullematki.

Sellise lühidalt kokku võetud kontseptiga võitis Kadri Mälk Lissabonis 2022. aastal toimunud 1. rahvusvahelise ehtebiennaali ideekonkursi. Näitusi-loenguid töötubasid toimus sadakond, sh ka EKA tudengite-õppejõudude omi.

_EDU7832
_EDU7937
_EDU7987
Fotod: Eduardo Sousa Ribeiro
Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud